MISSISETIITLIGA TARKVARAARENDAJA: kui naisi on rohkem, töötavad tiimid paremini

Buduaari ajakiri

Liisbet Saue

Foto: Mardo Männimägi

20 aastat IT-valdkonnas tegutsenud vanem-tarkvaraarendaja Ave Tarend, Missis Estonia 2021 ja Missis Earth 2022 kannab kindlat missiooni: ta soovib, et rohkem naisi leiaks tee IT-sektorisse.

Avega kohtudes püüab esimesena pilku tema põhjamaine ilu, esinduslik pikkus (180 cm) ja soe naeratus. Vestluse käigus tuleb ilmsiks tema imetlusväärne organiseeritus, tahtejõud ja missioon meelitada rohkem naisi IT-valdkonda („kui naisi on rohkem, on tiimid mitmekesisemad ja töötavad paremini“).

Ave ise peab enda puhul kõige olulisemaks kolme rolli: abikaasa rolli, emaks olemist kolmele pojale ja tarkvaraarendaja positsiooni tarkvaraettevõttes Bolt. Lisaks kõigele eelmainitule on Ave ka Missis Estonia 2021 ja Missis Earth 2022 – olles teenäitajaks, kuidas missitiitel aitab missioonil jõuda laiema avalikkuseni.

Foto: Maksim Toome

Naine missioonil

Ave päevatöö on maakeeli öeldes koodi kirjutamine („must ekraan on ees, protsessid käivad taustal“). Täpsemalt toimetab ta Boltis commerce tiimis, mis tegeleb kõigega, mis on seotud Bolti teenuste eest maksmisega, et protsessid oleksid turvalised ja toimiksid ning partnerid, kullerid ja restoranid saaksid oma tasud. Tempo kiirelt arenevas start-upis on muljetavaldav.

„Öeldakse, et kogeme ühe aastaga kolme aastat. Selleks peab olema hea kohaneja, aga mulle see meeldib,“ tõdeb Ave, kellel täitub tänavu Boltis kolm aastat. Varem on ta töötanud seitse aastat Skype’is ja enne seda sama palju Swedbankis, osaliselt veel Hansapanga nime all.

Elumuutva otsuse, minna informaatikat õppima, langetas Ave 20 aastat tagasi, üpris juhuslikult. Talle lihtsalt väga meeldis matemaatika, millest kõnelevad ka riigieksamil saadud 99 punkti. Ent täna on Ave kindel, et matemaatika tõttu ei tasu IT kõrvale jätta. „Kellele meeldib matemaatika, sellele sobib kindlasti ka IT. Niipidi see väide kehtib, aga ka vastupidi on võimalik. Võiksin öelda, et kõige loogilisemad inimesed informaatikas, keda tean, on matemaatikas nõrgad.”

Foto: Maksim Toome

Selliseid inspireerivaid sõnavõtte oodatakse Avelt ikka ja jälle ning ta käib meeleldi esindamas teemat naised IT-s, sest naisi on valdkonnas liiga vähe. „Seda on palju uuritud, et kui naisi on tiimides rohkem, on firmadel ka paremad tulemused, sest erinevaid vaatenurki on rohkem.“

Nii julgustab ta ka teisi naisi, kel vähegi huvi, IT poole vaatama, sest kuna tehnoloogia muutub pidevalt, on ülipõnev õppida, kuidas järjekordsed asjad tegelikult oma sisemuses töötavad. Nii ei ole selle eriala suunas karjääripööret teha kunagi liiga hilja. „Mul on olnud kolm lapsepuhkust ja iga kord tagasi minnes on korraks tulnud tunne, et millist nuppu nüüd vajutada. Mõtled küll, et ei olnud nii kaua ära, aga kõik on teisiti,“ muigab ta.

