Rubriik: Emad, isad, lapsed! Vastab: Airi Ojamets

Nii sooloartistina, kui bändides laulev kahe lapse ema Airi Ojamets rääkis Buduaarile oma pereelust ja laste kasvatamisest. Mis on suurim probleem, mida ta meie ühiskonnas näeb? Kus on kõige vähem lastele mõeldud?

Nii sooloartistina, kui bändides laulev kahe lapse ema Airi Ojamets rääkis Buduaarile oma pereelust ja laste kasvatamisest. Mis on suurim probleem, mida ta meie ühiskonnas näeb? Kus on kõige vähem lastele mõeldud?Nimi:
Airi Ojamets
Perekonnaseis: vabaabielus

Lapsed:
Oliver Ojamets (11) ja Silver Hinno (6)

Kui vanalt Sa sünnitasid, millal on õige aeg sünnitada ja millal on naine lapse
saamiseks valmis?

Esimese lapse sünnitasin siis, kui olin just 19-aastaseks saanud. Mina arvan, et see “õige aeg” sünnitamiseks on igaühel erinev, kui sellist aega üldse ongi olemas, sest ema sünnib ju ka alles koos lapsega. Ideaalis oleks muidugi see aeg ju siis, kui oleks kindel ja tugev suhe lapse isaga, ülikooliharidus käes, töökoht loodud, kodu olemas, lühidalt – piisavalt küps, et asuda kedagi teist kasvatama. Teisalt aga võib juhtuda, et siis enam last ei saagi, puhtalt füüsilistel põhjustel, kuna teadaolevatel põhjustel esineb naistel tänapäeval väga palju emakakasvaja probleeme ja on nii mõnedki juba noorelt lapsesaamise võimaluse kaotanud. Arvan, et laps on õnnistus ja ta tuleb, millal tuleb. Küll kõik laabub iseenesest!


Kas mees peaks või ei peaks sünnituse juures viibima?

Kindlasti peaks, see on ju ka mehele ja tulevale isale võimas elukogemus!


Kuidas muutsid enda ja laste elu põnevamaks, kui lapsed veel mõneaastased aastased olid?

Igasuguste võimalike vahenditega mis parasjagu pähe tuli. Palju liikumist ja tegevust igal aastaajal.

Millal lastega esimest korda pikema reisi ette võtsid? Mida soovitad lastega reisimisel silmas pidada?
Kõik oleneb eelkõige kuhu reisida ja kui pikaks ajaks. Aasia piirkonda reisides tuleb kindlasti konsulteerida arstidega vaktsineerimise asjus. Meie käisime lastega esimene kord Kreeta saarel, kui lapsed olid 3 ja 8-aastased. Väga tore kogemus oli see laste jaoks.


Millised mängud, mängutoad, mänguasjad, multifilmid jne on Sinu lastele kõige rohkem meeldinud?

Kuna iga aastaga sünnipäevakülaliste arv kasvab, siis ei tule kõne allagi laste sünnipäevi kodus pidada, pigem ikka kuskil mängutoas ja igal aastal oleme püüdnud valida selleks erinevaid kohti. Poistele muidugi on vist Megazone ikka lemmikpaigaks jäänud. Lemmikmängudeks või -mänguasjadeks on vast ikka arvutid ja playstationi mängud. Eriti meeldivad need siis, kui me ei lase neil seda tihti nautida.


Kust ostad lasteriided? Milliseid poode ja brände eelistad?

Ei eelista poode ja brände. Ostan sealt, kust midagi ilusat ja kvaliteetset silma hakkab või mille järele hetkel just vajadust on.


Kas ja kui palju Sind on laste kasvatamisel aidanud ema/isa, mees, vend/õde, lapsehoidja, sõbrannad,…?

Aeg-ajalt tuleb ikka ette, et keegi aitab last /lapsi hoida, kui selleks vajadus. Lapsi kasvatame mehega koos ja kõige enam on lapsi hoida aidanud ikka vanavanemad, kui ma koos mehega kuskil reisil olen olnud.

Kui palju jääb laste kõrvalt aega endale? Mida armastad vabal ajal teha?
Minu jaoks ongi lapsed vaba aeg. Käin meelsasti just nende seltsis igal pool matkamas ja võtan igasugu üritusi ette.


Kas vahel on tekkinud tunne, et siin asutuses, poes, reisil, spa-s, jne pole küll laste peale mõeldud? Mis esimesena meenub? Mida ja kus võiks (lausa peaks) muutma?

Mäletan seda küll, et kunagi, kui sõitsin palju bussiga, siis ei olnud just eriti meeldiv kogemus lapsevankrit sinna sisse rassida. See olukord võiks kõvasti muutuda. Hea on vaadata, kuidas Stockholmis see asi on: buss laseb uksepoolse külje bussipeatuses seistes kõnniteega ühele tasandile, nii et sealt on ülimalt mugav vankriga või ratastooliga lihtsalt bussile sõita. Seda pilti vaadates tuli meelde, kuidas ma ise üksinda oma vankrit bussile üritasin tõsta üle 3 astme ja kui oli veel käetugi keset ukse ava , siis ilma kellegi abita peale ei saanudki, pidin järgmist bussi ootama, lootes, et bussil on laia avaga uksed.


Mis on emaksolemise kõige suuremad mured või hirmud ning kõige suuremad rõõmud?

Kõige suuremad hirmud ja mured on vast ikka terviseküsimustega seotud. Keegi ju ei taha näha oma last kannatava ja õnnetuna. Ja rõõmu teeb ikka kõige enam see, kui lapsed on terved ja õnnelikud. Väga armsad hetked on kindlasti need, kui lapsed tulevad su juurde ja panevad õrnalt oma väikesed pehmed käed sulle ümber kaela ja kallistavad sind siiralt ja tugevalt armastades.

 

LOE BEEBIBUDUAARIST VÄRSKEID BEEBI-, PERE- JA TERVISEUUDISEID!

/Küsitles: Helena-Reet Ennet/