KURIOOSUM: NAINE korraldas peo, et seal enesetapp teha

KURIOOSUM: NAINE korraldas peo, et seal enesetapp teha

Kas oled kunagi mõelnud, mida teeksid siis, kui sind diagnoositaks ravimatu haigusega? Õnneks enamusel meist ei ole neid mõtteid vaja mõelda, kuid Californiast pärit 41aastase Betsy Davise jaoks oli see karm reaalsus. Ta tegi arvatavasti ühe raskema otsuse, mida üks inimene võiks teha ning pani sellega paika kogu oma edasise saatuse viimse hetkeni välja.

Kas oled kunagi mõelnud, mida teeksid, kui sul diagnoositakse ravimatu haigus? Õnneks ei ole enamikul inimestel neid mõtteid vaja mõelda, kuid Californiast pärit 41aastase Betsy Davise jaoks oli see karm reaalsus. Ta tegi ühe raskeima otsuse, mida üks inimene võiks teha, ning pani sellega paika kogu oma edasise saatuse viimse hetkeni välja.

2013. aastal diagnoositi Betsyl ALS ehk ehk Lou Gehrigi haigus, mis kahjustab närve nii ajus kui selgroos. Kuna see kohutav haigus on ravimatu, ei jää haigust põdeval üle muud, kui lihtsalt ajapikku leppida sellega, et tema keha hakkab aegamisi end justkui välja lülitama. Kunstnikuhingega Betsy aga soovis võtta ohjad enda kätte ja teha oma surmast viimane etteaste peo näol koos lähedaste ja sõpradega, mille lõpus naine teise ilma suundub.

2016. aasta juulis kutsus Betsy Davis kokku oma 30 lähedasemat sõpra ja perekonnaliiget, kellega veeta oma California kodus koos viimane nädalavahetus. Kutses vihjas ta ka olukorra tõsidusele ja mainis ära, et selline eriline üritus vajab kindlasti külaliste poolt emotsionaalset vastupidavust ja avatust. Betsy pani paika ka peo ainsa kindla reegli: mitte keegi ei tohi tema ees nutta.

Peo ideeks oli nautida viimased paar päeva Betsy seltskonda täis naeru ja lusti, kuid reaalsus oli, et pidu lõppes siiski Betsy enesetapuga ning kõik olid sellest teadlikud. Kindlasti oli külaliste jaoks raske otsustada, kas peol osaleda, kuid ometi ei suutnud kellegi südametunnistus ürituselt puudumist lubada – selline lõpp oli ikkagi Betsy enda soov.

Rohkem kui 30 inimest tulid üle riigi kokku, et koos pilli mängida ja Betsy lemmikfilme vaadates tema lemmikrestorani pitsat süüa. Kuigi naise keha oli juba konditsioonis, kus ta istus ratastoolis ja ei suutnud korralikult rääkida, veetis ta iga külalisega siiski aega ja veendus, et kõigil on lõbus.

Peale kahepäevast pidu jõudis kätte aga hetk, mida 41aastane kunstnik Betsy Davis oli juba kuid plaaninud – temast sai üks esimestest Californias, kes seaduslikult võttis surmava doosi ravimeid, mille arstid talle raske haiguse tõttu enesetapuks määranud olid.

Betsy lahkus päikeseloojangu ajal kaunil mäenõlval ratastoolis ning tema kõrval olid surmahetkel tema hooldaja, arst, massöör ja õde.

Ei tea, kas Betsy sai oma lõpuks inspiratsiooni Elizabeth Colemani näidendist “See on minu pidu (ja ma suren, kui tahan)”, mis sel suvel ka Ivo Eensalu lavastuses Eesti vabaõhulavadel etendus, kus samuti raske haigusega pereisa oma surmahetkeks perega viimse koosviibimise planeeris?

Allikas: Littlethings.com