Reklaam sulgub sekundi pärast

Modellimaailma spetsialist Aleksandr Vinogradov: “Lavadele nõutakse aina kõhnemaid modelle”

Aleksandr Vinogradov on Tallinnast pärit šarmantne noormees, kes puutus moemaailmaga esmakordselt kokku neli aastat tagasi. Täna töötab Aleksandr Star System Tallinn direktorina ning omab Tallinna kesklinnas ka "Raw Studio" nimelist fotostuudiot. Kuidas jõudis noormees, kellel puudusid õiged tutvused, vajalikud kogemused ning teadmised, modellimaailma südamesse? Aleksandr rääkis Buduaarile väga huvitava ning intrigeeriva loo sellest, kuidas lihtsast poisist sai tänu raskele tööle ja sihikindlusele edukas agentuurijuht.

Rääkisime tänapäeva tippmodellidest - milliseid modelle antud hetkel enim nõutakse - ja uurisime järele, kas niiöelda supermodellide (Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Linda Evangelista) ajastu on tõesti jäädavalt läbi ja miks see nii on. Aleksandr paljastas tõe ka selle kohta, et kõhnade modellide aeg pole kaugeltki läbi - iga aastaga nõutakse lavale aina kõhnemaid modelle.

 

Aleksandr Vinogradov on Tallinnast pärit šarmantne noormees, kes puutus moemaailmaga esmakordselt kokku neli aastat tagasi. Täna töötab Aleksandr Star System Tallinn direktorina ning omab Tallinna kesklinnas ka "Raw Studio" nimelist fotostuudiot. Kuidas jõudis noormees, kellel puudusid õiged tutvused, vajalikud kogemused ning teadmised, modellimaailma südamesse? Aleksandr rääkis Buduaarile väga huvitava ning intrigeeriva loo sellest, kuidas lihtsast poisist sai tänu raskele tööle ja sihikindlusele edukas agentuurijuht.

Rääkisime tänapäeva tippmodellidest - milliseid modelle antud hetkel enim nõutakse - ja uurisime järele, kas niiöelda supermodellide (Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Linda Evangelista) ajastu on tõesti jäädavalt läbi ja miks see nii on. Aleksandr paljastas tõe ka selle kohta, et kõhnade modellide aeg pole kaugeltki läbi - iga aastaga nõutakse lavale aina kõhnemaid modelle.

Moemaailma sattus Aleksandr tänu tublile pealehakkamisele. Kirg fotograafia, moe ja kõige ilusa ning glamuurse vastu oli tal juba ammu. "Minu esimene kokkupuude moemaailmaga oli neli aastat tagasi. Mul on alati olnud kirg fotograafia vastu. Mulle meeldis pildistada inimesi ja nii ma alustasingi - kaamera kätte ja kõike pildistama. Mind tõmbas kogu aeg kõige ilusa ning glamuurse poole - ilusad inimesed, ilusad pildid, mood, kõik, mis selle maailmaga seotud oli. Kuna ma ei teadnud, kust alustada, et jalg moemaailma ukse vahele saada, läksin abi otsima raamatupoodidesse. Lugesin ja vaatasin fotograafide raamatutest pilte ja uurisin, mida nad kirjutanud on. Enamikul neist oli midagi ühist - nad alustasid oma karjääri assistentidena kogenud fotograafide juures," mõistis Aleksandr, et ka tema peab eelnevalt läbi käima sama teekonna. Ta valis Eesti moeajakirjadest välja oma lemmikpildiseeria ja uuris järele, kes on nende piltide autoriks.

"Ajakirjas Avenüü jäi mulle silma üks pildiseeria. Sain aru, et just selles stiilis pilte tahaksin ka mina teha. Leidsin piltide autori - Filippo Carroti, imestasin et miks Eesti ajakirja pildistab itaallane ja veel igat ajakirja väljaannet. Kirjutasin talle ja selgus, et ta elas Eestis. Ta võttis mind enda abiliseks. Tol hetkel tundsin, et see oli minu elu kõige õnnelikum päev. Kuigi assistendi töö ei olnud nii lõbus ja mitmekesine, kui arvasin, sain sealt siiski palju kogemusi ja treenisin enda käsi raskete kottide tassimisega," kirjeldab Aleksandr oma tööd professionaalse fotograafi assistendina.

