Reklaam sulgub sekundi pärast

Tee järgi! Jooksusõber Renna Järvalt läbis kuulsa New Yorgi maratoni

Renna Järvalt on tulihingeline jooksja, kes võttis sel aastal ette suure sammu! Ta osales New Yorgi maratonil! Ta ületas 42,195 kilomeetri läbimise järel finišijoone 6688-ndana, ajaga 3:36.10. Buduaarile rääkis neiu lähemalt, kuidas tuli idee seal osaleda ning kui raske oli ettevalmistus.

Renna Järvalt on tulihingeline jooksja, kes võttis sel aastal ette suure sammu! Ta osales New Yorgi maratonil! Ta ületas 42,195 kilomeetri läbimise järel finišijoone 6688-ndana, ajaga 3:36.10.  Renna tõestas nii teistele kui endale, et kõik on kättevõtmise asi- maratonil ei jookse vaid tippsportlased. 

Buduaarile rääkis neiu lähemalt, kuidas tuli idee seal osaleda ning kui raske oli ettevalmistus.

New York City maraton on maailma üks suurimaid maratone, sel aastal lõpetas 43475 võistlejat. Jooksu populaarsuse tõttu ei pääse kõik soovijad maratonil osalemagi. „Sel aastal lasti rajale ca 45 000 osalejat, kuid soovijaid oli kaugelt üle 100 000. Kriteeriumiteks on minu andmetel seatud nn kvoodid: igal maalt lastakse rajale teatud arv inimesi (sel aastal osales minu andmetel 186 erinevat riiki).“

Osalejad valitakse loteriiga, ehk nt kui sooviks järgmisel aastal osaleda, tuleb täita sooviavaldus jooksu kodulehel hiljemalt 5. märtsil 2010 ja tasuda 11$ loteriitasu (ei tagastata). Märtsi keskel toimub loosimine ja siis selgub, kes saab osaleda kes mitte. Kel loosis veab, peab tasuma stardimaksu 230$ (ca 2300 kr).

Renna sai idee sealsel maratonil osaleda juba eelmisel aastal. Kunagi oli ta oma eesmärgiks seadnud läbida vähemalt üks maraton. „Lubasin järele proovida, kas olen suuteline 42 km edukalt läbima, eelmisel aastal sai sõbranna õhutusel see ette võetud,“ räägib ta.

Oma esimese maratoni jooksis Renna 2008.a. oktoobris Veneetsias. Itaalias läbis ta 42195m ajaga 3:51:36 ja kuna sai sealt väga positiivsed emotsioonid (kerge rada, hea ilm ja mõnus tunne), siis oli ta koheselt pärast finišit kindel, et see ei jäänud tema viimaseks maratoniks!

Nüüd tuli seada endale uus sihtkoht, kuna maratoniturist ei kipu teist korda enam samal rajal jooksma (kui just aega ei lähe jooksma). „Pigem minnakse avastama uusi linnu ja maratoniradasid. Sport on ju kultuuri üks osa ja väga mõjuv põhjus reisimiseks ja uute kohtade avastamiseks,“ leiab Renna.

Ettevalmistustega alustas naine juba 2009. jaanuaris, kokku läks keskelt läbi 10 kuud, et saavutada soovitud tase. „Maikuus tekkis treeningusse ca 4-nädalane paus, seoses mandlioperatsiooniga, ning üldjuhul räägitakse, et maratoniks peaks treenima vähemalt 3 kuud!“ teab ta rääkida.

Kõige raskemaks kujunes Renna jaoks just esimene trenn. Kuna ta on tervisespordiga terve oma elu tegelenud, siis tundus, et treeningplaani järgi treenides ei tohiks midagi keerulist olla. „Selgus aga, et plaani järgi oli minu esimeseks trenniks määratud 30 min aeglast jooksu, pulsiga 130 l/min.  Minul läks pulss kiiresti kõrgeks, siis tundus, et 130-se pulsiga on võimatu joosta. Samas tundus suht mõttetu ennast pooletunniseks trenniks riidesse panna ja välja ajada. Tehtud ta sai, kuigi esialgu oli asi jooksusammust kaugel,“ tunnistab maratonist Buduaarile.

 

 Autor: Annika Ülejõe, Buduaar.ee toimetaja

[gallery ids="1945743,1945751"]