VAESEST PEREST PÄRIT lapse liigutav lugu: “Mu jalgratta peale sülitati!”

Koolikiusamine tekitab ohvris depressiooni ning ärevus- ja paanikahäireid. Just koolikiusamine on Eesti noorte seas peamiseks enesetapu põhjuseks. Sellele vaatamata leidub kiusamist igas koolis. Soome ajalehes Iltalehti rääkis oma loo seoses kiusamisega vaesest perest pärit laps, kes praegu on juba täiskasvanud. 

“Olen vaesest perest pärit ja mind kiusati koolis. Mu vanemad ei jaksanud osta mulle näiteks käikudega jalgratast, vaid pidin sõitma ringi õe vana, ilma käikudeta jalgrattaga. Tänapäeval juba julgeb nendega sõita, kuid too aeg naerdi sellised vanad rattad välja. Mu jalgratta peale lausa sülitati. 

Ka naerdi mu suuskade üle. Tõsi, kui klassi rikkaim tüdruk endale samasugused ostis, siis naer lõppes. Mu riideid kommenteeriti vahetpidamata. Kuuldavasti oleks mul pidanud olema firmariided ja samasugused nagu teistel. Minu riided olid aga pärit kaltsukatest. Mu vanem vend sõitis Ladaga ringi ja selle üle ilguti pidevalt, sest arvati, et see on mu vanemate auto. Ma ei julgenud öelda, et mu vanematel pole üldse autot, ka juhilube mitte. Oleks olnud väga tore, kui neil oleks kasvõi see Lada olnud!

Ma ei julgenud ühtegi sõpra endale külla kutsuda ning kuna ma ise sünnipäevasid ei pidanud, ei saanud ma ka teistelt kutseid. Kui sõbrad tahtsidki minu juurde tulla, ütlesin, et meil on remont. “Remont” kestis aga aastaid… Ühe korra õnnestus mul sünnipäevakutse saada, kuid peale seda kuulsin, kuidas klassiõed omavahel rääkisid, et ma olin nii tagasihoidliku kingituse viinud. 

Unistasin, et meil oleks suur ja uhke maja. Samuti unistasin, et ühel päeval saaksime välismaale reisima minna. Me ei käinud kunagi isegi Rootsis või Tallinnas. 

Üritasin ka ise natukene raha teenida pudeleid korjates, vanema õega lehti jagades jms. 

Ma ei rääkinud kiusamisest kellelegi, ma justkui häbenesin seda. Kiusamine kestis terve põhi- ja keskkooli vältel. Ma ei tea, kas õpetaja märkas midagi või mitte. Valetasin tihtipeale oma sõpradele, et nad aru ei saaks, et meil raha ei ole. Näiteks valetasin, mis mu lemmikfilm on, sest mul polnud raha, et kinno minna.”

 

Praegu täiskasvanu, kuid pärit vaesest perest