Nipid eduka blogi loomiseks + Buduaar TEEN lemmikblogid

Nipid eduka blogi loomiseks + Buduaar TEEN lemmikblogid

Eestis on väga palju blogijaid, kuid edukad on neist vähesed. Kuidas saada populaarseks blogijaks? Kuidas oma blogiga raha teenida? Panime sinu jaoks kokku näpunäited, mis seda teha aitavad. 

Eestis on väga palju blogijaid, kuid edukad on neist vähesed. Kuidas saada populaarseks blogijaks? Kuidas oma blogiga raha teenida? Panime sinu jaoks kokku näpunäited, mis seda teha aitavad. 

ALUSTA SIIT

Kõigepealt tuleb sul välja mõelda, mis teemalist blogi sa pidama sooviksid hakata. Kirjuta valdkonnast, mis sind tõesti nii palju huvitab, et selle kohta süsteemselt kirjutada ja lugeda. Võimalusi on palju – näiteks moeblogi, ilublogi, toidublogi, trenniblogi, fotograafiablogi jne. Pea meeles, et keskenduda tuleks ühele teemale, et blogi ei oleks liialt laiali valguv. Muidugi on põnev kirjutada ka sellest, kui igav kool, on või jagada blogis neid nii-naljakas-et-lausa-peab-jagama Gift-pilte, kuid sel juhul ära suurele populaarsusele looda. Mõtle parem, mis on see, mis sinu blogi teistest eristab ja eriliseks teeb. 

HAKKA TEGUTSEMA

Nüüd, kui ideed on sul peas või paberil olemas, on aeg need tõelisteks muuta. Selle jaoks on sul vaja kohta, kus blogi pidada. Kõige lihtsam viis selleks on registreerida end kasutajaks blogimiseks loodud internetilehekülgedel nagu Blogger, WordPress.com või Trumbl. Neil on väga palju erinevaid kujundusi ja võimalusi oma leht unikaalseks muuta. 

SUHTLE

Suhtle oma jälgijatega – vasta nende kommentaaridele ja e-mailidele. Lase aeg-ajalt ka külalispostitusi kirjutada. See toob uusi inimesi sinu blogi juurde. Samuti kasuta sotsiaalmeediat oma blogipostituste jagamiseks, ning kui teed oma blogis juttu mingist brändist, siis märgi ka nemad oma postituses. Samuti märgi ära inimesed, kes sinu blogiga seotud on ja tee palju hashtag’e, et su blogi postitused jõuaksid rohkemate inimesteni. Sa pead hoolt kandma selle eest, et nii sina kui su sõbrad neid põnevaid blogikandeid oma sotsiaalmeediavõrgustiku kontode abil levitaks – just nii on sul kõige suurem tõenäosust kiiresti ja odavalt uusi lugejaid saada.

ARENDA OMA OSKUSI

Head pildid ja lihtne blogilehekülg on hea blogi alustalad. Youtube’st leiad hulgaliselt õpetusi, kuidas kaameraga lahedaid pilte saada. Samuti on olemas mitmeid ägedaid programme, millega pärast oma pilte tuunida, näiteks Picmonkey.com. Kõik, mis sul vaja on, on kirg selle vastu, mida sa teed ja tahe õppida ja areneda selles. Kuid pea meeles, et teiste pilte võttes tuleb sul alati luba küsida ja viidata algallikale. 

Samuti soovitame suhelda ka teiste blogijatega, näiteks liitu blogijate ühise Facebooki lehega. Nii hoiad end teiste tegemistega kursis. Loe ka blogiteemalisi raamatuid (parimad on valdavalt inglise keeles), mis õpetavad, kuidas edukat blogi ehitada.

EDU VALEM

Tähtis on kvaliteet, mitte kvantiteet. Blogi millestki, mida inimesed sooviksid jagada. Samuti on ülimalt oluline õigekiri ja grammatika. Sa pead olema ka kannatlik, kuna edu ei pruugi kiiresti tulla. Ära lase end heidutada nendest, kes sinu blogi maha teevad. Mõtle pigem nii, et järelikult oled sa nii hea blogija ja teistest üle ning nad on kadedad. 

