Elu on nautimise objekt

"Elu on nautimise objekt, ja selle maailma naudingutest pole midagi paremat kui hea naine."
(Prohvet Muhamed) Ma olen noor. Mul on veel ees tohutult suurel hulgal valikuid. Kuid ümbritsev ühiskond ja bioloogia on juba osad valikud valinud minu eest- olen naine. Naiseks olemine mõlemas kontekstis on küllalt põimitud, toetudes ühele saadakse teine, et ikka tugevamini rõhuda minust endast tulenevate otsuste tegemisele.

"Elu on nautimise objekt, ja selle maailma naudingutest pole midagi paremat kui hea naine."
(Prohvet Muhamed)

Ma olen noor. Mul on veel ees tohutult suurel hulgal valikuid. Kuid ennekõike minu enda valikuid on juba ümbritsev ühiskond ja bioloogia valinud minu eest- olen naine. Naiseks olemine mõlemas kontekstis on küllalt põimitud, toetudes ühele saadakse teine, et ikka tugevamini rõhuda minust endast tulenevate otsuste tegemisele. Kuid mis on siis minu otsustada? Järgida määratud olemust ning samal ajal minna kaasa ühiskonna survega? Või mängida kassi-hiiremängu?

Alates feminismi peatõstmise ajast on järjest enam hakatud kahtlema naise rollis muutuvas ühiskonnas. Seda muidugi eelkõige naiste endi poolt. Endine islamimaalik uskumus, et hea naine ei tegele keelatud tegevustega ega oma ebasoovitavaid omadusi, on nüüdseks keeratud täiesti pahupidi ja võib väita, et sellise mõiste järgi ei olegi maailmas pea ühtki naist, keda võiks heaks nimetada. Küsimus on aga selles, kuidas ja kas saada tänapäevases mõistes „heaks naiseks”, seda enda soovidest lähtudes.
Üks suurimaid otsuseid on valida emaduse ja karjääriredeli vahel. Eneseteostus kodus või tööl?

Umbes paar nädalat tagasi kuulsin, et kolm minu kunagist sõbrannat on rasedad. See kõlab siiani tohutult uskumatuna. Tüdrukud, kes kunagi rajult rokkisid ning kindalt väitsid, et nemad saavad lapsed alles siis, kui on olemas kindel töö, kodu ja armastav inimene nende kõrval, on nüüd ülikooli esimestel aastatel lapseootel. Kõik see pidi juhtuma alles kümne või viieteistkümne aasta pärast. Ühiskonna silmis on kindlasti teinud nad õige otsuse, sest naise kõige primitiivsemaks ülesandeks on ju lapsi kasvatada ja kodu eest hoolt kanda.

Paljud kõrgetel kohtadel olevad naised on öelnud, et ühel naisterahval peab olema mitu korda enam tahtmist ja jõudu, et äris ja poliitikas läbi lüüa. Tänapäeva naine peaks ideaalis olema piitspeenike, modelli välimusega, tark, omama laia silmaringi, tegema karjääri ja oskama kõike. Ent tegelikkuses kannatavad paljud meist tänu sellele depressiivsuse, komplekside ning ka toitumishäirete all.
Loodan, et kõigil tahtjatel on piisalat tahet ja läbilööjatel rohkelt löögijõudu, sest ei ole kerge seista vastu ühiskonnas väljakujunenud arvamustele.

„Elu on nautimise objekt, ja selle maailma naudingutest pole midagi paremat kui rahulolu iseendaga”
(Triin Amur)

 

Buduaarile

Triin Amur