Reklaam sulgub sekundi pärast

Lohesurfi koolitaja Jana Lillemägi: “Lohesurfil pole soolisi eelistusi!”

Lohesurf sai Jana jaoks alguse kolm aastat tagasi rannalt ilusate värviliste lohede vaatamisega. "Ega ma neid pikalt vaadanudki, üsna pea olin juba ise nende keskel - üks sõitjatest. Mere ääres olen ma alati elanud ja näib, et merest saan suurima rahulduse," räägib ta. Jana soovitab lohesurfi neile, kes armastavad merd, tuult ja liiva ning vajavad aega iseendale. Ta teab, millest ta räägib, sest täna on Janast saanud lohesurfi koolitaja. 

 

Lohesurf sai Jana jaoks alguse kolm aastat tagasi rannalt ilusate värviliste lohede vaatamisega. "Ega ma neid pikalt vaadanudki, üsna pea olin juba ise nende keskel - üks sõitjatest. Mere ääres olen ma alati elanud ja näib, et merest saan suurima rahulduse," räägib ta. Jana soovitab lohesurfi neile, kes armastavad merd, tuult ja liiva ning vajavad aega iseendale. Ta teab, millest ta räägib, sest täna on Janast saanud lohesurfi koolitaja. 

"Kui varem sõitsin skuutriga ning hiljem asendasin selle wake'i sõitmisega, siis leides lohe, olin mootoritest vaba ja sain ise endale sobiva sõidukiiruse valida, nautida päikest, mööda vuhisevat tuult ning seejuures säästa loodust heitgaasidest," jutustab Jana. Lohesurfi harrastades sai tema jaoks vastuse ka küsimus, mida teha, kui on pilves ja tuuline ilm. "Nendeks päevadeks tekkis mu ellu lohesurf, sest hakkasin armastama tuult. Tavainimesele puhub tuul kogu aeg, aga surfarite arusaam tuulest hakkab umbes alates 5 meetrist sekundis. Õnneks on lohe kamad (varustus) kerged ja väikesed, seega väga sobilikud naistele. Neid võib autos hoida nii, et ei märkagi ning kui päevitajatel tukk sirge, siis ongi õige aeg kamad autost välja tuua ja surfama!" Lisaks tuuliste ilmade hindamisele meeldib Janale lohesurfi juures võimalus end ka proovile panna. "Alla anda ei saa - oled silmitsi merega. See sobib inimesele, kes armastab merd, tuult ja liiva ning kes vajab päris oma aega, et olla eemal. Meri on suurepärane pingete langetaja ja koht, kus omi mõtteid mõlgutada või hoopis mitte millestki mõelda. Samas, kui tuled kaldale tagasi, leiad sealt hulga toredaid inimesi, kellega kogetut jagada," räägib Jana.

Lohesurfi õpetamisega alustas Jana aga alles sel suvel. "Läbisin IKO (International Kiteboarding Organisation) instruktorite koolituse. Tundsin, et olen ise juba piisavalt sõitnud ja kogemusi kogunud, et seda uutele huvilistele edasi anda. Teiste õpetamine, nähes nende edusamme ja rõõmu, annab mulle väga palju tagasi ning see on hea tunne. Peale paarile sõbrale lohesurfi õpetamist leidsin end Pärnust, ALOHA www.aloha.ee sõbralikust perest koolitajana. Seal saab lisaks lohesurfile lustida vees liikuvate alustega nagu purjelauad, kajakid, skimboards." Eelnevalt on Jana töötanud turisminduses ning põhitöö on hetkel naiste- ja noorteriiete maaletoomine. 