Kuna sinu blogi on peegeldus sinust endast, siis ole positiivne ja sõbralik. Kui sa kirjutad mingi toote kohta arvustust, siis vali oma sõnu hoolega ja ole viisakas. Mitmed blogijad saavad firmadelt tooteid või raha selle eest, et nad testiksid tooteid. Sina saad tasuta kaupa testimiseks ning vastutasuks kirjutad head nende toote või teenuse kohta. Ja usu mind, nad tahavad olla kindlad, et sa austad nende tooteid. 

 

KUIDAS OMA BLOGIGA RAHA TEENIDA?

* Selleks et blogipidamisega raha teenida, on eelkõige vaja püsivalt kokku saada kriitiline külastajate arv, mis peaks olema minimaalselt 1000 külalist päevas.

* Reklaamimüük. Kui sul käib piisavalt külalisi, saad hakata müüma oma lehele bännereid, tasulisi artikleid või lugude sisse peidetud reklaamilinke. Neid saad sa müüa otse reklaamiostjale või võid kontakti otsida mõne internetireklaamifirmaga, kes on ehk huvitatud su lehe liitma oma bännerivõrgustikku (SmartAD, Adnet ja Clickit). 

* Koostöö sponsoritega. Näiteks kui sa pead toidublogi, siis paku koostööd mõnele toiduainete kaubamärgile, kelle toodetest sa hakkad retsepte leiutama ja seeläbi saad katta nii oma tootekulu kui teha nn sponsorile reklaami. Kui aga pead väga loetavat raamatublogi, siis usu, peagi hakkavad raamatukirjastajad sulle raamatuid tasuta pakkuma, et sa kirjutaksid nende raamatu kohta ühe hea arvamusloo. 

* Tee endale reklaami. Väga popiks on muutunud näiteks meikarite, fotograafide ja kunstnike blogid, kuhu riputatakse üles nii oma valmistöid kui poolikuid projekte, et näidata inimestele oma oskusi, mida siis omakorda uute võimalike klientide peal rahaks teha.

* E-pood. Sa võid müüa blogi vahendusel sinu blogi teemaga haakuvaid tooteid. Kui tahad, et su keskkond e-poe moodi välja näeks, pead muidugi lisaks klassikalistele blogipidamise võimalustele investeerima ja looma oma lehele lisavõimalused. 

 

Vajad blogimiseks inspiratsiooni? Tšeki üle Buduaar TEENi lemmikblogid!

MOE- JA ILUBLOGI

Gretelink.com

* BLOGIJA:

Grete Link (22) Pärnust

* MIKS SEE MEILE MEELDIB:

Grete on Eesti blogimaastikule palju uusi lahedaid ideid ja uudseid lahendusi toonud. Tema blogi oli Eestis üks esimesi, kus ilmusid iluteemalised Youtube’i postitused. Blogi on alati viimaste moeuudistega kursis ja see on omapärase nurga alt edasi antud. Suureks plussiks on ka stiilsed pildid. 

* KUIDAS SEE ALGUSE SAI:

„Alustasin blogimist enda elust, kuid ühel hetkel sai sellest ilublogi, kuna mulle hakkasid tohutult huvi pakkuma erinevad kosmeetikatooted ja jumestamine. Muide, jumestamise õppisin ära Youtube’i videote järgi.“

* NIPID:

„Tuleb olla võimalikult unikaalne. Eesti on väike, ja kui 10 blogijat samast asjast räägivad, siis ei ole see ju enam huvitav. Tuleb olla avatud, siiras, aktiivne ja järjepidev. Kindlasti on edu võtmeks ka koostöö teiste blogijatega. Samuti tuleks end nähtavaks teha. Tänapäeval on infotulv nii suur, et kui sa end ei reklaami, siis võid peitu jääda.“

 

 

ELUSTIILIBLOGI

Itijblog.com

* BLOGIJA: 

Iti-Pätrik Järve (19), H&Mi vaateakende kujundaja

* MIKS SEE MEILE MEELDIB:

Blogis on palju võrratuid pilte, mis annavad erinevaid emotsioone. Blogi on stiilne ja peegeldab hästi tänapäeva moodi ja elustiili. 

