Reklaam sulgub sekundi pärast

Liina Stein: Julge olla omamoodi!

Palju räägitakse glamuurist, moest, trendidest ning tihti kuuleme selle taga sõna „disainer“. Kes aga on see salapärane „disainer“? Päriselus ei ole nii, et disainer lihtsalt joonistab paberile ja sellest sünnib unustamatu mood. Tegelikult on disainer ka ettevõtja. Buduaar käis külas andekal ja säraval moeloojal Liina Steinil.

Palju räägitakse glamuurist, moest, trendidest ning tihti kuuleme selle taga sõna „disainer“. Kes aga on see salapärane „disainer“? Päriselus ei ole nii, et disainer lihtsalt joonistab paberile ja sellest sünnib unustamatu mood. Tegelikult on disainer ka ettevõtja. Buduaar käis külas andekal ja säraval moeloojal Liina Steinil.

Liina on Eesti moedisainer, kes on jõudnud kaugele ja saavutanud palju. Tal on omanimeline moekollektsioon ning stuudio Õnnepalee kõrval. Liina kollektsioonide materjalid on kvaliteetsed, lõiked julged ja värvid silmatorkavad. Just seetõttu peabki naine enda eriliseks omapäraks julgust teistest eristuda. Kui küsida Liinalt, kes on tema rõivaste kandja, on vastus lihtne: tegemist on julge ja isikupärase naisega, kes soovib eristuda ja olla moodne. Tundub, et selliseid naisi on Eestis palju, sest Liina loomingut armastatakse palavalt.

Liina uues kevadsuvises kollektsioonis domineerivad ainulaadsed jalustrabavad peokleidid ning mugavad kontori­ ja vabaajakleidid. Kuna Liina lõpukleitide vastu on igal aastal suur huvi, valmib eraldi kollektsioon ka koolilõpetajatele. Esmakordselt nägi sel kevadel imavalgust ka pulmakleitide erikollektsioon. Kõiki rõivaid saab Liina stuudiost tellida ka vastavalt oma soovidele, kehatüübile ja temperamendile. Lisaks disainib Liina rõivaid meestele ja hobi korras ehteid ning tegeleb antiikmööbliga.

Kuidas sattusid moemaailma?

Moemaailm on mind paelunud juba koolipõlvest. Mulle on meeldinud alati end läbi rõivaste väljendada, kuid kaupluste valik on minu jaoks liiga tavaline ja elutu.

Kus sa oled õppinud ja teadmised omandanud?

Enamik oskusi on tulnud iseõppimise teel, tehes erinevaid ilusaid asju ning kombineerides erinevaid materjale, ajastuid ja neis domineerivaid moevoole. Hea tehnilise disaini tausta andsid õpingud Tallinna Tehnikakõrgkoolis ning minu loomingulist isiksust aitas kujundada praktika Londonis moedisainer Louis de Gama tiimis.

Kes on sinu iidolid, kes sind inspireerivad? Kas sul on oma muusa?

Elu inspireerib – erilised ja hingega asjad ja inimesed ning erinevad ajastud. Minu loomingust leiab mõjutusi nii tänapäevast, 50ndatest kui barokkajastust.

Mis sind moemaailma juures kõige rohkem paelub?

Mood on väga väljendusrikas, läbi selle saab luua uut elu – on suur rõõm näha oma loomingu kandjaid säramas ning avastamas endas ja maailmas uusi tahke. Igas inimeses on peidus palju valla päästmata energiat ning moelooming on üks tee energiaväravate avanemiseni – õige kandja leidnud kleidid sütitavad inimestes siirast rõõmu ja äratundmist, et nii nemad kui maailm on tegelikult väga kaunis koht, kus olla ning meile antud aega tuleb kasutada nii, et sellest on palju rõõmu.

Millised on olnud sinu suurimad õnnestumised?

Kõige suuremaks õnnestumiseks pean tunnustust oma fännidelt ja klientidelt – mul on väga hea meel, et olen jõudnud oma loominguga nii paljude inimeste südamesse. Aitäh selle eest kõigile, kes on minu loomingut tunnustanud ning minu tegemistele kaasa elanud. Kõik see on aidanud mul kasvada nii kunstnikuna kui ka ettevõtjana. Aasta lõpus avasin ka oma esinduspoe Õnnepalee kõrval (Pärnu mnt 59) – see oli hetk, mida olin kaua oodanud ning selle nimel palju tööd teinud.

