Ehted – need mitte ainult ei kaunista, vaid ka kaitsevad. Loe, kuidas ehteid õigesti kanda!

Ehted – need mitte ainult ei kaunista, vaid ka kaitsevad. Loe, kuidas ehteid õigesti kanda!

Pea kõigil naistel leidub ehtelaekas hulgaliselt ehteid, mis kannavad endas mitmeid sõnumeid, olles üheks kommunikatsiooonivahendiks. Kuid kas teadsid, et ehted mitte ainult ei kaunista sind, vaid õigesti sobitatuna ja õigetest materjalidest ehted võivad sind ka kaitsta ja oma soovidele lähemale viia. Buduaar kõneles ehete väest ja tähtsusest kristalliterapeut Mati Sootsiga.

Pea kõigil naistel leidub ehtelaekas hulgaliselt ehteid, mis kannavad endas mitmeid sõnumeid, olles üheks kommunikatsiooonivahendiks. Kuid kas teadsid, et ehted mitte ainult ei kaunista sind, vaid õigesti sobitatuna ja õigetest materjalidest ehted võivad sind ka kaitsta ja oma soovidele lähemale viia. Buduaar kõneles ehete väest ja tähtsusest kristalliterapeut Mati Sootsiga.

Kuidas ehted oma väe saavad?

Kui ehe valmistatakse, siis on nendes vägi juba algselt olemas, sest nendes materjalides on juba vägi. Nii täidavad ehted ülesannet, mis ei ole personaliseeritud, vaid mis on neile aastatuhandete jooksul omistatud. Samas on inimeste energeetika ja ka emotsionaalne seisund erinev, selle tulemusena võib üks ja sama ehe inimestes käivitada erinevaid energiaid. Ehted ei kanna sel hetkel veel taotluse jõudu, nad ei ole suunatud millelegi konkreetsele. Reaalse väe saavad ehted siis, kui neile antakse missioon, ülesanne või programm, oleneb, kuidas keegi seda nimetab. Selle ülesande aga annab kas kandja ise või inimene, kes seda oskab ja suudab teha.

Kuidas erinevaid ehteid kanda ja kus on soovituslik neid kanda?

Ehteid üldjuhul kantakse ikka seal, kuhu nad on ette nähtud. Esmaselt on nad ilu, staatuse, saavutuste ja kuuluvuse näitamiseks. Kui aga läheneda teadlikult ning hakata jälgima nende energeetilist mõju, siis on kindlasti mõningad soovitused. Näiteks, kui on ripatsid, siis neid ei ole mõttekas kanda energeetiliste keskuste kohal, vaid neist kas natuke ülal- või allpool.

Erandina võib tuua päikesepõimiku, see on energeetiline koht, mida tuleks kaitsta. Kui vaadata näiteks õigeusu kiriku pappe, siis on nende ristid täpselt päikesepõimiku kohal.

Kui kanda kaelakette, siis tuleks arvestada, et need sulgevad inimese energeetika väliste energiate eest (see tähendab, et nad piiravad nii halba kui ka head energiat).

Kandes sõrmuseid, on oluline mõista, et meie näpud on kanalid (antennid), mille kaudu liigub planeetide energia. Õiged kristallid, õiges metallis, õigetes näppudes aitavad meil luua erinevate jõudude koosluse, mis on abiks eesmärkide saavutamisel. Sõrmede asetuses on pöial seotud Marsiga, nimetissõrm Jupiteriga, keskmine sõrm Saturniga, nimetu sõrm aga Päikese, Kuu ja Veenusega ning väike sõrm Merkuuriga. Vastavalt sellele, kas me soovime kaasata planeetide energiaid oma eesmärkide saavutamiseks, peavad sõrmused asetsema ka nendes sõrmedes, mis vastavad antud planeedile ja olema nende kiristallidega, mis on seotud selle planeediga.

Pöial – Marss

Nimetissõrm – Jupiter

Keskmine sõrm – Saturn

Nimetu sõrm – Päike, Kuu ja Veenus

Väike sõrm – Merkuur

Metallide puhul tuleb arvestada, et kuld võimendab ja hõbe piirab energiaid, see on oluline selleks, et valida omale teadlikult sobivat metalli. Kulda kantakse harilikult Päikese, Marsi, Jupiteri, Veenuse ja Merkuuriga seotud sõrmedes. Need on valdkonnad, mida soovitakse tavaliselt võimendada. Hõbesõrmuseid kantakse tavaliselt Kuu ja Saturni sõrmedes.

