Reklaam sulgub sekundi pärast

Buduaar uurib, kes see loll CD-plaate ostab?

Sel ajal, kui muusikud üllitavad stuudiotes uusi plaate, et oma fännidele meelehead teha ja raha teenida, tunnistab suur osa muusikakuulajaid, et nad ei osta muusikute CD-sid,  vaid eelistavad  muusikat internetist tasuta tõmmata ja sõpradelt kopeerida. Hinnanguliselt mängib ligi 75% eestlaste arvutites ja muusikamängijates illegaalselt soetatud muusika.

" Huvitav, kes see loll tänapäeval CD-plaate ostab", küsis üks buduaarikas hiljuti meie suhtlemisfoorumis teiste käest. Ja tõesti, vastajate hulgas ei olnud neid " lolle" kuigi palju.

Elades ajal, mil oleme suutnud lõpuks inimestest välja juurida nõukogudeaegse harjumuse linnapargis kasvavat lille koju kaasa murda, leidub siiski palju võõrast vara, mida eestlased nõrkemiseni tasuta tarbida armastavad. Varastatud muusika on üks suur osa sellest.

Sel ajal, kui muusikud üllitavad stuudiotes uusi plaate, et oma fännidele meelehead teha ja ka raha teenida, tunnistab suur osa muusikakuulajaid, et nad ei osta muusikute CD-sid,  vaid eelistavad  muusikat internetist tasuta tõmmata ja sõpradelt kopeerida. Hinnanguliselt mängib ligi 75% eestlaste arvutites ja muusikamängijates illegaalselt soetatud muusika. Ostetud plaatide ainus suur eelis on see, et tõeline fänn saab kaasa ka muid lisaväärtusi, näiteks lahedaid pilte esinejatest ja laulusõnu. Muusikat netist tõmmates ei mõtle keskmine muusikatarbija sellele, et tegu on vargusega, mis on karistatav, ning sel ajal, kui tema maksmata kaupa tarbib, jääb muusikul raha selle eest saamata. Ka enamus Buduaari foorumi kommenteerijaid väidavad, et nad tõmbavad muusikat internetist või kopivad sõpradelt. Kuna avalikult pole veel  piisavalt palju muusikavargaid risti löödud, siis tunnistavad inimesed valehäbita oma vargusi ja viskavad nalja nende üle, kes cd-plaatidele raha kulutavad.

Õnneks ei tegele muusikapiraatlusega kõik internetist muusikat laadivad inimesed, kuna tänapäeval saab ka netist lugusid osta. Modelliärinaine Beatrice tunnistab Buduaarile, et pole ammu muusikaplaate ostnud. Kuna Beatrice`i mees peab DJ –ametit, siis jõuab muusika koju mehe kaudu. „ Meil on mehega ühine muusikamaitse ja muusikat ostab mees”, räägib Beatrice ja kinnitab, et tema mees ostab seda küll internetist, aga ametlikult. Netist lugude ostmise suurim eelis on see, et sa ei pea maksta kõikide lugude eest ja võid osta vaid ühe loo, mis sulle sellel plaadil meeldib. Loomulikult on netist ka odavam osta, sest seal ei maksa sa kinni kaupluse rendihinda, müüjate palkasid ja cd-plaadi toorikut,.

Isegi need, kes muusikat ei varasta, ei osta enam plaate. Kodus olles kuulatakse palju  muusikat arvutist või otse internetist ja autos sõites pakub lai raadiojaamade valik häid võimalusi oma lemmikmuusikat kuulata.
R2 raadiohääl Carola Madis ei suuda meenutada, millal mõne muusikaplaadi ostis.  Ma olen selline tüüp, kellel pole isegi MP-3 mängijat. Ka autot mul pole, kus muusikat kuulata” räägib Carola ja lisab, et kuna töötab raadios, siis saab head kodumaist muusikat tasuta kuulata. „ Bändid ise saadavad meile oma uusi plaate”. 

Kui palju oled Sina viimasel ajal muusikat varastanud? Või kuulud Sinagi " lollide" leeri, kes cd-plaate ostavad?

 

/Marge Rahu/