Kuhu sa soovid moeilmas jõuda, mis on sinu eesmärgid?

Minu eesmärgiks on luua kaunist kunsti ning sütitada rõõmu kõigis minu rõivaste kandjates ning minu loomingu fännides. Mul on hea meel, et neid on iga aastaga üha enam. Tahaksin leida rohkem võimalusi oma loomingu tutvustamiseks ka laias maailmas – minu juurde satub palju kliente naabrite juurest, keda paneb lahkudes ohkama ainult tõdemus, et nende kodumaal ei müü selliseid asju mitte keegi. Tahaksin lähiajal selles suhtes midagi ette võtta.

Kuidas sünnib sinu kollektsioon?

Mõtted, kuidas luua uusi ja veel kaunimaid asju, saadavad mind iga päev. Kollektsiooni sünd ei ole eraldi protsess, vaid minu elu lahutamatu osa. Palju inspiratsiooni saan ka reisides ning sageli kangastuvad uued ideed ja inspiratsioon ka unes.

Millised on sinu kui disaineri põhimõtted?

Pean oluliseks rõivaste multifunktsionaalsust – väga vähestel inimestel on võimalus osta eraldi kleit igaks eluolukorraks või meeleoluks. Seepärast disainin paljud kleidid kombineeritavate detailidega. Mitmed minu kleidid on eemaldatavate tüllseelikutega, tänu millele saab sama kleidi muuta hetkega igapäevakleidist võimsaks peomagnetiks. Teist tüüpi kleitidele saab vürtsi lisada nahkaksessuaaride ja nahast kehavöödega. Paljud kleidid loon ka reguleeritavatena – inimeste kehakaal ei ole konstantne ning mõne kilo kaotamisel või kogumisel ei ole meeldiv avastada, et pool garderoobi tuleb maha kanda. Minu korsetitehnoloogial põhinevad kleidid võimaldavad kandjal kleit taljesse reguleerida – üks suurus sobib seega hästi nii 34 kui ka 40 suurusele. Viimases sügistalvises kollektsioonis oli ka hõlmikkleite, mida saab reguleerida vööga ning see võimaldab standardsuurusi paremini iga kandja keha eripäradega kohandada.

Mis sõnumit sa oma loominguga soovid edastada?

Igas minu senises kollektsioonis on olnud mõjutusi erinevatest ajastutest ning elukogemustest, kuid läbiv sõnum on alati üks – julge olla kaunis. Julge olla eriline. Selle julguse leidnud näevad igas aastaajas rohkem värve ning tunnevad rõõmu. Maailm meie ümber on ühetaoline ja hall vaid seni, kuni ise päikese ja värvide kätte astume ning laseme neil ka enesest välja paista. Iga kollektsiooniga soovin inimestele anda unikaalseid võimalusi avastada endas senileidmata hingesopp ning lasta leitud rõõmul ja ilul välja paista. 

Kuidas sa kirjeldaksid oma kollektsiooni, kellele see on suunatud?

Minu kollektsioonid on väga mitmekesised – pidulike kleitide ning brillusäras ainueksemplaride kõrval on saadaval ka praktiline ja universaalne kontorikleitide ja ­rõivaste kollektsioon. Ka kõige praktilisemate rõivaesemete puhul on neis midagi erilist – uus lõikeline lahendus, võimalus kombineerida kleiti nahkaksessuaaridega jne.

Lisaks riietele disainid ka ehteid, kas need on loodud kollektsiooniga kokku või on see su teine hobi?

Näen inimest ja moekollektsiooni alati tervikuna – ehted ja aksessuaarid on osa sellest. Nende disainimine on ühest küljest tore ja loometegevust avardav hobi ning teisalt väga praktiline ka kollektsioonide loomise seisukohalt – ühe nahast kehavööga võib minu kollektsiooni tagasihoidliku kontorikleidi muuta hoobilt jahmatamapanevaks iseloomuga peokostüümiks.

Millist hooaega sa eelistad: kevad/suve või sügis/talve?