Marss – sümboliseerib jõudu, agressiooni, kiiret starti, kaitset. Ta on tegevusele ja kaitsele suunatud, andes meile energiat saavutada kiiresti soovitud eesmärk. Kui kanda Marsi sõrmes kuldsõrmust, mida kaunistab kristall, võib inimestel, kes on niigi agressiivsed, see veelgi suurendada. Kui tahta seda agressiivsust vähendada, võiks pöidlas kanda hõbesõrmust ilma kristallita.

Kristallid: rubiin, punane granaat, punane korall, oonüks, jaspis, püriit, hematiit

Jupiter – kõige avardumine, autoriteet, soliidsus, edukus, rikkus, teadmised. Jupiteri puhul peaks teada, et tema energia avardab nii head kui ka halba ning tema kaudu saab avarduda iga planeedi valdkond.

Kristallid: kollane safiir, türkiis, granaat, kollane safiir, lasuriit, topaas, jaspis, akvamariin

Saturn – piirav energia, distdipliin, aeg, kord, struktuur, sugusvõsa, tarkus, seadus, profesionaalsus, ka jõud, mis aitab kaitsta oma piire, hierarhia.

Kristallid: sinine safiir, gagaat, must oonüks, sodaliit, must turmalin, hematiit, šungiit, malahhiit, labradoriit

Päike – meie tahe, vaim, sõltumatus, looming, rõõm, see on ideaal.

Kristallid: rubiin, merevaik, püriit, tsitriin, kollane topaas, karneool, kollane kaltsiit, teemant

Kuu – tunded, alaeadvus, intuitsioon, unenäod, naiselikkus, hellus, hoolitsus, hingeline side.

Kristallid: pärl (mitte must), roosa kvarts, valge ahhaat, seleniit, mäekristall, amasoniit, angeliit, opaal, labradoriit

Veenus – armastus, harmoonia, ilu, naudingud.

Kristallid: pärl, roosa kvarts, mäekristall, türkiis, akvamariin, nefriit, smaragd, amasoniit, malahhiit, teemant, helesinine safiir

Merkuur – informatsioon, suhtlemine, kohanemine, kaubandus, kiire mõistus, raha, intellekt.

Kristallid: smaragd, kuldne topaas, serpentiin, jaspis, tsitriin (kui tegeletakse rahaga), fluoriit, amasoniit

 

Millised ohud on seotud ehete kandmisega?

Ehete kandmisel tuleb silmas pidada asjaolu, et ehted mõjutavad meid otseselt peenenergia väljas. Ehetel on omadus salvestada, kanda ja edastada informatsiooni ja energiat. Nad aitavad meil oma energiaid avada ja võimendada. Samuti annavad ehted meile oma energiat ja kaitsevad meie energiavälju. Kui inimene kannab pidevalt ehteid neid ära võtmata, siis organism kaotab võime ise ennast kaitsta ja energiaga täita.

Selleks, et seda ei juhtuks, oleks kindlasti mõttekas ehted ööseks ära võtta. See ei puuduta abielusõrmust, sest see sõrmus on rituaalne ese ja sellega on seotud ka teised energiad.

Arvestada tuleb ka seda, et kui me kanname teiste inimeste ehteid, siis seal võib olla salvestatud informatsioon, mis ei ole meile sobiv või on lausa kahjulik ja see omakorda hakkab ka meid mõjutama. Näiteks, kui inimene, kelle ehteid kanname, on haige või viibib pidevalt keskkonnas, kus on agressiivsus ja negatiivsus, siis salvestavad selle ka tema ehted.

Ma ei soovitaks osta ehteid pandimajadest või kellegi võõra inimese käest, sest kunagi pole teada, millist informatsiooni see kannab, on ta varastatud või on tal muu vägivaldne minevik. Sama kehtib ka leitud ehete puhul.

Üks oht on veel see, kui me valime ehted, mis energeetiliselt ei sobi kokku kohaga, kuhu me läheme, või antud olukorraga. Näiteks minnakse romantilisele õhtusöögile partneriga, kus peaks olema meeldiv, pehme, intiimne ja teineteise mõistmist soosiv seisund, aga ehted valitakse sellised, mis energeetiliselt võivad esile kutsuda rangust, piiride panekut, ülearust energilisust või isegi agressiivsust.

Kas ehteid on võimalik ka n-ö enda jaoks tööle panna? Näiteks, kandes ehet konkreetses sõrmes, juhtub nii …

Valides omale sobivaid ehteid ning mõistes, milline kivi peaks seda ehet kaunistama, milline vorm peaks sellel olema või millisest metallist peaks see olema, siis saame me energiaid teatud suunas mõjutada. Muidugi ei garanteeri see seda, et tulemus on kindlasti selline, nagu me soovime, kuid see annab meile teatud ressursid selle saavutamiseks.

