Reklaam sulgub sekundi pärast

Hea une toob pilkane pimedus ja õige toatemperatuur

Sa justkui magad piisavalt palju, aga ikkagi ei puhka välja. Loe läbi meie 10 hea une saladust ja tee kindlaks, mis võiks segada sinu und: 

Sa justkui magad piisavalt palju, aga ikkagi ei puhka välja. Loe läbi meie 10 hea une saladust ja tee kindlaks, mis võiks segada sinu und: 

1) Suvesoojaga soovib iga linlane lahtise akna all magada, et värske ja jahe õhk tooks parema une. Mida teha siis, kui õuemüra mootorrataste kihutamise ja kajakate kisa tõttu une ära peletab? Pane tuppa tööle  nn. “ühtlane müra”, mis summutab aknast tulevat ebaühtlast müra, mis võib sind üles äratada. Selleks võib olla CD- plaadilt tulev ookeanimüha või tuulekohin, või isegi nurgas surisev puhur.

2) Kuigi viimase aja kodutrendid soosivad suuri aknaid ja rohket valgust, siis väljapuhkamiseks ei ole valgusrikas tuba sugugi hea. Et  puhata paremini välja ja kanda hoolt selle eest, et unesegased põgusad ärkvelolekuhetked varajasel hommikul und ära ei viiks, katsu teha tuba võimalikult pimedaks. Uuringud kinnitavad, et mida pimedamas toas inimene magab, seda rahulikum on uni. Kui sa ei saa tuba pimedaks teha, siis maga silmakatetega.

3) Kuigi naised Buduaar.ee suhtlemisfoorumis kinnitavad, et sokid jalas  pole cool magada, siis spetsialistid soovitavad magada sokkides. Kuna jalgades on tihti kõige viletsam vereringe, siis on jalad magades külmemad kui muud kehaosad.Soojad jalad toovad stabiilsema une.

4) Ära maga liiga soojas toas. Parim toatemperatuur väljapuhkamiseks on 20-21C. Kui märkad juba teist suve, et toatemperatuur ei taha ka öösel alla 22 kraadi langeda, siis on aeg soetada endale koju kliimaseade.

5) Pane kõik kellad vaateväljast ära. Kui öösel on võimalus kella vaadata, siis hakkad sa seda kindlasti ka tegema ja see omakorda suurendab sinu pingeid.

6) Las voodi olla ainult magamiseks. Kui oled harjunud voodis arvutiga tööd tegema või telekat vaatama, siis on sul raske magamisele ümber lülituda. Kanna hoolt selle eest, et sinu keha ja meel  tunneksid voodi alati ära kui väljapuhkamise koha. Katsu kinni pidada ka kindlast uneajast ning ära tee erandit nädalavahetustel, sinu keha armastab rutiini.

7)  Kontrolli, et sinu voodi ei asuks liiga tugeva elektromagnetilise välja piirkonnas. See segab magamist ja võib olla kahjulik organismile, eelkõige nn käbinäärmele, mis asub aju kahe poolkera vahel ja toodab melatoniini, mis koordineerib ööpäevarütmi ja serotoniini, mis on meie organismi õnnehormoon. Kuna elektromagnetilist välja toodab sinu kodutehnika ja isegi patareid laste mänguasjades, siis hoolitse selle eest, et öösel oleks sinu toas võimalikult vähe töösolevaid elektriseadmeid. Ka mobiiltelefoni võiksid ööseks teise tuppa laadima panna. Kuna tänapäeva linnakorterid on suhteliselt avatud  aga piisavalt väikesed, siis võiksid ööseks vooluvõrgust välja tõmmata ka muu ebavajaliku kodutehnika, nagu näiteks rösteri.

8) Mine magama normaalsel ajal. Uuringud on selgeks teinud, et lisaks kindlatele uneaegadele ja - tundidele mängib väljapuhkamise juures rolli ka kellaaeg, millal magama minnakse. Kõige magusam ja olulisem uneaeg on kell 23.00- 01.00. Meie süsteem, eelkõige neerupealsed ja sapipõis, taastavad oma töövõimet vaid organismi puhkeasendis ja just nendel öötundidel. Kui sa oled üleval, siis ei saa toksiinid väljuda, liiguvad maksa ja sealt edasi mujale organismi, mis pika peale mõjub kahjulikult. Alates iidsetest aegadest, mil polnud elektrit,  on inimorganism harjunud magama minema koos päikeseloojanguga ja tõusma päikesetõusuga,  nii nagu seda teeb ka suurem osa loomariigist.  Elekteri saabumine inimeste ellu on hakanud mõjutama meie sissekodeeritud tsükleid ja see mõjub omakorda kahjulikult orgamismile.

9) Ära tarbi vedelikku 2 tundi enne magamaminemist ja käi tualetis kohe enne voodisse minekut, siis ei ole sul põhjust öösel üles tulla ja oma und häirida. Samuti ei ole vaja süüa 2 tundi enne magamaminekut, sest ka siseorganid soovivad öösel puhata, mitte toidu seedimisega tegeleda. Kindlasti väldi magusat, sest see tõstab veresuhkru taset. Kui võimalik, ära tarbi ka ravimeid enne magamaminekut.

10) Mine enne magamaminekut vanni või sauna. Kui su kehasoojus on enne magamaminekut suurem, siis on kergem uinuda. Keha jahtub maha koos muu organismi rahunemisega ja see on hea uinutaja. 

välisajakirjanduse põhjal
Marge Rahu