VANEMATE LAHKUMINEK: kas, mida ja kuidas lapsele rääkida tuleks?

VANEMATE LAHKUMINEK: kas, mida ja kuidas lapsele rääkida tuleks?

Elu paratamatus on see, et kahjuks kõik suhted ei jää kestma, aga lapsed on sinuga igavesti. Aga kuidas oma lapsele elumuutustest rääkida? Kuidas oma lapsele lahkuminekust või lahutusest rääkida?

Elu paratamatus on see, et kahjuks kõik suhted ei jää kestma, aga lapsed on sinuga igavesti. Aga kuidas oma lapsele elumuutustest rääkida? Kuidas oma lapsele lahkuminekust või lahutusest rääkida?

Paljud üksikvanemaga pered on tekkinud läbi lahutuse või lahkumineku. Kui ka sinu pere on sellise olukorraga silmitsi, siis pole pääsu – lapsele tuleb sellest rääkida. Võta selgituste jaoks aega, kuula ära oma lapse reaktsioon ja vasta tema küsimustele nii ausalt kui võimalik. Väldi detailseid selgitusi ja ära teise vanema kohta halba räägi. Selgita lapsele, et tema ei vastuta kuidagi vanemate lahkumineku eest ja et sa armastad teda alati, ükskõik mis ka elus ei juhtuks. Kui lapse hirmud on suured, otsi vajadusel nõustaja, kes aitab olukorrast läbi minna. Kui te endise kaaslasega suhtlemist pigem väldiksite, siis lapse heaolu nimel tuleb teil siiski suhelda. Mõlemad vanemad peaksid teineteist mustamata ja last teise vanema vastu ärakasutamata aitama lapsel uue olukorraga kohaneda.

Kuidas üksikvanemana kohtingutel käia?

Kui oled üksikvanem ja käid kohtingutel, siis tea, et sinu suhe uue partneriga mõjutab kindlasti ka sinu last. Igat uut kohtingukaaslast ei maksa kohe lapsega kokku viia. Tee seda alles siis, kui oled teie ühise tuleviku suhtes tõesti lootusrikas. Pea meeles, et sulle sobib vaid selline uus partner, kes kohtleb nii sind kui sinu last lugupidamisega. Kui ta ei tee seda suhte alguses, ei hakka ta seda ka hiljem tegema. Uut partnerit lapsega kokku viies ütle kindlasti lapsele ka seda, miks sinu meelest uus partner sinu jaoks hea on. Räägi lapsele tema positiivsetest omadustest ja ole optimistlik teie ühise läbisaamise suhtes. Sellegipoolest ei maksa arvata, et sinu uus kaaslane ja laps kohe südamesõpradeks saavad. Anna neile aega teineteise tundmaõppimiseks läbi ühiste koosolemiste. See annab sulle ka võimaluse oma partnerit kõrvalt vaadata.

Kuidas üksikvanemana lapsele terviklikku peremudelit tutvustada?

Kui sinu lapse teine vanem ei osale ühises lapsekasvatamises, siis kindlasti muretsed selle pärast, kuidas ta hakkab vastassugupoolde suhtuma, kui pole vastavat eeskuju. Oluline on sinu enda suhtumine. Üksikemana ei tohi sa kindlasti kogu meessugu maapõhja kiruda ja üksikisana ei peaks sa naisi kritiseerima. Endal hakkab võibolla korraks kergem, kuid lapsele teed sellise suhtumise näitamisega suurt kahju. 

Otsi näiteid inimeste kohta, kes võiks talle eeskujuks olla

Leia mõni vahva vastassoost sugulane, sõber või kasvõi lapse sõbra perekonnaliige, keda saad lapsele rollimudelina eeskujuks tuua. Too välja selle inimese positiivseid omadusi, näiteks seda, kuidas ta teistesse suhtub, hoolitsevalt käitub või julgelt probleeme lahendab.

Negatiivsed näited vastassugupoole esindajate kohta on samuti vajalikud

Laps peaks teadma ka seda, millist vastassugupoole käitumisviisi sa heaks ei kiida. Kui filmides või meedias on lood inimestest, kes on oma kaaslase või perekonnaliikme suhtes halvasti käitunud, tasuks lapsega ka sellel teemal arutleda.

psychologytoday.com