Kas tead, mis vanuses on inimesed kõige õnnetumad?

Kaheksakümne rahvuse ja kahe miljoni inimese andmeid analüüsides jõudsid Warwicki ja Dartmouthi ülikoolide teadlased järeldusele, et õnnetunne on graafikuna kujutatult kui suur U-täht. Ajakirjas "Social Science & Medicine" esitletud uurimus räägib sellest, et sõltumata maast või rahvusest on kõige õnnelikumad lapsed ja vanemad inimesed.

Kõige õnnetumad on aga keskealised — naistel olevat õnnetuse tippaeg 40 eluaasta kandis, meestel siis, kui 50 ette lööb. Kummaline, kuid keskealiste depressioon ei sõltu laste olemasolust või puudumisest, lahutusest või kooselust, muutustest tööelus ega sissetuleku suurusest. Selles on midagi inimese olemusele igiomast, arvavad teadlased.

Muutused ei toimu muidugi järsult ja ühe aasta jooksul. Kuid kui te olete 70 ja füüsiliselt enam-vähem vormis, siis õnnetunnet on teil umbes sama palju kui 20aastastel. Kui te teate, et õnnetunde langus on tavaline, siis aitab see raskel ajal hakkama saada. Uuritud maade seas olid ka Eesti, Soome ja Läti.

Loetud uuist tasub siiski läbi huumoriprisma vaadata. Eks iga inimese õnn on ikka enda kätes ja vahest just keskealised oskavad õnne veel kõige paremini ära tunda!

(Allikas: University of Warwick, Terviseleht)

 

Pilt: http://www.clinicalhypnotist.co.uk/resources/site_pics/sad_woman.jpg

/Toimetas: Helena-Reet Ennet/