Reklaam sulgub sekundi pärast

Toitumispiibel rasedatele: mida süüa ja mida mitte

Oled äsja saanud kõige ilusama uudise osaliseks: sinust saab ema! Siin on nüüd miljoni dollari küsimus: kas sa tead, mida rasedad võivad süüa ja mis on nende menüüs täiesti keelatud? Sinu toiduvalikud ei mõjuta enam ainuüksi sind ennast, vaid ka tulevast uut ilmakodanikku ja tema heaolu. Teeme sinu elu lihtsamaks ja avaldame toiduained, mida on rasedana vaja tarbida ning ka need, millest võiks need üheksa kuud kaugemale hoida. 

Oled äsja saanud kõige ilusama uudise osaliseks: sinust saab ema! Siin on nüüd miljoni dollari küsimus: kas sa tead, mida rasedad võivad süüa ja mis on nende menüüs täiesti keelatud? Sinu toiduvalikud ei mõjuta enam ainuüksi sind ennast, vaid ka tulevast uut ilmakodanikku ja tema heaolu. Teeme sinu elu lihtsamaks ja avaldame toiduained, mida on rasedana vaja tarbida ning ka need, millest võiks need üheksa kuud kaugemale hoida. 

 

1. Teravilja tooted nagu leib, pasta, kaerahelbed ning hommikusöögihelbed sisaldavad palju kiudaineid, vitamiine ja mineraale, mis on nii sulle kui sinu beebile väga kasulikud. 

2. Puuviljad ei sisalda eriti rasvaineid, naatriumit ega kaloreid. Küll aga sisaldavad need kaaliumit, kiudaineid, C-vitamiini ja folaadi, mis on sinu lapse arengule vajalikud. Värsked puuvalijad oleks ideaalne valik, aga kui neid pole käepärast, siis sobivad ka külmutatud või kuivatatud puuviljad. Võib juua ka puuviljamahla. 

3. Köögiviljad sisaldavad rohkelt A- ja C-vitamiini, folaadi, kiudained ning kaaliumit. Folaad on äärmiselt oluline punaste vereliblede tekkimisel. Sellepärast on tähtis, et rasedad tarbiksid piisavalt seda sisaldavaid toiduained nagu näiteks tomatid ja spinat. 

4. Proteiinirikkad toiduained nagu lahjad lihad, mereannid (krevetid, lõhe, säga), linnuliha, oad ja herned, munad (läbiküpsetatud), pähklid ning seemned lisavad sinu menüüsse piisavalt proteiini, milles sisalduvad aminohapped on nii sinu kui ka sinu lapse keharakkude aluseks. Proteiinid on olulised terve raseduse vältel, kuid kõige rohkem tuleks neid tarbida teise ja kolmanda trimestri ajal. Siis kasvab sinu beebi kõige kiiremini ja sinu keha muutub suuremaks, et pisikesele rohkem ruumi teha. 

5. Piimatooted nagu piim (kui sul on talumatus, siis sobib ka sojapiim), juust, jogurt ja jäätis on imelisteks kaltsiumi, proteiinide, D-vitamiini ning fosforit. Need toitained on olulised sinu beebi luustiku, hammaste, lihaste, südame ja närvide arenemisel. 

6. Tevislikud õlid nagu avokaadoõli, oliiviõli ja mandliõli on tasakaalustatud menüüs tähtis komponent, kuna sinu beebi vajab kasulikke rasvu aju ning silmade arenemiseks. Seda nii enne kui pärast sündi. Mõned uuringud on tõestanud, et piisav kasulike rasvade tarbimine aitab ennetada enneaegset sünnitust ning lapse alakaalulisust. 

7. Sa peaksid kindlasti piirama kofeiini tarbimist. Hea oleks, kui sa ei jooks päevas üle ühe tassi kohvi. Kuna ka teed sisaldavad kofeiini, siis kaks tassi teed on piisav kogus. Kohv tõstab sinu vererõhku ning see võib kõhubeebi arengule halvasti mõjuda. 

8. Kuigi võid kala süüa, oleks mõistlik koguseid natuke piirata. Paljud kalad sisaldavad elavhõbeda jälgi, ning kui neid rasedana süüa, siis see võib viia beebi ajukahjustuseni. Sellised on näiteks mõõkkala, ahven ja makrell. 

9. Vähenda tarbitava naatriumi kogust. Peaksid iga päev tarbima vähem, kui 2300 mg naatriumit. Naatrium aitab kehavedelike piisavat kogust säilitada. 

10. Väga kasulik oleks terve raseduse vältel lisaks vitamiine manustada. Hästi sobivad spetsiaalsed vitamiinid rasedatele, D-vitamiin, oomega-3 või kalamaksaõli ja raud. Need vitamiinid hoolitsevad selle eest, et sinu beebi sünniks terve ja rõõmsana. 

11. Väldi pastöriseerimata toiduaineid. Need võivad mõjutada lapse tähtajani kandmist. 

12. Rasedatele on ohtlikud ka kõik pehmed juustud nagu feta, Camembert, Brie, ning sini- ja valgehallitusjuustud. Välja arvatud juhul, kui tootekirjelduses seisab, et toode on valmistatud pastöriseeritud piimast. 

13. Korralikult kuumutamata liha söömine ohustab sind ja sinu kõhubeebit. Seda süües võite mõlemad haigestuda. 

14. Eemale tuleb hoida ka toorest või pooltoorest kalast, loomalihast, sealihast ning linnulihast. Sushi peab paraku menüüst välja jääma. Muidu oled ohustatud kolibakteri, toksoplasmoosi ning salmonella bakterite poolt. 

15. Toored munad, Caesari salati kaste, majonees ning Hollandi kaste peaksid samuti toidulaualt kaduma. Tooreid mune sisaldavad toidud võivad teid salmonellaga nakatada. 

16. See punkt on iseenesest mõistetav, aga millegipärast osav rasedad kipuvad seda siiski unustama. Ei mingit alkoholi, suitsetamist ega narkootikumide tarbimist. 

 

Allikas: rebelcircus.com