Heti Tulve võitleb vähi vastu

Emakakaelavähk üks väheseid pahaloomulisi kasvajaid, mille tekkepõhjus on teada: selleks on HPV (inimese papilloomviirus). HPV ja selle vähieelsed seisundid on lihtsalt diagnoositavad ja edukalt ravitavad. Emakakaelavähi peamisteks tekkepõhjusteks on nakatumine teatud tüüpi viirustega – HPV 16 ja 18.Uurisime teada-tuntud meediategelase Heti Tulve käest, et mida tema teab emakakaelavähis ja selle vastu vaktsineerimisest.

Emakakaelavähk on üks väheseid pahaloomulisi kasvajaid, mille tekkepõhjus on teada: selleks on HPV (inimese papilloomviirus). HPV ja selle vähieelsed seisundid on lihtsalt diagnoositavad ja edukalt ravitavad. Emakakaelavähi peamisteks tekkepõhjusteks on nakatumine teatud tüüpi viirustega – HPV 16 ja 18. Uurisime teada-tuntud meediategelase Heti Tulve käest, mida tema teab emakakaelavähist ja selle vastu vaktsineerimisest.

“Et kuulun MTÜ-sse Naised Emakakaelavähi Vastu, olen vägagi kursis HPV ja selle levikuga. MTÜ Naised Emakakaela Vähi Vastu liikumise eesmärgiks ongi tõsta Eesti naiste teadlikkust emakakaelavähi ennetamise ja avastamise võimalustest,” räägib Heti Buduaarile.

Heti sõnul on suuremaks sihiks innustada naisi suhtuma oma tervisesse hoolivamalt. „Mina sattusin seltskonda tänu oma kolleegile ja heale sõbrannale Maret Soomile, kes on naisliikumise üks käimatõmbajatest ning ettevõtmisele alusepanija. Mind võlus liikumise tugevus ja ühtsus, kus võideldakse ühise eesmärgi nimel, et tõsta Eesti naiste teadlikkust emakakaelavähi ennetamise võimalustest ning teadvustada vajadust käia regulaarselt naistearsti vastuvõtul,” jutustab naine.

Naisliikumisega ajendas Hetit liituma mõte, et ka tea ise otseselt kuulus emakakaelavähki haigestumise riskigruppi. Statistika näitab, et emakakaelavähk on noorte (15–44aastaste) naiste seas surma põhjustavate pahaloomuliste kasvajate hulgas Eestis ja Euroopas teisel kohal. „Selliseid mõtteid polnud ma varem mõlgutanud ja see polnud ka teema, mille peale oleksin tegelikult varem isegi mõelnud.  Samas on emakakaelavähi esinemine sagenenud just nooremate naiste hulgas enam kui ükski teine vähiliik.”

Heti on ise HPV vastu vaktsineeritud ja soovitab kindlasti kõigil naistearsti juurde kontrolli minna ning innustab vaktsineerima!

 

Leemet Prits

Buduaar.ee Tegevtometaja