KETHI UIBOMÄGI, elu hetkes

Buduaar

Liisbet Saue

Kristiin Kõosalu

„Kuulsin oma noorema õe suust kord, et mul pole kunagi aega. See pani mõtlema, et kuhu ma kiirustan? Elu ei libise ju käest, vaid ongi siin ja praegu,“ tõdeb kaunis multitalent Kethi Uibomägi (32).

Tegus naine särab TV3 teleekraanil, laulab ansamblis H6im ja lahkab naistekeskses raadiosaates põletavaid teemasid. Ta tunnetab, et on õide puhkemise aeg. „Mul on tunne, et viimase kahe aastaga on varem meediapildis olnud Kethi selja taha jäänud. Ei tea, kas põhjus peitub uues reaalsuses, millega oleme pidanud leppima või õnneks nüüdseks seljatatud terviseprobleemides, aga olen täiesti teine inimene.“

Tugevad väärtused

Varem kirglik planeerija lubab päevadesse rohkem spontaansust, sest elu on nii õpetanud. „Kui seljahaigus mul jalad alt võttis, pani see mind täiesti teistmoodi mõtlema. Ma peaksin tegelikult ratastoolis olema – see on ime, et ei ole! Õppisin, et ma ei saagi teha pikki plaane, sest ei tea kunagi, mis homne toob. Olen ikka spontaanne, elujaatav ja vaatan ka tulevikku, aga hindan senisest rohkem kõike, mis mul praegu on. Olen ka väga perekeskseks muutunud ning veedan rohkem aega ema, kahe õe ja õelastega. Hästi tähtis on, kes olen mina, millist energiat inimestele edasi annan ja kuidas inimesed end minu seltskonnas tunnevad.“

Üllataval kombel tunnistab kaanestaar, et hoolimata näilisest avatusest, on ta inimesena muutunud pigem kinnisemaks. „Minus on väga palju kihte, millele ma inimesi lähedale ei lase. Nii on mul lihtsam avalikkuse tähelepanuga toime tulla. Mind ei riiva kellegi sõnad või kommentaarid, sest tegelikult nad mind inimesena ei tunne,“ tõdeb naine ja toob paralleeli, kuidas me ei saa kontrollida olukordi, mis meiega juhtuvad, aga saame alati valida, kuidas olukordadesse suhtume või mida nendest õpime. Võib kõlada igavalt, aga mündil on alati kaks poolt, usub ta.

Inspiratsiooniks teistele

Aasta jooksul on Kethi rinda pistnud kahe keerulise seljaoperatsiooniga, taastumine on endiselt päevakorras. Tervisemuredest räägib ta lootuses olla kaasteelistele innustuseks. „Elu ei ole kunagi 100 protsenti laineharjal surfamine, nii et kõik on kogu aeg hästi ja tore. Ka minul pole nii kerge olnud, kui välja näitan. Mu paranemise protsess veel käib, aga uues olukorras tuleb õppida toime tulema, et saaks oma igapäevaelu võimalikult normaalselt elada. On asju, mida ma ei saa kokku leppida. Kui keegi kutsub näiteks sünnipäevale, pean vaatama enesetunde järgi ja mõtlema läbi, kas saan seal vahepeal puhata ja istuda,“ toob ta näite.

„Elu ei ole kunagi 100 protsenti laineharjal surfamine.“

Füüsilise valu kõrval on vahest ehk raskemgi olnud paratamatusega leppimine. Kui inimesel, kes on harjunud liikuma, treenima, tantsima ja laval olema, kaovad jalad alt, esitab see korraliku vaimse väljakutse. „Kui üks hetk oled sõna otseses mõttes pikali maas, ainult roomad ja iga asend põhjustab põrguvalu, siis kõige rohkem kannatabki mõistus. Ütlen ausalt, et ei mäleta oma elust kolme kuud, aga järelikult olid mul mingid asjad veel tegemata. Niisiis pidin sellest välja tulema. Olen tüübilt ellujääja.“

