Reklaam sulgub sekundi pärast

Rubriik “Edukas naine”: sihikindel särasilm Ilona Tammel

Ettevõtja Ilona Tammel (38) on energiline kaunitar, kes jõuab kõike – ta juhib osaühingut Glenberg Grupp, tegeleb spordi ja hobidega ega jäta unarusse ka oma perekonda. Ilona puhul kehtib kahtlemata ütlus – kes teeb, see jõuab. Paistab, et Ilona jõuab eriti palju, sest teeb kõike armastuse ja kirega.

Ettevõtja Ilona Tammel (38) on energiline kaunitar, kes jõuab kõike – ta juhib osaühingut Glenberg Grupp, tegeleb spordi ja hobidega ega jäta unarusse ka oma perekonda. Ilona puhul kehtib kahtlemata ütlus – kes teeb, see jõuab. Paistab, et Ilona jõuab eriti palju, sest teeb kõike armastuse ja kirega.

Ilona on väga naiselik naine. Seda peegeldavad suurepäraselt tema valikud ettevõtlusvaldkonnas. Nimelt tegeleb Ilona juhitav osaühing Glenberg Grupp kosmeetika müügiga salongidele ja iluteenindajatele koolituste pakkumisega. Oma esimese isikliku firma asutas ta väga noorelt – kõigest 22-aastaselt, kui käsil oli Tallinna Tehnikaülikooli viimane kursus majandusteaduskonnas väikeettevõtluse erialal. Lisaks põnevale karjäärile on Ilonal ka huvitav hobi. Vabal ajal võib teda kohata pokkeriturniiridel, kus ta nii mõnelegi vastasele tuule alla teeb. Väsimatu naise südames on eriline koht loomulikult perekonnal, kelle seltsis Ilona meelsasti aega veedab. Ilona on 13-aastase tütre Gasanna ema, kel jagub hoolt ja tähelepanu ka oma mehe kahe lapse jaoks. Kui kõigest sellest aega veel üle jääb, läheb Ilona pilatese-trenni või loeb mõnd head raamatut.

Kuuldavasti oled sa väga hea pokkerimängija. Räägi meile sellest. Mis sind pokkeri juurde viis?
Tunnen ennast pokkerilaua taga väga hästi. Usun, et suudan ka kogenud mängijatele vähemalt veidike peavalu tekitada. Pokkerit hakkasin mängima täiesti juhuslikult. Saime sünnipäevakingiks kohvri pokkerižetoonidega. Kõik teised olemasolevad lauamängud olid juba tüütuks muutunud ja otsustasimegi ühel õhtul koos sõpradega uurida, mis mäng see selline on. Üks sõpradest tundis Texas Hold’em-i reegleid ja nii see huvi tekkiski. Hiljem hakkasin lugema pokkeriõpikuid ja käte analüüse internetist. Mõistsin, et tegemist on väga nüansirohke ja haarava strateegilise mõttemänguga, millele lisab veidi vürtsi juhuslikkus. Nüüdseks mängin iga nädal pokkeriklubis, vahel ka suurematel turniiridel ning mõnikord interneti pokkeritubades. Tähtsündmusteks on iga-aastased Eesti meistrivõistlused pokkeris.

Kui kaua oled pokkeriga tegelenud?
Olen üpris lühikese staažiga pokkerimängija. Rohkem või vähem aktiivselt olen mänginud umbes 2,5 aastat. Õnneks on pokker spordiala, kus vanus ei sea piiranguid ja saan sellega loodetavasti tegeleda veel aastakümneid.

Mis sulle pokkeri juures kõige rohkem meeldib?
Pokker on oskusmäng, et selles midagi saavutada, tuleb kogu aeg õppida ja areneda. Igav ei hakka kunagi, sest arenemisvõimalused on piiramatud ja mulle meeldib ennast proovile panna. Lisaks on pokkerimängijad reeglina intelligentsed inimesed ning nendega on huvitav suhelda. Väga rahul olen ka sellega, et pokker on meil mehega ühine hobi. Saame koos reisida, klubiõhtutel ja turniiridel käia. Elame teineteisele kaasa ning oskame võite ja kaotusi hinnata.

Kui palju on pokker sinu jaoks mäng ja kui palju on see rahateenimise võimalus?
Pokker on minu jaoks eelkõige ikka mäng ja seltskondlik ajaveetmise viis. See, et hobi ka lisasissetulekut võimaldab, on ainult kirsiks tordil. Pokker on toonud minu ellu palju väga vahvaid inimesi ja võimaldanud käia lõbusatel pokkerireisidel. Muidugi on tore rahalisi auhindu võita, aga mõni võidetud karikas valmistab palju rohkem rõõmu.

Palju oled oma pokkerikarjääri jooksul raha teeninud ning millised on sinu eesmärgid pokkeriga?
Olen teeninud rohkem, kui olen kulutanud. Sellel pole õigupoolest eriti tähtsust, sest mul pole vajadust pokkerimängust elatuda. Pokker on minu hobi, millega kavatsen jätkata veel kaua. Minu eesmärgiks on õppimine ja enesearendus.