Kuid täpselt siit saigi algus tee moemaailma südamesse. "Tänu sellele, et sattusin aitama õiget fotograafi, kes teadis tähtsamaid moe alal tegelevaid inimesi, hakkasin saama kasulikke kontakte. Jõudsin välja kontaktini, kes viis mind kokku Star Systemi presidentidega. Sain tuttavaks Jeremie ja Johniga. John on Elite modelliagentuuri asutaja ja see inimene, kes kujundas endiste supermodellide karjääre (Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Gisele Bündchen, Naomi Campbell). Pärast 30 aastat selles äris otsustas John lahkuda. 2008. aastal loodi Star System - agentuur, mille eesmärgiks oli avastada uusi supermodelle: tuua tagasi supermodellide ajastu suurejoonelisus ja glamuur. Tallinnas alustas Star System tööd 2010. aastal," räägib Aleksandr, kes on ka Tallinnas asuva modelliagentuuri juht.

Mis teeb modellist tippmodelli? Kuidas need asjad tegelikult käivad? Palusime Aleksandril sellest lähemalt rääkida. "Kõik teavad, et modellid peavad olema ilusad või omapärased, kindlasti pikka kasvu ja heas vormis. Enamus inimesi aga ei saa aru või ei tea, et see pole kaugeltki kõik, mis vaja on. Juhul, kui modellil pole midagi muud, kui ilus välimus, siis ta jääb märkamatuks. Praegusel ajastul on modelle lihtsalt nii palju. Castingul käib läbi üle saja tüdruku ja kui neil ei ole seda, mida otsib klient, siis päeva lõpus ta isegi ei mäleta neid. Kliendid tahavad näha modelli, kes kiirgab positiivset energiat ja kellel on sarmi. Nad tahavad, et modell inspireeriks neid. On olnud olukordi, kus disainer kasutab modelli oma kollektsiooni inspiratsiooniallikana, sest modell avaldas kliendile nii palju muljet. Seesama modell võib kindel olla, et ta on kaasatud järgmisesse kampaaniapildistamisse ja on bookinud moeshow'd. Modell üksinda ei saa hakkama, tal on vaja tervet tiimi - inimesi, kes tema eest hoolt kannavad ja juhendavad. Hea agent ja hea suhe temaga üks modelli edu valemitest. Tüdrukud, kes arvavad, et saavad ise kõigega hakkama, teevad ainult vigu ja siis imestavad, miks nad ei tööta," tõdeb Aleksandr, et ülbe suhtumisega modell, kes ennast maailma nabaks peab, ei jõua tänapäeval kaugele.

Aleksandr tõi välja ka kolm oma lemmikmodelli, kes moemaailma-siseselt on kõrgelt hinnatud ning tasustatud, samas tavainimesed neid nimesid võibolla isegi ei tea. "Kõige esimesena tooksin esile Ginta Lapina - blond iludus, ma olen täiesti hull blondide järele. Tema näostruktuur on lihtsalt ideaalne. Teisena Lais Ribeiro, kes on üks seksikamaid Victoria Secretsi inglitest, loomulikult on ka tema Star Systemis. Ja siis veel Andrej Pejic - teda lihtsalt peab armastama."

Jõuame jutuga supermodellide ajastusse. Kas see aeg on tõepoolest läbi, mil moemaailma valitsevad 5-6 supermodelli - naised, kes on kuulsamad kui näitlejad, poliitikud, presidendid? Aleksandr ütleb, et vastus on "jah" ja "ei". "Selles mõttes see pole tõsi, sest ka täna on mõningaid modelle, kes kannavad supermodelli staatust. Gisele ja Kate kindlasti. Natalia Vodianova peaaegu. Nad on tuntud mitte ainult modellimailmas ja mitte ainult sellepärast, et nad on modellid. Nad on tuntud oma nime pärast, minu vend, ema ja onu teavad neid ja tunnevad neid piltidelt ära, need modellid on samal tasemel maailmakuulsate näitlejate ning sportlastega. Nad teenivad samapalju kui mitte rohkem, kui teenisid supermodellid 90ndatel. Nad on superstaarid, tõelised tähed ja kuulsused isegi väljaspool modellimaailma." 

Samas päris sellist supermodellide ajastut meil enam ei eksisteeri ja selleks on Aleksandri sõnul ka mitmeid põhjuseid. "Kuigi saame öelda, et alles on veel mõned supermodellid, võib siiski öelda, et supermodellide ajastu on läbi. Aeg, mil olid Claudia, Linda, Cindy, Christy, Naomi, Stephanie, Amber Valletta, Helena Christensen, Eva Herzigova, Karen Mulder, Laetitia Casta, ja kogu maailm pöörles nende ümber. Praegused kaks supermodelli Kate ja Gisele on tegelikult juba vanad ja nad alustasid oma karjääri supermodellide ajastu lõpus. Samal tasemel olevaid modelle pole enam juurde tulnud - on mõned head modellid, kuid neil pole supermodelli staatust. Toon näiteks: Sasha Pivovarova, Natasha Poly, Darya Werbowy, Raquel Zimmermann ja veel päris mitmed," tunnistab Aleksandr ja toob välja mõned põhjused, miks supermodelliajastu lihtsalt "välja suri".

