Eesti juurtega ärimees Jaan Tammerik kandideerib Brasiilia parlamenti!

Eesti juurtega ärimees Jaan Tammerik kandideerib Brasiilia parlamenti!

Hemingwayl oli õigus – igas maailma sadamas leidub vähemalt üks eestlane. Jaan Tammerik (31), Brasiilias edukalt poliitikukarjääri edendav eesti juurtega mees on selle näite elav kehastus! Kes on Jaan Tammerik, küsite?

Hemingwayl oli õigus – igas maailma sadamas leidub vähemalt üks eestlane. Jaan Tammerik (31), Brasiilias edukalt poliitikakarjääri edendav eesti juurtega mees on selle näite elav kehastus! Kes on Jaan Tammerik, küsite?

Kuigi praegu on tema tegevusvaldkonnaks poliitika, on ta aastaid tegelenud erinevate äridega. Enne seda aga pühendus õppimisele, omandades treiali eriala. Et noorel mehel oli ka suur huvi autode vastu, asus ta peagi õppima masinaehitust, kokku on ta enese täiendamiseks investeerinud tervelt 39 kursusesse, mis hõlmavad nii metallitööstust, administratsioon- kui ka finantsalasid. Õpingute kõrvalt asutas Jaan konsultatsiooniettevõtte TMI Technologies & Solutions. Tema mitmekülgsed huvid ja laiahaardelised ideed viisid ta järgmisena kokku oma ajakirjanikust sõbrannaga (kes nüüdseks on tema abikaasa), koos tegeleti mõnede SAT-TV telekanalite sisu arendamise ja saadete produtseerimisega. Lisaks töötas Jaan väikese tasu eest sotsiaalvallas, kus puutus kokku arengumaade erinevate probleemidega, nagu näljahädad ja haridusprobleemid.
Praegu kuulub ta Brasiilia Sotsiaalse Kristliku Partei ridadesse ja kandideerib sealsesse parlamenti. Tema poliitilised ettepanekud on seotud vanglate, eluaseme, tervise ja puuetega inimeste heaolu ning avaliku ruumi ja keskkonnaga üldisemas plaanis. Need teemad on Brasiilia ühiskonnas ühed kõige valulikumad.

Millised olid sinu lapsepõlveunistused?
Lapsena olid minu unistused seotud ehitamisega – ja seda mitte ainult füüsilises mõttes. Kui olin laps, siis mäletan, et mängisin sõidu- ja veoautodega, legodega, Monopoli…. Kodus lükkasime oma kolm voodit kokku, kasutasime tekke, patju ja ehitasime oma linna! Samamoodi, kui mängisime Monopoli, ostsime ja müüsime koole, maju, tehaseid ja teisi suurehitisi… Juba lapsepõlvemängudes oli mulle väga tähtis, et oleksin pealik või millegi omanik. Püüdsin mängida alati taktikaliselt nii, et see õnnestuks.

Oled osalenud arvukatel täiendkoolitustel, mis ajendab sind üha rohkem ja rohkem õppida?
Ühel kindlal eluperioodil – kui olin umbes 14-aastane –, olin enda valdusse saanud väga huvitavat informatsiooni, olin ju äsja lõpetanud oma esimesed elukutseõpingud ja läinud oma elu esimesele tööle. Märkasin ühtäkki, et elu pakub arvukalt võimalusi. Tajusin siis end esimest korda mõtlemas sellele, kes võiks minust täiskasvanuna saada, kuidas teha nii, et olen täiskasvanuna oma erialal võimalikult hea.
Näiteks kui alguses arvasin, et hea insener on hea vaid oma kitsas erialases töös, siis ühtäkki hakkasin taipama, et hea insener võib ka suurfirmat omada ja teha seeläbi palju-palju rohkem. Sega uued teadmised tulevad alati kasuks ja ei või kunagi teada, millal võivad avaneda uued võimalused.