* KUIDAS SEE ALGUSE SAI: 

„Alustasin blogimisega umbes 5 aastat tagasi. Olin tol ajal suur Soome blogide fänn. Eesti siis veel elustiili- ja moeblogisid ei olnud. Üks hetk tundsingi, et tahan blogimist ise ka proovida. Kuna ma seda kogu hingest teha tahtsin, siis ei olnud minu jaoks probleem blogi igapäevaselt uuendada.“

* NIPID: 

„Sea endale suured eesmärgid ja arenda ennast pidevalt. Tahtejõud on kõige olulisem! Blogi tuleb pidada eelkõige meeldimise, tagasiside ja enda arendamise eesmärgil. Viimasel ajal on juurde tulnud palju blogijaid, kelle peamiseks eesmärgiks on kingituste saamine ja auhinnamängude korraldamine. Nii saab küll suure arvu jälgijaid, kuid lugejate tõeline huvi selle blogi vastu puudub.“

 

 

TERVISEBLOGI

Kristivarik.blogspot.com

* BLOGIJA: 

Kristi Värik (23) Tallinnast

* MIKS SEE MEILE MEELDIB:

Olenemata sellest, kas blogipidajat saadavad edusammud või on ta langenud musta auku, kirjutab ta sellest kõigest ausalt. Blogis räägib ta trennidest, oma füüsilisest arengust, toitumisest ja sellega seonduvatest mõtetest.

* KUIDAS SEE ALGUSE SAI:

„Olen bloginud natuke üle aasta. Olen suur trenni- ja toitumishuviline ning ühel hetkel tundsin, et mul on sellega seoses nii palju emotsioone, mis vajavad mingit väljundit. Tahtsin oma kogemusi ja teadmisi teistega jagada. Nüüd võin öelda, et blogi pidamine on üks mu lemmiktegevusi.“

* NIPID:

„Arvan, et edu võti on isikupärane väljendus ja siirus. Inimesi ei pane blogi lugema pelgalt seal peituv informatsioon, vaid see siirus ja emotsioon, millega seda infot edasi antakse. Ma arvan, et ausus selle kohta, kuidas asjad tegelikult on, loeb rohkem, kui see, kuidas asjad ideaalis olema peavad.„

 

 

TOIDUBLOGI

Maitsevhea.blogspot.com

* BLOGIJA:

Liina Luukas (22) Tallinnast

* MIKS SEE MEILE MEELDIB:

Retseptid on loogiliselt lahti seletatud – ka algajad saavad nendega hakkama. Toidud on lihtsad ja kodused, kuid samas uue lähenemisega. 

* KUIDAS SEE ALGUSE SAI:

„Blogi tegin ma seepärast, et ma tahtsin, et mu retseptid oleks kõik ühes kohas. Mulle meeldib katsetada erinevaid retsepte, ja kuna see tuli mul päris hästi välja, siis sain sellest veelgi hoogu juurde. Alguses lõingi ma blogi ainult enda jaoks, ei levitanud seda ega jaganud sotsiaalmeedias. Mingi hetk vaatasin, et mulle on hakanud lugejaid tekkima ja seda päris suures mahus, mis oli meeldiv üllatus.“

* NIPID: 

„Tuleb lihtsalt iseendaks jääda. Anda infot edasi lihtsalt, loogiliselt, aga südamest ja suure armastusega. Sest kui sa ise ei usu endasse, ei näe ka teised selleks põhjust. Palju aitab kindlasti ka sotsiaalmeedias oma blogipostituste jagamine või koostöö pakkumine mõnele veebileheküljele või firmale. Tuleb olla aktiivne ja uskuda sellesse, mida teed.“

 

Artikkel on ilmunud ajakirja Buduaar TEEN talv 2014/15