Solaarium on kahjulikum kui päris päike

21 kommentaar

Briti eksperdid hoiatavad, et solaariumikiirgus võib ollla intensiivsem kui keskpäevane päike ning solaariumikasutajad riskivad seega suure nahavähiohuga.

Briti eksperdid hoiatavad, et solaariumikiirgus võib ollla intensiivsem kui keskpäevane päike ning solaariumikasutajad riskivad seega suure nahavähiohuga.

Äsjaavaldatud uuringust selgub, et neil, kes on hakanud solaariumit kasutama alla 35-aastaselt, on pahaloomulise nahakasvaja risk tõusnud 75 protsenti, vahendab Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal Novaator BBCd.

4000st Briti vähiuuringute keskuse korraldatud uuringule vastanust oli 82 protsenti harrastanud kunstpäevitamist enne 35. eluaastat.

Küsitlusest selgus, et iga kolmas naine ja neljas mees kasutas solaariumit.

Üsna levinud eksiarvamus on, et solaariumis päevitamine on ohutum viis saada oma nahale pruun jume. Tegelikult võib solaariumilampidest lähtuv UV-kiirgus olla kuni 15 korda intensiivsem kui keskpäevasel päikesel.

UV-kiirgus kahjustab naharakkude DNAd, mille tagajärjel nahk vananeb kiiresti ning kasvab nahavähi risk.

Suurbritannias on nahavähk 15-34-aastaste seas kõige levinum vähitüüp ning see kasvaja võib olla surmav. Igal aastal registreeritakse Suurbritannias 9000 uut nahavähijuhtu ja 1800 nahavähisurma.

Naistel diagnoositakse nahavähki sagedamini, kuid mehed surevad sellesse rohkem.

Briti vähiuuringute keskus soovib solaariumi kasutamise keelamist alla 18-aastastele ning ka ilma operaatori juhtimiseta nn mündisolaariumite üleüldist keelamist.

Riigi solaariumikeskuste liit on nõus keeluga alla 16-aastastele, kuid väidab, et solaariumikasutuse ja nahavähi seost pole tõestatud.

/Toimetas Merlyn Uusküla/