Mare Liiger Tallinna Kasside Turvakodust: ”Tehke head neile, kes ei oska rääkida!”

Mare Liiger Tallinna Kasside Turvakodust: ”Tehke head neile, kes ei oska rääkida!”

Kasside Turvakodu läheb jõuludele vastu ootusärevusega. Kas toob aastalõpp mõnele hiirekeldrile uue kodu? Jõuludest ja abistajatest räägib lähemalt mittetulundusühingu Tallinna Kasside Turvakodu esindaja Mare Liiger.

Kasside Turvakodu läheb jõuludele vastu ootusärevusega. Kas toob aastalõpp mõnele hiirekeldrile uue kodu? Jõuludest ja abistajatest räägib lähemalt mittetulundusühingu Tallinna Kasside Turvakodu esindaja Mare Liiger.

Kuidas tulevad jõulud Kasside Turvakodule?

Jõulud tulevad kiisudele tasakesi. Advendiaja alguses hakkavad kiisud vahel külas käima. Nädal tagasi külastasid kaks meie kasvandikku – Vasilissa ja Bosse – Rocca Al Mare Erakooli. Nii õpetajad kui õpilased tegid kiisudele palju pai. Õnnelikud olid kõik, aga eriti oli päevaga rahul Vassilissa, sest ta sai peaaegu kogu pai-vajaduse kätte, umbes kakssada paid. Kiisud esindasid oma kaaslasi projektis „RAM  Koolipere kingib Jõulurõõmu turvakodu kiisudele!“. Meie, vabatahtlikud, aitame kiisudel oma sõnumit edastada ja õpetame noortele, kuidas olla vastutustundlik loomapidaja. Meie ühine jõulusoov on, et 10 aasta pärast ei oleks  Eestimaa tänavatel enam hulkumas nälginud ja kodutuid hiirekuningaid. Jõulude ajal saavad kiisud natuke rohkem head ja paremat põske pista ja nendega mängitakse ja neid kallistatakse rohkem. Tegelikult aga soovivad kiisud salamisi, et avaneks uks ja astuks sisse see ainuke ja õige, kes viiks kiisu oma päriskoju.  Turvakodu on siiski vaid samasugune asutus kui inimestel lastekodu. Nii hea ja puhas kui ta ka ei ole, ei ole see siiski oma kodu. Imeline on näha juba kodu saanud kiisude piltidelt, milline rahulolu vaatab vastu meie endise kasvandiku näost. Piparkooke meie kassid ei söö, kuid keedetud kanaliha on neile jõulumaius, eriti koos pasteediga ja hapukoor peale…mmmm! Kui siis kingikotist veel mõned pallid ja sulgedega ridvad välja pudenevad, siis on elu nii ilus, kui turvakodus üldse olla saab.

Palju on teil praegu kodu ootavaid kasse?

Turvakodus endas on 40 kiisut, teises väiksemas turvaruumis veel 15.  Kassipojad on vabatahtlike juures hoiukodudes, kuna vaktsineerimata loomade hoidmine pole muul moel võimalik. Vastupidi vanarahva arvamusele, et kassidel on üheksa elu, on kassilaste üks ja ainuke elu ääretult habras ja väiksemgi haigus võib nende eluküünla kiiresti kustutada. 50 kassi ja kassipoega on erinevates hoiukodudes päriskodu ootamas.

Kas jõulude ajal tulevad inimesed tihedamini teie juurde?

Küllap nad tuleksidki kui saaksime avalikustada oma turvakodu aadressi internetis, aga sellega on tõsine probleem.  Inimesed hakkavad poetama ukse juurde kasse ja kassipoegi kottides, karpides või lihtsalt ukse taha poetades. Munitsipaalrahadel elav Loomade Hoiupaik paigaldas selle vältimiseks õue kaamerad, aga ikka poetatakse loomi õue ning avastamise vältimiseks nähakse märkimisväärset vaeva, et oma luksusauto numbrid kinni katta. Kui loomahülgaja õnnestub tuvastada, siis antakse asjale ametlik käik, kuid enamikul juhtudel jääb süüdlane tuvastamata.  MTÜ-d saavad pakkuda vaid piiratud kohti ja kasside aitamine toimub vaid annetuste abil.
Peale selle on Kasside Turvakodu põhiväärtuseks veendumus, et ühtegi looma ei hukata vaid neil on sõltumata ajast õigus oodata oma kodu. Meil ei panda magama ühtegi kiisut, olgu ta nii tavalise välimusega kui tahes.
Samas, kui inimesed soovivad tulla meile külla, siis helistage meie telefonidele – 58 50 3528, 51 36 305.  19. ja 20. detsembril toimuvad avatud uste päevad. Kõik on teretulnud  meiega tutvuma, kasse silitama ja nendega mängima. Kaasa võib tuua mänguasju, tekke, kraapimispuid ja kassimaiust. Selleks, et võita meie hoolealuste südameid, pistke taskusse karp pasteediga ja suur hulk kassisüdameid tuksub ainult teile!

Kes on need inimesed, kes võtavad enda juurde kodutuid kasse? 

Ma arvan, et need on head inimesed. Kodutuid kasse sotsialiseeritakse tavaliselt hoiukodudes. Peab olema kannatlikkust ja respekti teise elava olendi vastu. Tasu on erakordne. Iga samm usalduse poole on võit. Kui kiisu tuleb esimest korda kapi alt välja, kui ta julgeb sinu juuresolekul liikuda.  Eriline on hetk, kui saad teda esimest korda puudutada, esimene nurr, pai, süles istumine.  Sellest hetkest loetakse kiisu koduvalmiks, aga ka uues kodus kordub peitmine, aga kui kassi usaldus on võidetud, siis ei ole paremat kaaslast kui endine tänavakass.  Loomulikult on osa kiisusid juba algusest peale nii sõbralikud, et usaldus on võidetud esimesest hetkest peale.

