Miks käib poliitik Jaanus Mutli tasuta välisreisidel?

Miks käib poliitik Jaanus Mutli tasuta välisreisidel?

Keskerakondlane Jaanus Mutli on tuntud kui Tallinna Kultuuripealinna sihtasutuse Tallinn 2011 juhatuse liige ja poliitik, kuid vähesed teavad, et sportliku poliitiku teiseks tööks on olla jalgpallikohtunik. Jalgpall toob Jaanusele ka lisaraha sisse, sest ta on üks seitsmest Eesti jalgpallikohtunikust, kellele on omistatud rahvusvahelise kategooria kohtuniku litsents. Litsents ise ei anna veel midagi, sest oluline on ka enda taset tõestada, et saada kutseid Euroopa olulisi jalgpallimänge vilistama. Jaanus on end tõestanud, saab kutseid mängusid vilistama ja kuulub Euroopas hinnatud kohtunike hulka. See tähendab, et mees saab UEFA kuludel aastas mitmeid korda välisreisidel käia jalgpallimängude kohtuniku rollis. 

Keskerakondlane Jaanus Mutli on tuntud kui Tallinna Kultuuripealinna sihtasutuse Tallinn 2011 juhatuse liige ja poliitik, kuid vähesed teavad, et sportliku poliitiku teiseks tööks on olla jalgpallikohtunik. Jalgpall toob Jaanusele ka lisaraha sisse, sest ta on üks seitsmest Eesti jalgpallikohtunikust, kellele on omistatud rahvusvahelise kategooria kohtuniku litsents. Litsents ise ei anna veel midagi, sest oluline on ka enda taset tõestada, et saada kutseid Euroopa olulisi jalgpallimänge vilistama. Jaanus on end tõestanud, saab kutseid mängusid vilistama ja kuulub Euroopas hinnatud kohtunike hulka. See tähendab, et mees saab UEFA kuludel aastas mitmeid korda välisreisidel käia jalgpalli-mängude kohtuniku rollis.

Vaatamata oma edukale karjäärile jalgpallikohtunikuna ei plaani mees riigipalgalt lahkuda, sest kohtunikutöö on tema jaoks siiski vaid hobi. Buduaar uuris Jaanuselt, kui palju ja millistel reisidel Jaanus täpsemalt jalgpalliga seoses käib ja millised on eredaimad mälestused seoses antud ametiga.

“Olen hetkel tõepoolest üks seitsmest Eesti jalgpallikohtunikust, kellele on omistatud rahvusvaheline kategooria. Kindlasti on see suur tunnustus igale kohtunikule, sest see näitab, et oled oma tööd hästi teinud ja sind usaldatakse,” on Jaanus tagasihoidlik oma saavutuste osas.

Detsembri alguses ootab meid ees veel üks Euroopa Liiga alagrupiturniiri kohtumine, millega ka Eesti kohtunike jaoks rahvusvaheline hooaeg selleks aastaks lõpeb,” kinnitab Jaanus fakti, et reisimine on suur osa tema tööst.

“Minu jaoks kõige meeldejäävamad mängud? Kindlasti on olnud põnev ja ka karjääri mõttes motiveeriv olla kohtunikuks kahel finaalturniiril, 2008. a Türgis U-17 finaalturniiril ja 2009. a Rootsis U-21 finaalturniiril. Esimese puhul õnnestus mul olla kohtunikuks ka turniiri finaalmängus,” peab Jaanus natuke siiski omaette mõtisklema, kuid oma lõplikus vastuses on mees kindel. “Sel aastal tuleb mul välisreiside näol kokku viis rahvusvahelist mängu, kus vilistanud olen, reisid kestavad üldjuhul 3 kuni 4 päeva, vaba aega meil palju pole, sest tegu ikka vägagi vastutusrikka ametiga, samas eks natuke ringi vaadata ikka jõuab,” kirjeldab Jaanus välismaiste mängude vilistamise ajakava.

“Jah, UEFA maksab kinni minu kui rahvusvaheliselt tunnustatud jalgpallikohtuniku reisid, kuid minul on see-eest ka vägagi raske ülesanne – jalgpallikohtuniku ülesanne on mäng kõrgel tasemel ära teenindada,” leiab Jaanus, et on igati õigustatud, et tema reisikulud alati kaetakse. “Mis puutub minu ametisse riigi palgal, siis seda ei vahetaks ma välja mingi hinna eest. Eestis tänasel hetkel ühtegi professionaalset kohtunikku pole ja arvan, et lähitulevikus ei tule ka. Meie jaoks on see siiski hobi, mida teeme oma põhitöö kõrvalt,” on Jaanus veendunud, et kasulikum on siiski need kaks tööd eraldi hoida.

 

Karin Karu

vaata allpool ka pildigaleriid!