DISKLAHV TERENDAB? Valgevene eurolaul kannab endas ootamatut sõnumit

youtube kuvatõmmis

wiwibloggs

Paljud tõlgendavad Valgevene Eurovisiooni laulu otsese propagandana, mis häbistab riigi demokraatiameelseid meeleavaldajaid.

Valgevene teatas, et 2021.aastal esindab neid Eurovisioonil ansambel nimega Galasy ZMesta, kes esitab loo  Ya Nauchu Tebya (I’ll Teach You). Laul on Eurovisiooni fännide seas põhjustanud märkimisväärse vastuseisu.

Alates eelmise aasta augustist on Valgevenes aset leidnud tugev presidendivastane liikumine. Sel ajal valiti Aleksander Lukašenka uuesti presidendiks valimistel, mis EU meelest polnud vaba ega õiglane. Valimiste ajal ja eriti pärast neid rahva meeleavaldused teravnesid ning võimud on mitmeid meeleavaldajaid arreteerinud ning kasutanud ka vägivalda.

Galasy ZMesta laulu sõnu on tõlgendatud kui riigi opositsiooni ja meeleavaldajate mõnitamist. Nad vihjavad oma loos peenelt Valgevene poliitilisele kriisile, protestidele ja sügisestele valimispettustele. Eurovisioni laval on teatavasti keelatud absoluutselt igasugused poliitilised avaldused, samuti ei tohi laval ropendada.

“Euroopa ringhäälingute liit EBU on Galasy ZMesta lugu hoolikalt uurinud ja jõudnud järeldusele, et see ei vasta Eurovisioni mittepoliitilisele loomusele. Oleme BTRC-le öelnud, et lugu ei saa sellisel kujul võistelda. Palusime neil esitada loost uue versiooni või täiesti uue loo, mis vastab Eurovisioni reeglitele. Kui seda ei tehta, diskvalifitseeritakse Valgevene tänavuselt võistluselt,” avaldas EBU.

Vaata siit, millisele riigile ennustab esikohta populaarne ennustusportaal OlyBet.