Mulle meeldib teha nii kevad­ kui sügiskollektsioone – see lisab loomingulist vaheldusrikkust. Igal kollektsioonil on oma eripärad – kevadsuvine hooaeg on koolilõpetamise aeg ning siis teen suve­ ja kontorirõivaste kõrval ka palju lõpukleite. Sügistalvisel hooajal on seevastu suurem rõhk praktilistel kontorirõivastel ja ka soojematel ülerõivastel, aastalõpu lähenedes on jällegi suurem huvi pidulike kleitide vastu, millega jõulu-­ ja aastavahetuspidudel särada.

Millal ilmub sinu järgmine kollektsioon? Ja mida me võime sellelt oodata?

Hetkel olen Aasia avarustes kanga­ ja inspiratsioonireisil ning uus kollektsioon on vaimupildis juba valminud. Jaanuari lõpus läheb lahti vilgas õmblustöö ning veebruaris jõuavad esimesed eksemplarid juba fotosilma ette ja minu uude stuudiosse. Uues kollektsioonis on oma koht nii kaunitel suvekleitidel, koolilõpukleitidel kui praktilistel kontorikleitidel. Lisaks on loomisel täiesti uus ja suursugune pulmakleitide kollektsioon.

Millist riietumisstiili ise eelistad?

Igapäevaelus on minu riietumisstiil praktiline ja liikumisvabadust võimaldav.

Kas kannad ka ise oma disainitud rõivaid?

Kannan oma disainitud rõivaid nii igapäevaselt kui ka erilistel ja pidulikel hetkedel. Mulle meeldib enda peal eksperimenteerida erinevate peokostüümidega ning jälgida inimeste reaktsioone, kui sisenen peosaali kostüümiga, mida enamik inimesi oma eluaja jooksul näinud ei ole. 

Kelle moeloomingut sa ise kannad ja fännad?

Mulle meeldivad kvaliteetsed ja omapärased rõivad, välisreisidel püüan alati enda jaoks midagi uut ja huvitavat leida. Nende puhul köidavad mind pigem eripärased ja ainulaadsed lahendused kas lõigete või materjalide osas.

Kirjelda veidi oma riidekapi sisu!

Minu riidekapis lokkab suur ruumipuudus – mulle meeldivad vägevad ja puhvis peokleidid ning ka riidekapis võtab igaüks neist sama palju ruumi kui viis tavalist kleiti. Ehteid kannan harva, sest minu peokleidid on juba ehetetagi väga võimsad. Kuid mul on mõned kvaliteetehted – kaelakeed ja kõrvarõngad –, millega vahel end kaunistan.

Millised on sinu ilurituaalid?

Olen naturaalse ilu austaja ning seega on minu olulisimaks ilurituaaliks hea uni. Kui saan end välja puhata ja hommikuti värskelt uude päeva astuda, tunnen end hästi ja näen kaunis välja. Minu peamise meigirelvaks on huulepulk, muid jumestusvahendeid ma üldiselt ei kasuta. 

Milline näeb välja sinu päev? Kui palju sa puhkad?

Mul ei ole tavalisi päevi – iga päev kätkeb endas palju loomingulisi ja ärilisi väljakutseid. Vabad hetked pühendan paljuski ka sellele, et mõelda eesootavate kollektsioonide peale. Lisaks moedisainile on minu hobiks ka reisimine ja antiikmööbel – palju inspiratsiooni oma tööks ja eluks saan erinevate kultuuride ja ajastutega tutvudes.

Millised on sinu arvates kõige suuremad moeapsud, mida Eesti naised teevad?

Kõige rohkem riivavad silma erinevad pikendused ja kulinad, millega mingi osa naisi püüab end meeleheitlikult kaunimaks teha, kuid tulemus on risti vastupidine. Naised, jätke need küüned, ripsmed ja juuksed vahel pikendamata ning ärge suruge korraga poolteist kilo meiki näkku. Väärtustage oma loomulikku ilu ning pange endale midagi tõeliselt kaunist selga – siis kaob ka isu ja vajadus pikenduste järele.

Kui sa saaksid anda naistele ühe moenõuande, siis mis see oleks?

Ärge kartke olla kaunid ning teistmoodi. Maailm muutub nii palju ilusamaks.

 

 

Tekst: Gaida Talu

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar kevad 2013