Rubriik: Emad, isad, lapsed! Vastab: Olja Raag

Kahe lapse ema Olja Raagi slaavipärane temperament on teda nüüdseks juba kolmandasse abielusadamasse juhtinud, millest kaks esimest olid menukirjanik Kaur Kenderiga. Ukrainas sündinud ning ilmas palju ringi reisinud, jagab Olja ka Buduaarile häid nippe, kuidas elu põnevamaks muuta.

Kahe lapse ema Olja Raagi slaavipärane temperament on teda nüüdseks juba kolmandasse abielusadamasse juhtinud, millest kaks esimest olid menukirjanik Kaur Kenderiga. Ukrainas sündinud ning ilmas palju ringi reisinud, jagab Olja ka Buduaarile häid nippe, kuidas elu põnevamaks muuta.

 

Nimi: Olja Raag
Vanus: 29
Perekonnaseis: Abielus
Lapsed: Natali 4a., Richard 1a.


1. Kui vanalt Sa sünnitasid, millal on õige aeg sünnitada ja millal on naine lapse saamiseks valmis?

Sünnitasin esimese lapse 25-aastaselt. Ma arvan, et õige aeg on siis, kui kõrval on täiskasvanud hoolitsev ja armastav mees, kes tahab ka lapsi.

2. Kas mees peaks või ei peaks sünnituse juures viibima?
Ma arvan, et mees peaks olema naisega koos, kasvõi kõrvalpalatis, et ta saaks sellest osa ja tunneks rõõmu kohe koos naisega, kui laps sünnib.

3. Kuidas muudad enda ja laste elu põnevamaks?
Me reisime väga palju ja proovime lastega koos palju uusi asju, mida välismaal pakutakse, aga mida Eestis veel näiteks pole. Lapsed käivad huviringides, teeme koos sporti: ujume, suusatame. Vaatame koos arendavaid multikaid ja saateid jne.

4. Millal lastega esimest korda pikema reisi ette võtsid? Mida soovitad lastega reisimisel silmas pidada?

Esimene reis oli tütrega, kui ta oli 6-kuune. Käisime nö "soojal maal" ja laps sai esimese kogemuse ujuda õues lastebasseinis. Nüüd oskab ta juba hästi ujuda ja see on tema lemmiktegevus! Reisimine koos lastega on alati väga ettearvamatu. Sa ei tea kunagi, kuidas nad lennukis käituvad, kas uus koht meeldib lapsele kohe või mitte, kas laps kohaneb kiiresti või on jonnakas kogu reisi ajal. Tasub kindlasti enne sõitu hästi järele mõelda, kuhu pisikesega on kõige targem koos sõita ja mis tegevusi seal vanemad saavad lapsele pakkuda. Minu 4-aastane tütar näiteks jumaldab lennukeid ja nendega sõitmist, sest ta teab juba ette, et peale lendu ootab teda ees huvitav aeg, huvitavad tegevused ja huvitavad kohad.

5. Millised mängud, mängutoad, mänguasjad, multifilmid jne on Sinu lastele kõige rohkem meeldinud?
Natalile meeldib väga lasteaias käia ja talle meeldib teiste lastega koos mängida. Laps ei taha üksi olla ja paremini areneb ka koos teiste lastega suheldes – ma pooldan rühmatööd ja koos mängimist. Ta armastab ka multifilme ja neid on tal palju – Disney, vene multikad, Muumi, Lotte jne. Vaatab neid tuju järgi. Kui mõni hetkel meeldib, siis vaatab seda kümme korda järjest. See on vist kõikidel lastel nii. Sama lugu on raamatutega, kui mõni muinasjutt meeldib, siis loeme seda mitmeid kordi üle, nii et minul jääb juba muinasjutt pähe.

6. Kust ostad lasteriided? Milliseid poode ja brände eelistad?
Riideid ostan igalt poolt. Astun lihtsalt poest läbi ja kui asi meeldib ja on ilus ning praktiline, siis ostan ära. Eriti meeldib välismaalt lasteriideid osta – mulle tundub alati, et seal on asjad huvitavamad ja valik suurem. Reisime perega palju ja igalt poolt ostame lastele midagi, kasvõi kleidikese tütrele ja särgi pojale. Väga kalleid brände enam ei osta, tundub mõttetu. Laps ei saa sellest midagi aru ja ei tunne mingit mõnu sellest, kas tal on "Dior" seljas või mitte. Lapsed kasvavad kiiresti ja lasteaias rikutakse riided ka kiiresti ära. Jalanõusid aga ostan alati kalleid ja ortopeedilisi.

7. Kas ja kui palju Sind on laste kasvatamisel aidanud ema/isa, mees, vend/õde, lapsehoidja, sõbrannad,…?

Mees teeb tööd, aidata saab vähe. Mind on palju aidanud minu noorem õde ja mul on olemas ka lapsehoidja.

8. Kui palju jääb laste kõrvalt aega endale? Mida armastad vabal ajal teha?

Mina jõuan palju teha tänu sellele, et saan poja jätta lapsehoidjaga ja tütar käib juba lasteaias. Aga elutempo on loomulikult meeletu – õhtuks oleme kõik väga väsinud. Ma armastan korda ja majapidamine, laste eest hoolitsemine, hobid, sõbrannadega suhtlemine, peod, reisid, söögitegemine jne võtavad palju aega. Päevad lõppevad megakiirusega – igavleda pole aega. Mida mulle meeldib teha vabal ajal? Eks ikka tuju järgi – üks päev tahan lihtsalt kodus vannis mõnuleda või teleka ees olla, teine päev tahaks möllu, pidu ja sõbrannade seltsi. Suurim hobi aga on mul maalimine.

9. Kas vahel on tekkinud tunne, et siin asutuses, poes, reisil, spa-s, jne pole küll laste peale mõeldud? Mis esimesena meenub? Mida ja kus võiks (või lausa peaks) muutma?
Loomulikult! See tunne on pidevalt. On kohti, kus on mõeldud laste peale ja kohti, kus pole ja on kohti, mis on mõeldud laste jaoks ja mis mitte. See on loomulik. Lapsega käin kohvikus seal, kus on lastenurgad. Sõbrannadega käin mujal – tahan ju puhata ka. Vanasti häiris meie lennujaam. Aga nüüd on õnneks ka sinna lastele mängunurk tehtud. Väga tublid!

10. Mis on emaksolemise kõige suuremad mured või hirmud ning kõige suuremad rõõmud?
Suurim hirm on, et keegi teeb lapsele liiga, kui ennast kõrval pole. Vägistajad ja pedofiilid… ma arvan, et iga ema on võimeline tapma, et oma lapse eest seista.
Suurim rõõm on, kui laps tuleb sinu juurde ja ütleb, et ta armastab sind! Mu tütar ütleb seda päris tihti. Olen õnnelik ema!

/Küsitles: Helena-Reet Ennet/