Millal said aru, et oled hingelt ärimees?
Nagu enne juba ütlesin, siis lapsena. Minu kireks olid autod – uurisin, kuidas need olid ehitatud, imetlesin, et kellelgi on olnud annet neile kindel kuju anda… Alati, kui meie pere lastel tekkis küsimusi – minul peamiselt siis autode kohta –, motiveerisid mu vanemad meid asja kohta sõnaraamatutest või entsüklopeediatest infot otsima. Lisaks oli meil 12 eraldi teost autode ajaloo ja autode ehitajate kohta. Just varajane harjumus asjade kohta rohkem uurida ja teada saada on mind palju kujundanud.

Soovita, mida on vaja, et tänases majanduslikus olukorras ellu jääda?
Ütleksin, et tänapäeva ärimaailmas ellujäämiseks on olulised kaks asja – esiteks praktika, mida juhid hindavad, ja teiseks võime omandada uusi oskusi ja neid vastavalt olukordadele kasutada.
Kui vaatleme viimast majanduskriisi, mis sai alguse USAst ja tabas ka Euroopat, siis näeme, et maailma kapitalistlik lagi, mis koosnes riigipeadest ja tippjuhtidest, suutis säästa miljardeid, et päästa maailma finantssüsteem, muretsemata, kuidas koguda kokku need summad, mis ÜRO andmetel on vajalikud lõpetamaks maailmas näljahäda.
Maailma finantssüsteem on tervik ja iga selle osa peaks toetama kindlat arvu inimesi, aga suur osa rahast on kontsentreerunud suurte kapitalistide kätte. Inimeste arv maailmas aga on kasvanud ja suur hulk neist on ilma rahata.

Äri ja poliitika – millele rohkem keskendud?
Praegu on minu jaoks suurem tähtsus poliitikal, sest siis on mul võimalik rohkem inimeste heaks ära teha kui ärijuhina. Riigisaadikud saavad osaleda uute ühiskonnasõbralike seaduste välja töötamisel ja olemasolevate seaduste muutmisel ja moderniseerimisel.

Varem on mainitud viis suurt teemat, millega poliitikuna tööd teed. Miks sind just need huvitavad?
Brasiilias on kõige kriitilisem riigi haldusjuhtimine. Selle ebaefektiivsest toimimisest on meil neli probleemset valdkonda: elupaigad, haridus, tervis ja toit, nendest omakorda tuleneb ka viies probleem – avalik turvalisus.
Minu poliitilised ettepanekud põhinevad projektil “M.E.S.A.“(vastab eesti keeles sõnale “laud“ – toim), mis on üles ehitatud järgneva loogika alusel.
Ühiskond on nagu laud, mida toetavad neli jalga, millest üks on elukoht (M = Moradia), teine haridus (E = Educação), kolmas tervis (S = Saúde) ja neljas toit (A = Alimentação). Kui need neli jalga pole tasakaalus, on laud viltune ehk ühiskond ei toimi. Kahjuks aga on praegune olukord Brasiilias just selline. Sellel hetkel kui neli jalga saavutavad tasakaalu, väheneb kohe ka ühiskonna turvalisuse probleem.

Mil määral oled Eestis toimuvaga kursis ja kas oled Eestis üldse kunagi viibinud?
Olen aru saanud, et Eesti on pärast iseseisvumist hästi arenenud. Minu isiklik arvamus on, et võrreldes paljude teiste riikidega on Eesti elamiseks justkui ihaldusväärne paradiis. Talved on teil küll karmid, kuid kui mul kunagi oleks võimalus elada kusagil mujal kui Brasiilias, elaksin ma Eestis.
Kahjuks ei ole ma Eestis viibinud, kuid loodan lähemal ajal sinna jõuda. Ma ei tea, kas Brasiilia parlamendisaadikuna või mitte, kuid mulle meeldiks tundma õppida seda maad, selle maa kööki ja kultuuri. Olen olnud kontaktis klaasikunstnik Meeli Koivaga ning püüdnud tema kaudu tuua Ladina-Ameerikasse kvaliteetset Eesti kunsti. Miks mitte alustada Brasiiliast!
Eesti ja eestlaste näol on minu jaoks tegemist meeldiva näitega paremast maailmast!

 

Buduaar.ee