Reklaam sulgub sekundi pärast

Laps magab kaisus – hea või halb?

Mis teie arvate, kaua on õige, et laps magab vanemate kaisus? Kui kaua magas teie laps teie kaisus?

Lapsevanem küsib:

Mu kuuekuune poeg uinub siiani meie toas. Tavaliselt võtan ta öösel kaissu ja seal ta siis hommikuni magab. Kas oleks tark ta kohe oma voodis uinuma õpetada või on hiljem seda lihtsam teha?

Vastab ajakirja Pere ja Kodu psühholoog Piret Einpaul:

Nii elulisel teemal nagu laste uni ja magamisharjumused on avaldatud üsna erinevaid arvamusi. Soovitan lugeda Ulrich Rabenschlagi raamatut "Laste unerännud", mis annab ülevaate looteeast kuni teismeliseeani. Uneharjumustega seotud otsuseid tehes tuleb lähtuda lapse vanusest. Kaisusmagamise seisukohalt saab erinevalt käsitleda pooleaastast last, kel on arengust tulenevalt hakanud ilmnema hirm emast lahusoleku ees, ning 1-2-aastast, kelle arengus on tähtsal kohal emast lahusoleku õppimine ja kelle puhul oma voodis uinumine soodustab seda tähtsat sammu. Rabenschlag väidab (raamatus lk 55), et varasest üksiolekust parem on see, kui vähemalt esimesed 3-6 kuud magab laps emaga ühes voodis.

Tehes otsust, kas jätkata kaissuvõtmist või mitte, tasub lähtuda sellest, mida teie laps praeguses vanuses vajab. Hiljem (üle aastasena) ei pruugi oma voodis magama harjutamine olla lihtsam, küll aga on selleks siis arenguliselt sobivam aeg. Sestap ei soovitaks ka levinud Freiburgi liivakellameetodit alla aastase puhul kasutada.

Kõige olulisem rahuliku une eeldus on lapse oskus ärkamise korral uuesti uinuda, vajamata süüa või süleskõigutamist. Selle oskuse teket saavad emad-isad soodustada. Öine nutt tuleb tihti sellest, et laps hakkab ärgates nõudma sama olukorda, milles ta magama jäi (emme süles, kaisus või rinna otsas), sest muudmoodi pole ta õppinud uinuma. Hea uinumisharjumuse tekkeks soovitavad eksperdid panna uniseks jäänud, kuid veel ärkvel laps õhtul voodisse, et ta õpiks seal toidu abita uinuma. Nii õpib ta ka öösel ärgates taas iseseisvalt magama jääma.

Pooleaastase lapse öine nutt ei tähenda enam nälga, pigem otsib ta turvatunnet ja kinnitust, et ema on lähedal. Päris kindlasti pole hea lapsel nutta lasta, kuid enne, kui võtate ta enda juurde, võiks proovida aidata tal uuesti magama jääda, pakkudes lähedust silituste ja vaikse rahustava jutuga.

Mis teie arvate, kaua on õige, et laps magab vanemate kaisus? Kui kaua magas teie laps teie kaisus?

/Toimetas: Helena-Reet Ennet/