Kas annate kassi igale soovi avaldavale inimesele või vaatate ka, kes see inimene on?

Inimeste ja perede valik on tõsine. Eelnevalt teeme küsitlusega selgeks, milliseid tingimusi inimesed pakuvad, kas nad teevad kõik endast sõltuva, et loom ei kukuks aknast või rõdult alla. Kui soovitakse kassipoega, siis kuidas suhtuvad pretendendid kassi steriliseerimisse, mis on absoluutne nõue.  Kas nad on valmis looma vaktsineerima ja millist toitu plaanitakse uuele pereliikmele pakkuda.
Meie suurim soov on, et päästetud kassid ei satuks uuesti tänavale, ei hukkuks autorataste all, vaid saaksid elada pika ja mõnusa kassielu.  Kahtlaste kodupakkujate kohta on ka MTÜ-de vaheline must nimekiri ja seega, kui avastatakse probleemne helistaja, siis teavad seda ka teised kasside aitamisega tegelevad ühingud.

 

Kuidas satuvad kassid teie juurde?

Igal kiisul on oma lugu ja kahjuks enamikel kurb.  Palju kasse jäetakse kolimisel tühja tuppa nädalateks nälgima, visatakse eaka inimese surma korral memmekese armastatud kaisukass tänavale, jäetakse sügise saabudes suvilasse. Palju on väärkoheldud ja piinatud loomi. Järjest suuremates kogustes satub meie hoiukodudesse pappkarbi kassipoegi, loomad on kinni saapakarpides, kus nad siis prügikasti visatakse. Kassipoegadega varustab meid ka loomade hoiupaik, sest inimesed viskavad kassipojad hoiupaiga õuele lootuses, et neile uut kodu otsitakse. kahjuks ei ole seal kassipoegade hoidmiseks tingimusi. Kui mõnel ühingul on vaba hoiukodu, siis on neil lootus ellu jääda, muidu tehakse kiirelt eutanaasia. Praegu on hoiukodus kolm kassilast, kellel oli elada vaid mõni minut. Meie vabatahtlik sattus samal ajal turvakodu kiisut vaktsineerima, kui kassipoegadele süsti hakati tegema. Nii pääsesidki kolm imevahvat rüblikut.

 

Millest te kõige rohkem puudust tunnete, kui vabad kodud välja arvata?

Meie kiisud vajavad sageli arstiabi. Vaktsineerimised, steriliseerimine, spetsialistide konsultatsioonid ja uuringud… Ka ravimeid tuleb osta. Odav tähendab kurvastavalt sageli ka kaheldava kvaliteediga. See kõik vajab raha.
Järsku on lugejate seas ka mõni ehitusmaterjalidega kaupleva firma omanik. Väga oleks vaja elektrikaupu: kaableid, karbikuid, elektriradiaatoreid ja lampe. Elektrisüsteemid vajavad hädasti renoveerimist.
Helesinine unistus on suuremad ruumid, sest kaks keldrituba on väga väikesed, aga niisugune unistus on liig mis liig ja jõuluvana närve tuleb ka hoida, nii et parem selliseid unistusi mitte unistadagi.  Kõige rohkem tahavad meie kiisud  koju – Vasilissa, Bosse, Bonbon, Tibu, Laura ja paljud teised tahavad nurruda oma kodus perenaise põlvede peal, krabistada kingipaki paberiga ja mängida. 

 

Kas ja kuidas teid abistatakse?

Meie mittetulundusühing tegutseb ainult tänu annetustele. Tihti toetavad meid uued kodud, kus kassidega ollakse rahul. Püsivam on koostöö Swedbankiga,  kes kasse kaitsvad ühingud on lülitanud oma annetuskeskkonda.  Kodutute ootavate kasside steriliseerimise finantseerimisel on õla alla pannud nii Tallinna linn kui Eesti Loomakaitse Selts. Suuresti on abiks olnud Soome loomadega tegelevad ühingud- Pelastetaan Koiraa ja Rekku Rescue, kelle kaudu leiavad meie kasvandikud uued kodud teiselpool Soome lahte.
Paraku, suured heategevuskampaaniad lähevad loomade päästmisega tegelevatest MTÜ-dest  üsna kaugelt mööda.
Seda meeldivam oli üllatus, et rahvusvaheliselt tunnustatud firma Unibet koos MariaBingoga otsustas oma abi pakkuda just kasside päästmisega tegelevale ühingule.
Eestimaal on palju neid, kes tüdinult ja lausa vaenulikult suhtuvad hulkuvate kasside karjadesse linnades ja maal, unustades, et need hulkuvate loomade hordid on seal meie kõigi süül. Kassid hukkuvad, levitavad haigusi ja paljunevad meie kriitikat mitte kannatavate loomapidamistavade tõttu.
Ometi on need vöödilised, mustvalged või kollased sõbrad määratult paremad kui paljud kahejalgsed- nad ei oska petta ega vassida, teostada JOKK-poliitikat, pesta raha, erastada ja ärastada. Inimene on kassid kodustanud selleks, et nad nurruksid, poeksid sülle, noriksid pai ja küsiksid selle eest veidi piima ning sööki.
MTÜ Kasside Turvakodu on piiritult tänulik, et meelelahutusele orienteeritud organisatsioon on tunnetanud  vajadust aidata kiisusid, kellest kunagi ei saa nende kliente. See on tõeliselt omakspüüdmatu tegu – teha head nendele, kes ei oska rääkida!

Buduaar.ee