"Esimeseks põhjuseks on finantskriis. Moemaailmas on palju vähem raha, kui seda oli varem. Eelarved on väikesed (välja arvatud tõeliselt rahvusvaheliste brändide omad, kes veel kasutavad supermodelle).

Teiseks põhjuseks on tehnoloogia revolutsioon ja globaliseerumine. Varem oli raske leida tüdrukut, kellel oleks tippmodelli potentsiaal. Nüüd on internet, Vene riik on pärani lahti, modellide agendid ja seega ka kliendid on üle ujutatud väga heal tasemel tüdrukutega, nõudlus on kõrge, kuid veel kõrgem on pakkumine.

Kolmandaks põhjuseks on moedisainerid.  Järgides Karl Lagerfeldi, hakkasid disainerid supermodelle pahaks panema, süüdistades, et meedia ja avalikkus pöörab supermodellidele rohkem tähelepanu, kui disainerite riietele ja neile endile. Niisiis, nad "tapsid" supermodellid. Tänasel päeval on disainer kuulsam, kui seda on modell. Ma tõesti usun, et supermodellid aitasid brändide arengule kaasa. Karl Lagerfeld lihtsalt tahtis endale rohkem tunnustust, kuulsust ja tähelepanu ja oli kade supermodellide peale. Samas ka see punkt on tegelikult vaieldav, sest Versace oli sel ajastul väga kuulus ja just sellepärast, et nad kasutasid ainult supermodelle. Täna pole enam alles ühtegi disainerit, kes kasutaks oma show'des ainult tõeliselt kuulsaid modelle. Väljaarvatud Victoria's Secreti show, mis on päris lähedane supermodellishow'le.

Neljandaks põhjuseks on lõhe lavamodelli ja kommertsmodelli vahel. Disainerid nõuavad modelliagentuuridelt järjest kõhnemaid ja kõhnemaid modelle poodiumile - möödunud hooajal nõudsid nad modelle, kelle puusaümbermõõt oleks 86/87cm. Samas kommertsmodellid ei tohi olla nii kõhnad, sest reklaamides ja reklaamikampaaniates mõjuvad paremini pisut kurvikamad modellid. Seega on tekkinud suur vahe lavamodellide ja kommertsmodellide vahel, mida supermodellide ajastul polnud - nad olid kõikjal - poodiumitel, ajakirjades, plakatitel, kataloogides. Täna on see peaaegu võimatu ja kui üks modell ei sobi tegema kõike, saab ta kokkuvõttes ka vähem tähelepanu, tal ei teki võimalust saada ülemaailmselt kuulsaks - vähemalt mitte nii kuulsaks, kui seda olid kunagised supermodellid."

"Kõik ülalpool mainitu tõepoolest annab mõista seda, et modellimaailmas on toimunud tohutu muutus ja modellil on palju raskem saada eksponeerituks, omada aega, et ehitada üles karjäär ja seega saada supermodelliks," võtab Aleksandr jutu kokku. Ta mainib veel ühe huvitava fakti: "Tavaliselt, et saada supermodelli staatust, peaks modell kohtama mõnda maailmakuulsat filmi- või sporditähte. See aitas mitmeid modelle tippu jõudmisel - Bar Refaeli, Miranda Kerr, Natalia Vodianova. Kohata mingit tundmatut rikkurit või pankurit - see ei vii karjääri kusagile," paljastab Aleksandr karmi tõe.

Nagu igal modelliagetuuril, on ka Star System'il oma esimodell. "Meie esimodelliks Tallinnas on Enly Tammela. StarSystem leidis ta suhtlusportaalist juba kaks aastat tagasi. Enly tahtis kõigepealt kooli ära lõpetada ja siis täiskohaga modellimaailma sukelduda. Seega reisis ta algul vaid vaheaegadel, kuid nüüd on ta täiskohaga modell juba aasta aega ja võin öelda, et ta on modellina edukas ja ühtlasi õnnelik."

 

Buduaar.ee

 

[gallery ids="1837407,1837415,1837422,1837427,1837434,1837439,1837443,1837450,1837455,1837462,1837469,1837476,1837482,1837488,1837495"]