Ave inspireerivad mõtted on kahtlemata vilja kandnud, sest tema noorem õde oli esimene naine, kelle ta informaatikat õppima meelitas. „Mäletan, kuidas ema ja õega veel vaidlesime, et mu õde on rohkem keelteinimene, matemaatika ei olnud tema esimene eelistus. Ta tahtiski minna õppima inglise filoloogiat, aga nägin, kui hästi IT talle sobiks, pluss inglise keele saab sealt kenasti kätte.“ Täna töötab Ave õde Microsoftis Senior Engineering Manageriga. Muide, juba lapsena meeldis Avele õpetajat mängida, andes õele ette keerukaid koolitükke.

Järjekindlus on võti

Ave soovitus IT-huvilistele on ühendada enda jaoks põnevad valdkonnad – tehakse ju näiteks meditsiinitarkvara, advokaadibüroo tarkvara ja palju muud – ja teha eeltööd, et saada aimu, milline IT osa kõige paeluvam on.

„Kuna erinevaid suundi on sadu, on väga keeruline öelda täpseid samme, mida peaks tegema, aga soovitan läbida netis kursusi, et saada aru, kas huvitab näiteks arendaja, analüütiku pool või sootuks midagi muud,“ räägib naine, kes ka ise võtab sageli ette uusi kursusi, et ennast arendada.

Kõige olulisem on IT puhul mitte alla anda, kui tundub raske, sest algus seda tõenäoliselt on. „Kohe ei tasu kogu treppi vaadata. Kui hakkad sammhaaval minema, ei ole asi nii hull, lihtsalt järjekindlust on vaja. Mina nutsin esimesel kursusel,“ muigab Ave, kes on Tallinna Tehnikaülikoolis (tänane TalTech – toim) lõpetanud nii bakalaureuse kui magistriõppe. Tollal oli naisi erialal pigem vähe, Ave kursusel alla neljandiku. Tema neljasest sõbrannade pundist läks pärast esimest kursust ära kolm, kuid Ave jäi. „Tahtsin ka ära joosta, aga ma ei teadnud, millises suunas,“ naerab ta.

„Õpingutes läheb aja jooksul kergemaks,“ lohutab Ave. „Füüsika õppekavas võib korraks ära ehmatada, aga tööl sa sellega kokku ei puutu. Niisiis tasub ennast korraks kokku võtta ja lihtsalt ära teha. Kui tööle lähed, saad eriti hästi aru, mida tegelikult tegema pead,“ räägib Ave ja soovitab, et ka lõputöid on hea teha töö põhjal.

„Minul olid nii bakalaureuse kui magistritööd Hansapanga põhjal, nime muutudes Swedbanki. Läksin kooli kõrvalt tööle ja bakalaureusekraadi saamiseni oli veel aasta, kuid pärast kuud praktikal olin juba tavaline töötaja,“ toob ta välja IT järgmise suure plusspunkti: päris töökoha võib saada juba õpingute ajal.

Naise sõnul tahaksid IT-firmad väga värvata, aga inimesi lihtsalt ei ole. Sellepärast töötab ka näiteks Boltis väga palju välismaalasi, Ave tiimis on eestlasi kõvasti vähemuses. Ent olukord on mõneti soodne just naistele. „Ei pea muretsema, et kui sul on väikesed lapsed, ei võeta sind tööle,“ julgustab Ave ja soovitab ringi vaadata: „IT-valdkond on väga lai ja kui koodi kirjutamine ei ole südamesoov, on olemas ka palju muid töid.“

Naistele pidavat näiteks eriti hästi sobima juhtimine, organiseerimine, planeerimine ja asjaajamine. Koodi kirjutamine on lihtsalt väga tehniline, kuid Ave naudib seda südamest. „Kui on vaja teha mõnda matemaatilist tehet, siis enamasti korrutan, liidan, lahutan ja teen selliseid tehteid. Vaja on ka loogilist mõtlemist, et erijuhud läbi mõelda. Tegelikult ei ole see hardcore matemaatika,“ naerab ta.

