Noor kunstnik Maria Smith: “Tahan inimestes huvi tekitada, kasutades julgeid värve ja tugevaid kontuure”

Noor kunstnik Maria Smith: “Tahan inimestes huvi tekitada, kasutades julgeid värve ja tugevaid kontuure”

Neljapäeval, 19. augustil toimub järjekordne Fallen Angelsi pidu, alapealkirjaga We Love Estonia, mis on seekord pühendatud Eesti taasiseiseisvuspäevale. Kohvikus Spirit on spetsiaalne, vaid selleks õhtuks koostatud eestimaine menüü, mis sialdab head-paremat sööki ning jooki. Maitseelamuse juurde tutvustab oma maale ja kollaaže 23-aastane kunstnik Maria Smith. Buduaar uuris Marialt, kuidas ta kunstiga tegelema hakkas, kuidas ta teosed valmivad ning millega neiu veel tegeleb.  

Neljapäeval, 19. augustil toimub järjekordne Fallen Angelsi pidu, alapealkirjaga We Love Estonia, mis on seekord pühendatud Eesti taasiseiseisvumispäevale. Kohvikus Spirit on spetsiaalne, vaid selleks õhtuks koostatud eestimaine menüü, mis sisaldab head-paremat sööki ning jooki. Maitseelamuse juurde tutvustab oma maale ja kollaaže 23-aastane kunstnik Maria Smith. Buduaar uuris Marialt, kuidas ta kunstiga tegelema hakkas, kuidas ta teosed valmivad ning millega neiu veel tegeleb.

Maria räägib, et kunstiga on ta tegelenud nii kaua kui ta mäletab, lasteaiast kuni ülikoolini välja. “Muutunud on ainult kunstisuunad. Kunagi huvitas mind väga moekunst, sai käidud ka moekunstiringis. Ülikooli läksin ma õppima sisekujundust ja sel aastal lõpetasin Euroakadeemias ka selle ala. Maalimine on mulle alati meeldinud, kuid just ülikoolis hakkas see mind rohkem huvitama. Mul hakkas välja kujunema oma stiil. Samas ei taha ma selle stiiliga ennast ka kindlalt veel siduda, sest mulle meeldib katsetada erinevaid tehnikaid ja kunst on minu jaoks mäng, mis on pidevas muutumises. Kollaaže hakkasin põhjalikumalt tegema alles sel suvel. Vaatasin kodus vanade ajakirjade virna ja mõtlesin, et peaks nad kuidagi ära kasutama. Kahju niisama ära visata. Nüüd on see virn hoopis suuremaks kasvanud, sest nüüd otsin ajakirju kogu aeg juurde, et sobivaid pilte leida,” jutustab Maria. Lisaks kollaažidele teeb noor kunstnik ka maale. “Maalimine meeldib mulle mõnes mõttes rohkem, sest siis ma unustan kõik ja maalin rahulikult ega saa aru, mis ümberringi toimub. Samas on maalimine minu jaoks palju raskem kui kollaaži tegemine. Maalimist tahan kõvasti edasi arendada, sest sinna, kuhu oma maalimistehnikaga jõuda tahan, on veel väga pikk tee.”

Oma mõjutajatest ja iidolitest kunstis räägib Maria nii: “Iidoleid mul otseselt ei ole, aga mõjutajaid on kindlasti. Näiteks: Gaudi, Miro, Henri Matisse jne. Kindlasti on mind inspireerinud ka paljud Barcelona tänavakunstnikud. Kollaažide jaoks saan inspiratsiooni tavaliselt värvidest ja hetkeemotsioonidest. Näiteks näen kuskil huvitavat värvikombinatsiooni ja tekib idee nende värvidega kollaaž teha. Siis kiirustan oma ajakirja hunniku juurde ja hakkan kiiresti ajakirju lappama, et just sobivaid pilte leida, mis võib vahest väga pikaks protsessiks kujuneda. Maalide jaoks olen inspiratsiooni saanud kindlasti just Barcelonast.” Kollaažide tegemiseks kasutab Maria erinevaid ajakirju. “Põhiliselt on need moe- ja sisustusajakirjad. Vahel leian mõne huvitava pildi täiesti juhuslikult. Näiteks ostsin hiljuti praepanni, millega oli kaasas väike brošüür, kust sain väga kaunite värvidega pilte.”

Ühe kollaaži tegemise aeg võib olla Maria sõnul väga erinev. “On juhtunud, et ma teen ühe kollaaži valmis paari tunniga, aga samas on ka kollaaže, mida olen teinud nädalaid. Kui mingi idee on juba peas ja just neid õigeid pilte ei leia piisavalt, siis kogun neid nii kaua, kuni lõpuks kollaaži kokku saan panna. Kõige produktiivsem olen ma enamasti kas keskpäeval või hiljem õhtul. Öösel mulle meeldib magada sügavat und,” jutustab kunstnik. Oma töödega ei taha Maria otseselt edasi anda mingit kindlat sõnumit, vaid pigem tahab ta inimestes huvi tekitada, kasutades julgeid värve ja tugevaid kontuure. “Võib-olla inspireerida oma töödega ka teisi julgemalt värve kombineerima,” lisab ta.

Peale kunsti tegeleb Maria ka turundusega. “Töötan alates veebruarist ABC Kingas turunduse projektijuhina, kus tegelen lisaks turundusele ka poodide väljapanekuga ja erinevate arendusprojektidega. Enne ABC Kinga töötasin Tallinna Kaubamajas dekoraatorina. Õnneks on nüüd kool läbi ja saan tööle ja kunstile pühenduda. Samas mõlgutan vahepeal mõtteid ka, et mida järgmiseks õppima minna.” 

Kõik huvilised saavad Maria töid näha 19. augustil Fallen Angelsi peol Spiritis. Samuti näeb Maria töid siin ning kui kellelgi on huvi ka endale mõni töö soetada, võib Mariale kirjutada meiliaadressile MariaSmith_C@hotmail.com.   

 

 

Tene Sommer