Posija Sind rinnavähist ei päästa!

Põhja-Eesti regionaalhaigla onkoloog-kirurg Riina Kütner paneb
naistele südamele, et posija ei suuda rinnavähihaiget terveks ravida,
kirjutab Liis Auväärt Eesti Naises. Rinnavähil on ealine riskigrupp –
lõviosa patsiente on vanuses 50–75. See aga ei tähenda, et nad haigestuksid just selles eas. “Esimesed rakud võivad hakata rinnas muutuma juba siis, kui naine on 20.–30. eluaastates,” teab Riina Kütner.

Põhja-Eesti regionaalhaigla onkoloog-kirurg Riina Kütner paneb naistele südamele, et posija ei suuda rinnavähihaiget terveks ravida, kirjutab Liis Auväärt Eesti Naises. Rinnavähil on ealine riskigrupp – lõviosa patsiente on vanuses 50–75. See aga ei tähenda, et nad haigestuksid just selles eas. “Esimesed rakud võivad hakata rinnas muutuma juba siis, kui naine on 20.–30. eluaastates,” teab Riina Kütner.

Läheb aega, enne kui moodustuvad vähirakud ning need paljunevad omakorda sedavõrd, et kolle on märgatav mammograafia abil. Noorematel naistel on rinnakude tihedam ning sestap ei tarvitse esialgu mammograafiastki abi olla: pildilt ei paista pisemad vähikolded lihtsalt välja.

Lisaks eale on rinnavähki haigestumise risk suurem neil naistel, kes ei sünnita üldse või saavad emaks kõrgemas vanuses. Arvatakse, et vähi teket võivad soodustada ka hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, kui kasutada neid pika aja vältel. “Rinnanäärme koerakud küpsevad lõplikult alles esimese sünnitusega,” selgitab arst. “Poolküpses olekus on need rakud aga väga kergesti mõjutatavad. Östrogeen mõjutab piimajuhade seintes olevaid rakke: soodustab nende paljunemist, suurenemist ja muutumist. Hormoonasendusraviga manustatakse peaaegu puhast östrogeeni ning üle viie aasta ei tohiks seda kasutada.” Kui enne hormoontablettide neelamist on vähialge rinnas juba sees, siis saab ta jaksu, et kiiremini vohama hakata. Seetõttu tasuks enne hormoonasendusravi igaks juhuks ära teha mammogrammid.

Kui sul on kahtlus, siis mine kontrolli arsti juures ja ära usalda sellise probleemi lahendamist posijatele!

/Toimetas: Helena-Reet Ennet/