Ilona Faustova – tuntud modell ja biokeemia doktorant!

Ilona Faustova – tuntud modell ja biokeemia doktorant!

Ilona Faustova on paljudele teada kui noor ja kaunis modell, kes pea igal kodumaisel moeshow´l lavale astunud. Kuid tegelikult on modellindus Ilonale vaid hobiks! Üsna pea omandab neiu Tartu Ülikoolis doktorikraadi biokeemia erialal ja soovib end veelgi edasi arendada! Buduaarile rääkis Ilona sellest, miks biokeemia talle alati huvi on pakkunud ja kuidas selline kutsumus modellindusega ideaalselt kokku sobib.

Ilona Faustova on paljudele teada kui noor ja kaunis modell, kes pea igal kodumaisel moeshow´l lavale astunud. Kuid tegelikult on modellindus Ilonale vaid hobiks! Üsna pea omandab neiu Tartu Ülikoolis doktorikraadi biokeemia erialal ja soovib end veelgi edasi arendada! Buduaarile rääkis Ilona sellest, miks biokeemia talle alati huvi on pakkunud ja kuidas selline kutsumus modellindusega ideaalselt kokku sobib.

Mis aladel ja millises ülikoolis on sul omandatud bakalaureuse ja magistrikraad? 

Bakalaureuse kraadi omandasin Tartu Ülikoolis keemia alal, magistratuuris valisin juba pisut spetsiifilisema ala ehk siis biokeemia, antud hetkel on mõlemad kraadid käes ja keskendun doktorantuuri lõpetamisele.

Miks otsustasid veel edasi õppima minna?

Kui magistratuur läbi sai, teadsin kohe, et tahan doktorantuuri astuda, sest mida rohkem ma uusi teadmisi omandanud olin, seda rohkem sain aru, kui vähe ma tegelikult tean ja kui palju on veel huvitavaid, tundmatuid asju, mida kindlasti õppida tahan. Lisaks olid mul äärmiselt toredad kursusekaaslased, kellega koos õppisime, ka neist sain inspiratsiooni edasiliikumiseks. Doktorantuuris valisin juba väga kitsa suuna, mida põhjalikult uurida soovisin. Iseseisvat tööd on palju, loenguid peaaegu et polegi. See on tõesti huvitav ja tegelikult isegi loominguline ala, igav pole kunagi, seda õppides saad aru, mis, miks ja kuidas meie sees toimub – õpid mõistma silmale nähtamatuid asju. Keemia abil saab seletada vägagi palju, sest keemia on igal pool meie ümber: toidus, kosmeetikas, lõhnades, ravimites, isegi materjalides! See aitab mõista erinevaid protsesse, tundeid, ka seda, miks inimene haigeks jääb, miks üks või teine rohi ravib ja kuidas see ravib. Biokeemia konkreetselt uurib elurakke ja organisme, samuti keemilisi protsesse, mis on elutalitluste aluseks. Enamusel meist pole õrna aimugi sellest, mis meie endi sees toimub. Toon näite: iga sekund toimub inimese ajus ligi 100 000 keemilist reaktsiooni ja kogu inimese organismis toimub iga sekund ligi 17 miljonit erinevat keemilist reaktsiooni. 

Kaugel sul õpingud hetkel on?

Lõpetan doktorantuuri ja kui kõik läheb nii, nagu plaanin ja tahan, siis selle õppeaasta lõppedes peaksin saama PhD(doktorikraadi). 

Kuidas sellise ala peale sattusid? Kas unistasid sellest juba lapsena?

Lapsena unistasin saada lasteaiakasvatajaks, just nende kõige pisemate laste kasvatajaks. Keemia vastu tekkis huvi  põhikoolis, meil oli väga hea õpetaja, ta tegi keemiatunnid nii huvitavaks, et otsustasin minna  keemiakallakuga eriklassi. Meil oli 6 keemiatundi nädalas, mis kestsid vahel isegi kauem kui 45 minutit ja kunagi polnud igav. Tegime igasuguseid katseid, osalesime keemiaolümpiaadidel jne. Klassiruumi võis vabalt laboriks nimetada, seal olid tõmbekapid, valamud, gaasipõletid, igasugused keemianõud ja reagendid (keemilised ained). 

Mis edasi, milliseid valikuvõimalusi doktorikraad sulle annab? Oskad sa juba mõnda kreemi kokku segada? 

Arvatavasti tegelen edasi uuringutega (science research). Võimalik, et lähen kuskile postdokile, mis tähendab töötamist kusagil välislaboris ja seda umbes 2 kuni 3 aastat. Ühtegi kreemi veel kokku seganud pole, kuid selleks, et doktorantuuri lõpetada, peab midagi uut avastama ja ma olen midagi uut juba avastanud. Sellest praegu rääkima ei hakka muidugi. 

Kus sa end 10 aasta pärast näed? Kas plaanid Eestisse elama jääda või kusagile välismaale tööle minna? Miks?

10 aasta pärast näen end õnneliku ema ja naisena, aga kindlasti mitte koduperenaisena. Ma ei ütle midagi halba koduperenaiste kohta, hea koduperenaine olla on samuti anne, aga see pole lihtsalt minu jaoks.Tahan jätkata uurimistööga, äkki õnnestub avastada midagi olulist. Hea meelega jääksin Eestisse, aga kahjuks pole siin piisavaid arenguvõimalusi.  

Millega vabal ajal tegeled? Räägi modellitööst.

Peale teaduse tegelen ka modellindusega, seda juba viimased 10 aastat või isegi rohkem. Olen osalenud paljudes moeshow´des, fotoshootingutel, telereklaamides, saanud pisemaid kõrvalosi filmides. Modellindus on minu jaoks mõnus vaheldus teadustööle ja siiamaani on mul õnnestunud need kaks vägagi erinevat huvi/tööd ühendada. Lisaks võtan veel laulutunde ja töötan suviti Tallinna vanalinna giidina, viin läbi ekskursioone inglise ja vene keeles. Elu pakub väga palju erinevaid valikuid, huvitavaid võimalusi ja soovin neist kõigist osa saada.

Vaba aja veedan oma kallima ja teiste lähedaste inimestega, käime kinos, mere ääres jalutamas ja lihtsalt naudime üksteise seltskonda.

 

Karin Karu