UURING: kas nutiseadmed ja televiisor mõjutavad lapse arengut?

Hiljuti Kanadas läbiviidud uuringust selgus, et 23aastased lapsed, kes veedavad suure osa ajast televiisori taga või erinevates nutiseadmetes, jäävad oma eakaaslastest arengus maha. Seda oli näha nii sotsiaalsetes oskustes, kommunikeerumises, kui ka probleemide lahendamises, vahendab uudisteagentuur Duodecim

Ohtrat televiisori vaatamist ja nutiseadmetes olemist on ka varasemalt seostatud aeglasema arenguga, kuid siiani on olnud raskusi kindlaks tegemisega, kumb tuleb enne. Hiljuti läbiviidud uuringus suudeti aga tõestada, et 2-aastaste laste, kes veedavad ekraani taga vähemalt 2 tundi päevas, tulemused erinevates testides olid 3-aastasena oma eakaaslastest tunduvalt kehvemad. Sama nähtus esines ka 3-aastaste laste seas, kes sooritasid erinevaid teste 5-aastasena. 

Tulemused viitavad sellele, et sage televiisori vaatamine ja nutiseadmetes olemine aeglustab laste arengut, kuid on ka võimalik, et taustal peitus veel teisigi tegureid. Näiteks mõjutas ka ema masendus ning pere sissetulek testide tulemust ning ekraani taga veedetud aega.

Uuringus osales 2400 Kanadast pärit ema ja last. Laste arengut jälgiti, kui nad olid 2-, 3- ja 5-aastased.