Üleskutse: aita maailmakuulsa jõululaulu abil ukrainlastel talv üle elada

Foto

Carol of the bells“ ehk ukraina keeles „Shchedryk“ on üks maailma tuntuim jõululaul. Vähem teatakse, et lugu on pärit Ukrainast. MTÜ Slava Ukraini kutsub inimesi jõuludel meloodiat märkama ja ukraina inimestele läbi annetuste tänu avaldama.
  

Sellele Ukrainast pärit jõululaulule on tehtud tuhandeid arranžeeringuid. Paljud neist on tuntud nii erinevatest jõulufilmidest nagu „Üksinda kodus“ kui ka mitmetelt jõulukontsertidelt, reklaamidest või teatrietendustelt. Ukraina on maailmale teinud jõulukingituse ja nüüd on aeg neile vastukingitus teha. Nendel jõuludel kutsub MTÜ Slava Ukraini kõiki inimesi, kes on kunagi seda lugu kuulnud, Ukraina inimestele tänu ja toetust avaldama.

 „Peame saatma ukrainlastele sõnumi, et nad ei ole üksi ja viima lootuse tagasi sinna, kus seda hetkel enim vaja. Kui Ukraina rahvalaul „Shchedryk“ räägib linnukesest, kes on peale külma talve tulnud ukrainlastele õnne ja tervist tooma, siis meie siht on vajalik abi juba täna Ukrainasse viia, et aidata ukrainlastel talv üle elada,“ kirjeldas MTÜ Slava Ukraini tegevjuht Johanna-Maria Lehtme. Üheks võimaluseks on teha annetus, mis aitab rindejoonel elavatel inimestel eesootaval talvel ellu jääda, teiseks jagada üleskutset ja Ukraina jõululaulu, et seeläbi neile toetust avaldada.

”Rahalise annetuse kõrval on toetusavaldus ka see, kui MTÜ Slava Ukraini ja Shchedryku sõnumit jagatakse. Eesti riik laulis end vabaks – nüüd on meie kord toetada ukrainlasi, kes võitlevad praegu terve Euroopa vabaduse eest,” kutsus Lehtme üles toetust ja tuge andma.

Soov aidata vähemalt 100 000 inimest

Sõjatsooni jäänud inimestel puudub elekter, jooksev vesi, kanalisatsioon ja paljud kodud on hävitatud. Nendes piirkondades puudub peaaegu kõik täisväärtuslikuks eluks vajalik, kaasa arvatud toidu-ja arstiabi. “MTÜ Slava Ukraini paneb annetuste abil kokku humanitaarabi komplekti “Lootuse jõulud”, mis toidab, hooldab ja soojendab. Samuti lisame ka Eesti inimeste poolt annetatud villased sokid, kindad, mütsid või sallid,“ tõi Lehtme välja. Ühe abipaki maksumus on ca 60 eurot ning eesmärk on aidata vähemalt 100 000 inimest. 

Abipakid toimetatakse rindejoonele ja küladesse, mis on viimase kolme kuu jooksul vabastatud. Pakid viiakse otse abivajajate kodudesse. Ühest pakist piisab kahele inimesele kaheks nädalaks. Kohapealse abi koordineerimiseks tehakse koostööd Ukraina vabatahtlikega, kes oskavad hinnata kohalike inimeste abi vajadust. 

Anneta ja aita rindejoonel elavatel ukrainlastel talv üle elada: https://surviveukraine.com/ 

Rahvalaul „Shchedryk“ on kirjutatud Ukraina helilooja Mykola Leontovichi poolt juba 1916. aastal. Ukraina rahvatraditsioonide järgi tähistati uue aasta algusest kevadel ning lugu räägib linnukesest, kes on tulnud kevadel, peale pikka talve, kodudesse küllust ja õnne tooma.