„Olen tüübilt ellujääja.“

Keerulisele perioodile tagasi vaadates oskab Kethi leida ka tänulikkust. Suurima kummarduse teeb naine emale, kes oli vankumatu abistaja ja tugi. „Kui ikka üksi ei saa ennast pesta, süüa, ega voodist välja tulla, ongi 24/7 vaja valvurit. Saime emaga väga lähedasteks.“ Ka aeg iseenda seltsis soosis prioriteetide sättimist. „Ma ei tõmba ennast enam ribadeks. Näiteks tean, et minu kehale sobib süüa iga 3-4 tunni tagant. Kui mind kutsutakse esinema ja päevajuhiks, ei pane ma asju kalendrisse samale päevale. Ma ei pea enam nii palju endast ära andma. Kui olin varem töönarkomaan, siis nüüd olen piiridega töönarkomaan,“ muigab ta säravil silmil.

Vahepeal tuleb teenindaja uurima, kas meil on kõik hästi. „Sa tõstad praegu Eesti teenindajate taset. Sa oled jumala lahe! Aitäh,“ ütleb Kethi spontaanselt sõbralikule ettekandjale. Ta tõesti elab siin ja praegu.

Uued väljakutsed

Rahulikum eluperiood on ise veeretanud sügiseks Kethi teele uued väljakutsed. Televaatajate rõõmuks saame säravat naist näha TV3 ekraanil lausa mitmes rollis – intervjueerimas põnevaid persoone otse-eetris ja avastamas koos kalli emaga kihlatu Anzori (Kethi kihlatu on maag Anzori-Luka Odišaria – toim) kaunist kodumaad reisiseikluses „Kethi emmega Gruusias“. „Otse-eeter tähendab, et iga päev on vaja anda endast 200 protsenti. Olulised on televaatajad ja külalised – see, kuidas suudan külalise parima osa vaatajatele edasi anda,“ on saatejuht väljakutseks valmis. Ta loodab ekraanidele tuua tavaliste inimeste erilised igapäevaasjad.

„Ma ei pea enam nii palju endast ära andma.“

Olgugi, et saatejuhi roll on uus, on see ka oodatud. Kethi usub, et teda märgati just tänu oma vahetule olemusele. „Ühel saate salvestusel jäi külaline tulemata ja pidime ansambliga ootamatult sisustama terve saate. Meile toodi lauale keedetud seajalad, et hakake sööma, saab nalja. Täna ju inimesed selliseid asju ei söö. Minu meelest on seajalad väga maitsvad, mul ei olnud probleemi. Võtsin ja ampsasin väga isukalt, mille peale TV3 loovjuht Urmas Eero Liiv tõdes, et just sellist suhtumist ongi ekraanile vaja. Uibomägi haukab otse-eetris julgelt seajalga, rasva niriseb,“ muigab Kethi, tõdedes, et teinekord võivad väikesed nüansid palli veerema panna.

Tegus olemine annab ka noortele head eeskuju. Õpilaste inspireerimine on teema, mis Kethil teletegemise kõrval silmad särama paneb. „On väga oluline, kuidas laste mõtlemist suuname. See teema sütitab mind, sest näen kõikides noortes potentsiaali.“ Juba noorsootööd tudeerides sai talle selgeks, kui olulised on eeskujud. Täna loodab naine, et saab ise kellelegi heaks teenäitajaks olla.

Naiselikkuse auks

Kethi usub, et naiseks olemine on suur väärtus ja toimuvaid muutusi on põnev jälgida. „Sisemine kasv ja ilumeel lähevad aastatega nii balanssi, et mehed hoidke alt,“ muigab naine, kes eelistab argipäevadel loomulikku ilu ja meigita palet. Kauniks teevad rohke naermine, pikad jalutuskäigud ja sisetunde kuulamine.

