Marion Uuspõld: Diabolus Ex Machina

Marion Uuspõld: Diabolus Ex Machina

Pika ja vaevalise protsessi tulemusena hakkab üha vähemaks jääma esiemade lausloll harjumus nõuda äsja abiellunutelt pisiperet. Siiski, kuna harjumuse jõud on suur, siis umbes aasta pärast pulmas käiku hakkavad levima jutud olematust rasedusest. Kuna muidu lõbu- ja peojanuline noorpaar ei väisa enam seltskonnaüritusi, siis järelikult on sedapsi.

Pika ja vaevalise protsessi tulemusena hakkab üha vähemaks jääma esiemade lauslolli harjumust nõuda äsja abiellunutelt pisiperet. Siiski, kuna harjumuse jõud on suur, siis umbes aasta pärast pulmaskäiku hakkavad levima jutud olematust rasedusest. Kui muidu lõbu- ja peojanuline noorpaar ei väisa enam seltskonnaüritusi, siis järelikult on sedapsi.

See selleks… Kui sa oled aasta aega aga oma leibasid oma kapis ainult endale hoidnud ja Õnnepaleest turvalisuse huvides ainult tagantpoolt mööda käinud, hakatakse sind pommitama sama masti idiootse nõudega. Tõsimeeli ütlevad muidu täiesti normaalsed ja haritud inimesed mulle viimasel ajal kõige osavõtlikuma näoga ja häirivalt tihti: “Marion, otsi endale lõpuks Mingi normaalne mees.” Olgu! Otsime siis.

Aga mis asi see on – Mingi Normaalne Mees? Ma tean omast käest, mis on Mingi Mees. See on mees, kes näeb päris okei välja, aga kes on oma kolmekümne viie eluaasta jooksul jõudnud mõtlematute tegudega oma õnnetu eksistentsi totaalselt tuksi keerata ning nüüd otsib väljapääsu naistes. Peale selle, et ta suht valimatult naisi üles korjab, on tal kodus Mingi Abikaasa ja Mingid Lapsed. Pisut luksuslikumal variandil on peale eelmiste veel mingis üürikorteris Mingi Armuke, kes omakorda on saanud temalt Mingi Tite. Nagu öeldud, ei takista see härrat mingite suvaliste naistega ringi tõmbamast ja neile täielikku rahuldamatust pakkumast. Ei, tänan, ma ei soovi Mingit Meest.

Normaalne Mees. Tema on valdavalt tubli tööinimene ja omal alal äärmiselt tunnustatud arvamusliider. Normaalne mees, kes teeb kõike väga hästi, välja arvatud ühte asja – ta on absoluutselt võimetu naistele lähenema ning n-ö luksversioon ei saa aru isegi sellest, kui mõni naine temast huvitatud on.

Illustreeriv näide otse elust: suhe Normaalse Mehega on jõudnud teatavasse romantilisse faasi. Te sõidate keset päeva Pirita teel mõnda mõnusasse kohta sööma ja koos aega viitma. Normaalsel Mehel kõrvalistmel tekib mõnusast olemisest kerge “heldimus” ja ta alustab juttu. Pärast esimest lauset saad sa nutika tüdrukuna aru, et kogu see jutt maast ja ilmas ja olnud ja olematust on selleks, et sulle öelda, kui väga sa talle meeldid. Tema on aga otsustanud verbaalselt sõita seekord läbi Narva Pärnusse. Umbes viis minutit kannatad sa välja juttu kõigest muust kui asjast ning siis su närvisüsteem lihtsalt ei pea vastu ja sa küsid: “Vabandage, aga millest me räägime?” Järgmise sammuna võtab Normaalne Mees vähesegi öeldu tagasi, sest tema nii normaalne aju annab talle signaali, et äkki sa ei vasta ta sitalt vihjatud tunnetele. Nüüd pole enam tagasiteed. Isegi kõige kannatlikum naine (rääkimata siis minust) raevub ja oma olematust naiselikust kavalusest nähvad sa midagi maksimaalselt teravat. Mehe au on solvatud, riieldakse kergelt, kuni minnakse tülli ja alles järgmise päeva õhtul hakatakse läbi Skype’i (ilmselgelt trükkides, sest muidu oleks teineteisega liiga otsene kontakt) ära leppima ja uuesti alustama, puhtalt lehelt. Kumbki neist aga ei ole arvestanud sellega, et kõigest mõni tund hiljem ilmub suhtedraama teatrilavale deus ex machina. Müstilisel kombel kordub täpselt sama stseen, aga seekord täiesti uue tegelaskujuga – Mehega. Sõidavad Naine ja Mees mööda elava liiklusega Pirita teed Viimsi poole ning situatsioon kordub. Mehel tuleb peale “heldimus” ja ta lausub järgmised sõnad: “Naine, tõmba tee äärde, pane ohutuled peale – ma tahan sind suudelda!” Mõne minuti pärast jätkatakse poolelijäänud sõitu, aga ilmselgelt veel paremas tujus kui enne ja täiesti ilma tülita. Kuna mees tahab naist, siis ka naine saab oma otsuse teha ning enam ei taha ta neljakümne kahe tunniseid solvumisi, vaid valib selle asemel Mehe. Mees, olles viisakas, muidugi kohe hoiatab Naist, et see kõik lõpeb nagunii halvasti, kuna vaatamata sellele, et tal on miljon ja rohkem head omadust, käib temaga kaasas meheks olemise ilu.

Seega võib mürki võtta, et aeg-ajalt käitub ta täiesti ettearvamatult ehk on võimeline kontrolli kaotama nii vihas kui rõõmus. Samuti ei kavatsegi ta hakata täitma absurdilähedasi pooldebiilseid kirjutamata seadusi selleks, et kellelegi teisele peale iseenda meeldida, sest – lõppude lõpuks – ei ole ta Mingi ega ka Normaalne.

Pidage mind lolliks, aga mulle tundub, et ma vist nüüd annan ja kirjutan alla! Kõikidele toredatele muretsevatele inimestele minu ümber pean ma aga hoiatavalt ütlema, et Mehi ei otsita ega muretseta endale kuskilt, vaid kui tegemist on päris Mehega, siis tuleb ja läheb ja võtab ja jätab ta enda äranägemise kohaselt ise.

Marion