Musta henna tätoveeringud on väga ohtlikud!

Suviseks probleemiks on kujunemas nn musta hennaga tehtavad ajutised tätoveeringud, mille tagajärjeks võivad olla eluaegsed allergilised reaktsioonid, vahendab Tervisekaitseinspektsioon .

Suviseks probleemiks on kujunemas nn musta hennaga tehtavad ajutised tätoveeringud, mille tagajärjeks võivad olla eluaegsed allergilised reaktsioonid, vahendab Tervisekaitseinspektsioon .

Populaarseks muutunud ajutiste tätoveeringute sügavmusta tooni saamiseks ja tätoveeringu kestvusaja pikendamiseks lisatakse naturaalsele hennale suurtes kogustes värvaineid. Tulemuseks on nn must henna, millega tätoveerimise tagajärjeks on sageli tõsised ja püsivad tervisekahjustused.

Lisatavatest värvainetest paljud on tuntud kui allergiliste reaktsioonide või krooniliste põletikuliste reaktsioonide põhjustajad. Allergilised reaktsioonid avalduvad sügeluse ja naha punetusena ning laikude ja villidena nahal, mis ajapikku paranevad ja kaovad, kuid mõningail juhtudel võivad edasi areneda püsivateks nahakahjustusteks, mis väljenduvad pigmendi kadumise ja naha armistumisena. Esmased sümptomid tekivad tavaliselt mõned päevad (3-12 päeva) pärast tätoveeringu tegemist.

Mõningatel juhtudel võib allergiliste ainete suhtes välja kujuneda alaline tundlikkus. See on eriti murettekitav, kuna neid allergeene sisaldavad ka teised tooted nagu näiteks juuksevärvid. Allergiline reaktsioon järgnevatel kokkupuudetel on sageli aga juba märksa tõsisem kui esimesel korral. Seega, kui korra on musta henna tätoveeringust tundlikuks muututud, võib järgmine allergiline reaktsioon vallanduda isegi siis, kui puututakse kokku allergeensete värvainetega mõne teise toote vahendusel. Reaktsiooni tugevus järgnevatel kordadel võib nõuda juba kiiret meditsiinilist abi või haigla ravi.

Musta hennaga tätoveeringute tegijad liiguvad enamasti ringi suvel kõikvõimalikel vabaõhuüritustel, festivalidel, tuuridel ja laatadel, kus nad pakuvad oma teenuseid kõigile soovijaile. Kõikides riikides on enamasti sihtgrupiks turistid või puhkajad erinevates kuurortides.

„Ehtsaid tätoveeringuid” imiteerivad musta hennaga tehtud ajutised tätoveeringud on eriti populaarsed noorte seas ning neid müüakse kui suveniire. Suur populaarsus ja saadav suur kasum aga omakorda julgustavad tätoveeringute tegijaid tervisekahjustusi ignoreerima.


Kuidas eristada naturaalse hennaga tehtud ajutist tätoveeringut musta hennaga tehtavast tätoveeringust?

Naturaalse hennapasta värvus varieerub rohekaspruunist kuni pruunini. Kui tätoveeringu tegija poolt kasutatava pasta värvus on tumedam (must), siis on kõige tõenäolisemalt lisatud hennapastale muid värvaineid.

Musta henna kohta oleks mõistlik kasutada määratlust „Vältida täielikult”.

Kas oled musta hennaga ennast tätoveerida lasknud? Milline on olnud Sinu naha reaktsioon?

/Toimetas: Helena-Reet Ennet/