Mida kujutab endast viljatusravi?

10 kommentaari

Aina rohkem leidub naisi, kes mingil põhjusel lapsi ei saa. Kas kõik on
siis läbi? Enne kui käega lüüa, tasub kindlasti proovida viljatusravi!

Aina rohkem leidub naisi, kes mingil põhjusel lapsi ei saa. Kas kõik on siis läbi? Enne kui käega lüüa, tasub kindlasti proovida viljatusravi!

Mida tähendab viljatusravi?
Vastab naistearst Naima Toomikas:
Viljatusravi tehakse naistele, kel mingil põhjusel ei ole võimalik loomulikul teel rasestuda. Küllalt lihtne ja odav variant on mehe sperma viimine naise emakaõõnde. Enne sperma pestakse, spermatsoidid eraldatakse ning toimetatakse plastkateetriga emakaõõnde ovulatsiooni ajal. Sel juhul peab naine olema terve, s.t tema munajuhad on läbitavad ning tal toimub ovulatsioon. Kõik kulgeb peaaegu loomulikult, ainult spermatsoidid viiakse emakaõõnde kunslikult. Sperma võib olla mehe või doonori oma.

Teine variant on kehaväline ehk katseklaasiviljastus (IVF). Seda tehakse juhul, kui naise munajuhad on kahjustunud või naine ei rasestu mõnel muul põhjusel. Kunstlik viljastumine toimub väljaspool naise emakat, nn katseklaasis. Sellele eelneb hormoonravi ovulatsiooni stimuleerimiseks, et saada viljastamiseks munarakke. Munarakud saadakse stimuleeritud munasarja folliikulite punktsiooni teel. Seda tehakse ultraheli kontrolli all läbi tupe võlvi. Töödeldud spermatsoidid ja munarakud kohtuvad esmalt nn katseklaasis, seejärel hakkab arenema embrüo, mis siirdatakse teatud aja pärast emakasse. Viljastatakse mitu munarakku ning embrüod võib ka külmutada. Kui esimesel korral katseklaasiviljastus ebaõnnestub, on järgmise katse tarvis külmutatud embrüo juba olemas.

LOE BEEBIBUDUAARIST VÄRSKEID BEEBI-, PERE- JA TERVISEUUDISEID!

/Toimetas: Helena-Reet Ennet/