Tiitlitega kaunitar

Möödunud aastal pärjati Ave Missis Estonia 2021 tiitliga, millele järgnes tänavu aprillikuus ka tiitel Missis Earth 2022, mis on eriti märgiline, sest Ave oli esimene eestlanna, kes sellel keskkonda hoidva missiooniga iludusvõistlusel osales.

Ave selgitab erinevust missi ja missise tiitlite vahel. „Missid on kuni 26-aastased vallalised neiud. Missised on naised, kes on abielus või emad. Nii missidel kui missistel on oma missioon, et midagi ühiskonnale anda, aga missiste puhul peetakse suureks plussiks pereelu ühildamist oma missiooniga ühiskonnas.“

Missikarusselli sukeldus ta eelmisel sügisel üsna ootamatult. „Mul soovitati osaleda ja see tuli teemaks alles loetud nädalad enne võistlust. Kõik käis kiiresti, pikalt ma muretseda ei jõudnud,“ meenutab Ave, kes pälvis Eesti konkursi raames lisaks ka Missis Model Estonia ja Missis Tourism Estonia tiitlid.

Ometi polnud see tema jaoks esimene võistlus. Tuleb välja, et missiteema on Avele alati huvi pakkunud, sest 2004. aastal osales ta tollase Tallinna Tehnikaülikooli missikonkursil, kuid vahepealsetel aastatel olid esiplaanil teised tegevused. Näiteks on Ave ka kirglik tantsuarmastaja, uskudes, et vahepealne aeg tantsimise ja teiste huvidega tegeledes, valmistas teda alateadlikult konkursiks ette.

Kaader rahvusliku kostüümi video filmimiselt. Ave kannab Perit Muuga loomingut.

Earth Day tänavu aprillis oli Ave jaoks senisest erilisem, nimelt pärjati ta Missis Earth 2022 tiitliga, mis on seotud just keskkonnateemade alase teadlikkuse tõstmisega.

„Tiina Jantson, kes on Missis Estoniat korraldanud 30 aastat (juubel oli maikuus – toim) ütles, et see on väga ilus kingitus,“ meenutab Ave, kelle jaoks on roheline eluviis väga tuttav. „Meil on kodus elektriautod, päikesepaneelid ja ka Bolt on väga roheline ettevõte. Intervjuuvoorus rääkisin, kuidas tehnoloogia saab keskkonda paremaks muuta.“

Võidurõõm oli seda suurem, et koroona tõttu internetti kolinud ürituse tarbeks filmitud traditsiooniliste õhtukleidi, fitnessvoorude ja rahvusliku kostüümi (Ave kandis Perit Muuga loomingut – toim) vooru videote ülesehituse mõtles Ave ise välja ja lõikas kaadrid kokku. „Nautisin väga seda protsessi, et sain välja mõelda, milliseid riideid kanda ja millist muusikat kasutada.“ Konkursi tarbeks filmitud videod on muide Youtube’ist leitavad.

Foto: Mardo Männimägi

Kes teeb, see jõuab

Ave puhul tekib paratamatult küsimus, kuidas ta kõike jõuab. On mõnevõrra lohutav kuulda, et ega vahel ei jõuagi. „Kalender on kogu aeg täis ja vahepeal tunnengi, et peaks puhkama. Samas ju öeldakse, et kes palju teeb, see palju jõuab.“ Põlvamaal kasvanud naine usub, et lapsepõlves tehtud maatööd on andnud hea põhja tegutsemiseks. „Suviti tegime heina, panime kartuleid, rohisime peenraid. Maal on palju tööd, mida lihtsalt peab tegema. Käärid käised üles ja teed ära, ei hakka vabandusi otsima.“

Võib öelda, et Ave saladus ongi järjepidevus. „Ma väldin asjade edasi lükkamist. Kui asju edasi ei lükka, on neid lihtne jooksvalt ära teha,“ kõlavad kuldsed sõnad. Noppides kõik targad mõtteterad tervikuks, pole kahtlustki, kui olulist missiooni kannab inspireeriv Missis Estonia 2021.