ÜLLATAV UURING: LASTE VÄIKE vanusevahe on ohtlik nii vanematele kui ka lastele

Tänapäeval on üsna sagedane, et lapsed saadakse väikese vanusevahega. Teadusdoktori Anna Rotkirchi sõnul on vanusevahed juba lausa sedavõrd väikesed, et võivad olla ohtlikud nii lapsevanematele kui ka lastele endale. Tema sõnul eelistavad noored täiskasvanud võimalikult ruttu laste tegemisega ühele poole saada.

“Vanemad arvavad, et väike vanusevahe laste vahel on suurepärane ning ei teadusta endale sellega seotud tervise ja vastupidavusega seotud riske,” sõnas doktor.

Nimelt on hiljutistest uuringutest selgunud, et kui laste vanusevahe on alla 2,5 aasta, lisab see nii füüsilisi riske kui ka laste põhjustatud koormust perele.

“Piir riskantse ja mõistliku vanusevahe vahel kulgeb umbes seal, kui esimene laps on saanud kahe aasta ja kolme kuu vanuseks. Kui vanusevahe on väiksem, suurenevad riskid nii ema kui ka lapse tervisele,” jätkas Rotkirch. 

Lapsevanemad pole teadlikud kõikidest riskidest, mis on seotud laste väikese vanusevahega. Näiteks suurendab väike vanusevahe ka lahkumineku võimaluse protsenti.

Rotkirch märkis, et laste väike vanusevahe võib olla tingitud asjaolust, et tänapäeval lükatakse järglaste saamist aina edasi. Bioloogiline kell tiksub ja see saab paljudes peredes määravaks teguriks.

 

allikas: Women’s Health