Koolitajana teab Jana rääkida, et lohesurfi algtase on võimalik selgeks õppida kõigest kahe päevaga, eeldusel, et mõlemal päeval puhub tuul, ning aega kulub umbes 6-8 tundi. "Selle käigus omandab õpilane kogu teooria lohe lennutamise, body drag'i, lauale saamise, triibutamise (merel edasi-tagasi liikumine), turvalisuse, sõidureeglite, ilma ja tuuleefektide kohta ning jääb piisavalt aega üle ka praktilist osa harjutada. Kursuse lõppedes tunneb algaja surfar kindlasti vajadust isikliku surfivarustuse järele, et minna veel vette omandatut kinnistama ja edasi arendama. Algajast surfarist saabki päris surfar pärast paljusid merel läbitud kilomeetreid ja veedetud tunde," nendib ta. Lohesurfil pole tema sõnul ka soolisi eelistusi. "Oled sa naine või mees, vahet ei ole, lohesurf on sama kerge õppida/harrastada mõlemal. See on puhtalt tehniline ala ja ei nõua tugevat jõudu. Tihti on naised just tundlikumad lohe lennutamisel ja neil tuleb see kiiremini välja. Kasuks tulevad eelnevad kogemused kas veelaua või lumelauaga sõitmisel, aga lõpuks saab lohetama iga huviline. Tere tulemast tüdrukud ja naised, meid on võrreldes meessurfaritega nii vähe, tulge ja näitame, milleks me võimelised oleme!" kutsub Jana nõrgemat sugupoolt lohesurfama.

Eriti naistele meeldib kindlasti ka fakt, et lohetamist saab võtta ka kui väga head trenni. "Soojenduseks lohe üles pumpamine, sõpradega suhtlemine ning muidugi liikumine looduses. Lohetamine ise trimmib enim tuhara- ja reielihaseid. Kui harjutada lihtsamat hüpet, on kindel, et kõhu-ja küljelihaste trenn ka tehtud." Jana enda hea vormi saladus peitub tema energilises, heatujulises ja terves enesetundes, mida surf pakub. Kuigi lohetamine kuulub ekstreemspordi alla, siis turvalisusest rääkides ütleb Jana, et muretsemiseks pole põhjust. "Lohe turvasüsteemid on aastatega võrreldes tehniliselt niivõrd arenenud ning sellele on erilist tähelepanu pööratud. Kui lohe lennutaja tunneb end ebakindlalt, on tal võimalus ühe liigutusega lohe jõust vabaneda ja teise liigutusega see enda küljest vabastada. Muidugi on võimalik välja väänata jalgu, aga seda juhul, kui ollakse liiga madalas vees."

Lisaks kõigele positiivsele, mis lohesurfi harrastamisega kaasneb, annab lohetamine ka uutmoodi võimaluse reisida. "Vahelduseks kõik hinnas hotellidele või laialdasele maadeavastusreisidele leiab hoopis teistmoodi kohad, kus käivad ainult surfarid ja surfihuvilised. Nendes kohtades tavaliselt puhub nonstop ühtlane tuul, temperatuur on 30 + kraadi ja meres/ookeanis saab surfata vaid shortsidega. Lisaks väga kirev ööelu ja koduks kas siis lukskorter, maja, hipi bungalow või külamehe külalistetuba - valik on vaba. Söögid tavaliselt mõnusates nurgakohvikutes alati ehedad ja head. Häid surfirandu ülemaailma on palju. Ise olen käinud surfireisidel Filipiinidel Boracay ja Seco saarel, Dominikaani Vabariigis Cabaretel, Egiptuses El Gounas. Soovitaksin kindlasti veel Brasiiliat, Arubat, Kuuba saart, Venezuelat, Tarifat Hispaanias," loetleb Jana.

Kuigi soojas vees on vast kõige mõnusam lohetada, ei ole loesurf mitte ainult suve ala. "Seda saab harrastada ka talvel siledal pehmel lumel ja seda kutsutakse snowkiting ehk lumelohetamiseks. Selleks on vaja lohevarustust, lumelauda ja sooje riideid. Ning lõbu saab alata!" Jana sõnul pole kunagi liiga hilja alustada, sest talv snowkitinguga ootab ees ja soojamaa reisile minnes oleks ka hea iseseisva surfari oskusi omada, et seal saaks siis juba täiega lustida."

Kui kellelgi on küsimusi või huvi lohesurfi vastu, siis Janaga saab kontakti meili teel [email protected] 

 

Buduaar.ee

 

[gallery ids="1954660,1954669,1954678,1954684,1954691,1954698,1954707"]