Kuidas sai alguse sinu iluäri? Räägi sellest ärist lähemalt – mida ja kellele müüd?
Huvi ilumaailma vastu oli mul juba lapsena. Mäletan, et väga väikese plikana armastasin salaja küüsi lakkida ja rikkusin nii mõnegi ema kalli huulepulga, sest ei osanud korki korralikult tagasi panna. Ülikooli viimasel kursusel, 17 aastat tagasi, tegin oma firma ja hakkasin vanalinnas Kuninga tänaval ilusalongi pidama. Sel ajal olin kõigest 22-aastane ja kõik mu töötajad olid minust vanemad. Tallinnas ei olnud siis veel ilusalongibuumi tekkinud. Mõni aasta hiljem hakkas neid kerkima nagu seeni ja leidsin, et targem on ilusalongipidamise asemel ise salongidele kaupa müüa ja koolitusi teha. Sellega tegelen tänaseni. Vahepeal otsustasin end proovile panna ja vaadata, mis tunne on kellegi teise alluvuses tööd teha. “Müüsin ennast maha“ – töötasin paar aastat tootejuhi ja koolitajana, aga liigne kohusetunne ja kõikvõimalikud ebakõlad viisid selleni, et lõpuks põlesin läbi. Jõudsin ikkagi selleni, et mulle meeldib oma asja ise ajada ja 2005. aastal sai uuesti, seekord koos lähedaste sõpradega loodud firma Glenberg Grupp OÜ. Praegu müüme 13 kaubamärgi tooteid ja pakume iluteenindajatele erinevaid koolitusi. Põhiliselt tegeleme käte- ja küünehooldustoodetega, ripsmepikendussüsteemidega, kehaaugustamisega, vahatamisega ning uue liinina alustasime 2010. aastal Coverderm korrigeerivate meigitoodete ja näohooldustoodete müügiga.

Milline näeb välja sinu tavapärane (töö)päev?
Ärkan 6.30 ja saadan tütre kooli. Seejärel lähen kontorisse. Päev kujuneb selliseks, nagu parasjagu vaja – koosolekud, koolitused, tellimuste tegemine, reklaamid, klientide tellimused, tõlkimised, aruanded. Paljud asjad, mida päeval teha ei jõudnud, teen õhtul arvutis ära. Paar korda nädalas üritan pilateses käia ja kord nädalas pokkeriklubis. Koduseid töid ja tööga seotud toimetusi teen vaheldumisi. Vahel koristan öösel, kui päevasel ajal ei jõua. Kui leian aega, siis loen kindlasti raamatut. Magama jõuan tavaliselt alles 3 paiku öösel. Ajast jääb pidevalt puudu.

Mis ametist unistasid koolipõlves?
Lapsena tahtsin printsessiks saada. Nooremas koolipõlves peotantsutreeneriks, seejärel kosmeetikuks. Hiljem unistasin juristiametist, kuid juurat sai tol ajal õppida ainult Tartus. Minu kindel soov oli elada Tallinnas ja valisin seetõttu majanduse.

Kas teeksid sama tööd, kui teeniksid seda tehes Eesti keskmist palka?
Jah, kindlasti teeksin. Minu töö meeldib mulle ja see on see, mida ma ka oskan.

Millised isikuomadused on aidanud sul edukat karjääri teha? Karjääritegemine ei ole olnud omaette siht. Pigem on eesmärk teha seda, mis mulle meeldib. Aidanud sealjuures on põikpäisus, jonnakus, sihikindlus ja kiirus.

Millest oled pidanud oma äri nimel loobuma?
Õnneks ei ole tulnud millestki suurest loobuda. Võib-olla ainult karjäärist mõnel teisel alal.

Mis on sulle tähtsam kui töö? Mille nimel oleksid nõus kohe praegu oma tööst ja firmast loobuma?
Kindlasti tervis ja lähedased inimesed. Neist pole miski olulisem.

Millised on need ülesanded, mida sa oma töö juures ei naudi?
Kõige vähem on mulle meeltmööda võlglastega tegelemine. Rutiini talun väga hästi ja tegelikult pole ükski ülesanne otseselt vastumeelne. Loomulikult ei meeldi mulle probleemide lahendamine, aga sellest ei pääse.

Kui sul on ootamatult palju tööd, siis mille arvelt leiad selle lisaaja? Lähedaste? Hobide? Uneaja?
Lisaaega kipun enamasti võtma uneaja arvelt. Samas võtan teinekord hobide jaoks aega töö ja pere arvelt. Pere jaoks leian aega jällegi töö, une ja hobide arvelt. Nii on kõik justkui tasakaalus.

Kas naisel on mehest kergem või raskem teisi inimesi juhtida ja miks?
Arvan, et kõik sõltub siiski inimesest. Juht peab valima enda ümber need, kes omavahel sobivad, tema vaateid jagavad ja aru saavad, miks nad oma tööd teevad. Raske on juhtida inimesi, kes unustavad, mille jaoks nad oma tööd teevad – olgu see põhjus milline tahes.

Milline on olnud äris sinu suurim ebaõnnestumine või parim õppetund?
Õppetunde on kõikide nende aastate jooksul olnud väga palju ja igasugust laadi. Ei oska kohe esimese hooga midagi esile tõsta.

Kus näed end 20 aasta pärast?
Usun, et mingil kujul ajan endiselt sama asja. Selleks ajaks kaldub rõhk kindlasti lapselastele.

Kellega pead nõu, kui langetad suuri tööalaseid otsuseid?
Eelkõige iseenda ja äripartneritega.

Millal viimati kellegi vallandasid ja mis põhjusel?
Kummalisel kombel ei olegi ma kedagi kunagi vallandanud. Kui on tekkinud ebakõlad, olen alati andnud töötajale võimaluse valida, kas ta soovib meie kollektiivis jätkata ja suudab ennast kokku võtta. Kui ei suuda, siis olen soovitanud tal rahumeelselt lahkuda.

Kas sul on karjääriredelil meestest abi ja naistest takistust olnud?
Nii meestest kui naistest on pigem abi olnud.

Kaisa Ruul

[gallery ids="1970469"]