Pole kahtlustki, et Kethi on naiseliku elegantsusega sina peal. Tal on kohtumisel seljas must pintsak, mustad viigipüksid ja valge topp, blondid juuksed kerges soengus, jalas valged tossud. Tõelised garderoobi klassikud, ent pilkupüüdvalt kombineeritud. Ta eelistab riietuses kvaliteeti ja valib pigem vähem ning harvemini. Mõnda aega tagasi palkas ta endale stilisti. „Ma sain aru, et mul ei ole selleks silma. Soovitan ka teistel, kes ise ei oska, kelleltki targemalt nõu küsida. Oluline on leida oma stiil ja siis aeg-ajalt üllatada.“

„Sisemine kasv ja ilumeel lähevad aastatega nii balanssi, et mehed hoidke alt.“

Praktilise meele on naine säilitanud ka igihaljal kaaluteemal peatudes. „Lõpuks pole vahet, kas samad riided hoiavad natuke rohkem või vähem ümber. See ei ole teiste mure, rohkem enesetunde küsimus. Mulle lihtsalt meeldib olla kergemas kaalus, sest tunnen ennast nii paremini. Läbisin jaanuaris ühe toitumisnõustaja kursuse, kus võtsime kõik toiduainete grupid teemade kaupa läbi. Õppisin ära, kui palju mida süüa tohin ja pärast seda muutus suhtumine toitu palju vabamaks. Olen tänu sellele kaotanud stressamata kaheksa kilo. Muidugi luban vahel endale ka koogikesi, aga juurutasin endale suvel kasulikud harjumused. Grillimise ja mulli joomise asemel jalutasin väga palju ja jõin vett. Loomulikult on mul mõned pahed ka, liiga tubli ei taha ma olla,“ viitab ta võtmesõnale tasakaal.

„Raha ei tee õnnelikuks, aga õnnetuks ka ei tee.“

Naiseliku külje kõrval eksisteerib Kethis ka mehelik energia ja pragmaatilisus, oluline on investeerimine. Vajadust rahaasjad korda teha on õpetanud elu. „Mind ei ole kunagi ükski meesterahvas rahaliselt toetanud ja ka vanemad said meile Tallinnasse kolides kaasa anda väikese taskuraha. Rohkem polnud sel hetkel võimalik, niisiis tuli ise juurde teenida – muidu oleks elamine olnud keeruline.“ Täna on meelerahufondi kogumine tema jaoks loomulik ja kõik otsused peavad olema praktilised. Nii kasutab ta regulaarsete autokulude asemel rohkem taksot või Bolt drive’i ja ei ole nõus oma kahetoalisest korterist välja kolima, enne kui see on tõesti mõistlik. „Raha ei tee õnnelikuks, aga õnnetuks ka ei tee,“ sõnab ta kokkuvõtvalt.

Maagi(a) lummuses

Inimesed kipuvad arvama, et maagist kaaslase kõrval on ka Kethi esoteerikaga sina peal, ent kodus on nad siiski tavaline paar. „Räägime omavahel ikka tavaliste inimeste juttu ja teeme süüa,“ muigab naine. „Mina oma küsimustega ei saa maagi poole pöörduda, sest oleme liiga lähedalt seotud. Küll aga küsin vahel jah või ei stiilis kontrollküsimusi ja nende vastused on alati täppi läinud. Anzorile just meeldibki, et ma ei ole esoteerik.“

Kethi usub, et suhe on otsus ja eksklusiivsus, rahulolu toovad kompromissid. „Arvan, et suhtes on kõige olulisem see, mida on inimestel üksteisele anda, mida sina tahad anda. Otsus, kas olen inimesega kogu hingest koos ja kui palju tema mittemeeldivad küljed mind segavad või ei sega.“

Kuigi distantssuhe maagiga esitab omajagu väljakutseid, on Kethi õppinud tuleviku pärast mitte muretsema. „Ma tean, et ta on minu üle hästi uhke ja see on minu jaoks oluline.“