Sõrmust peetaks väga maagiliseks ehteks. Usutakse koguni, et kui kanda seda nii-öelda vales sõrmes, võib see kogu elu põrguks muuta. Mida teie sellest arvate?

Tegelikkuses on kõik ehted maagilised. Ehteks võib nimetada ka mõõga käepidet, mis on kaunistatud näiteks rubiiniga. Ka sellel rubiinil võib olla maagia.

Kui sõrmuseid kanda vales sõrmes, siis kindlasti see mõjutab meid ja meie energiaid, kuid ma ei julge öelda, et see elu just põrguks teeb, kuigi erinevatel inimestel on ka põrgu erinev. Minu arusaama järgi energiad, mis peaks meid toetama, sel juhul ei toeta meid ja mängu tulevad energiad, mis meid segavad või takistavad.

Kas vallaline naisterahvas tohib abielusõrmuse sõrmes sõrmust kanda?

Minu jaoks ei ole sellist sõrme nagu abielusõrmuse sõrm, minule on see Päikese, Kuu ja Veenuse sõrm ning energiad, mis on seotud selle sõrmega. Abielusõrmus on rituaalne ese ja see ei ole seotud minu jaoks konkreetse sõrmega. Kui räägitakse sellest, et ei tohi kanda, siis see on kellegi mõttemuster, mis saab jõu, kui seda uskuda ja kasutada. Ka selline lähenemine omab õigust olla. Mõte on loov.

Kas saab ka kuidagi liigitada, et kellele sobivad hõbeehted ja kellele kuldehted?

Kellele sobib või ei sobi mingi metall, on raske liigitada. Kui vastunäidustused on meditsiinilised, siis loomulikult ei sobi kanda, siin on kõik ühemõtteline. Kui aga puudub vastunäidustus, siis inimene juba ise valib, kas ta soovib kanda kulda või hõbedat. Siin tuleb arvestada, et kuld kannab meesenergiat ja on andev, hõbe aga naisenergiat ja on piirav. Siit ka tulemus – kellel on energiat piisavalt, need kannavad alateadlikult juba hõbedat; need, kellel on energiat puudu, valivad harilikult kulla.

Ainult selle järgi, kellele sobib või ei sobi, ei saa läheneda. Õigeim valik on see, kui inimene ise valib, mis talle hetkel kõige rohkem sobib. Inimese energeetika on pidevas muutuses, kord oleme haiged, kord puhanud ja energiast tulvil, talvel jällegi energiapuuduses. Osa inimesi suudab ennast energiaga täita kergelt ja ammutada seda ümbritsevast maailmast, teistel on see raskendatud. Me oleme tulnud siia maailma ka energeetiliselt erinevatena.

Kuidas ehteid puhastada?

Ehete puhastamiseks on mitmeid erinevaid variante, mina puudutaks energeetilist puhastamist. Väga hea on ehteid puhastada jooksva vee all, eriti jões, ojas, allikas või meres. Kui neid käepärast pole, siis võib seda teha ka kraanivee all. Väga hea moodus ehete puhastamiseks on ka nende maa sisse kaevamine teatud ajaks (enamus kristalle on ju pärit maa seest), puhastada võib soolaga, pendliga, suitsuga, päikese käes või küünlaleegis.

Kõige selle juures tuleb arvestada, et kristallid on olendid ja neil on olemas teadvus ja et nad on elus. Sellega seoses tahavad ka nemad, et nendesse suhtutakse hästi, suheldakse nendega ja hoolitsetakse nende eest.

Kas mingit rolli mängib ka ehte kuju? Näiteks olen kuulnud, et teravatipulisi ehteid ei tohiks naised kanda, vaid peaksid pigem eelistama rõngaid?

Ehte kuju mängib rolli küll, ümarad vormid kannavad naisenergiat, nurgelised meesenergiat. See, et naised ei tohiks kanda nurgelisi ehteid, on liiast, kuid tuleb arvestada lihtsalt sellega, et see tõstab meesenergia osakaalu. Loomulikult, kui naine tahab tugevdada naisenergiat, siis on mõttekas kanda ümarate vormidega ehteid.

Kuidas on lood meestega. Milleid ehteid peaks või ei peaks mehed kandma?

Mehed võivad täiesti vabalt ehteid kanda. Igal ajastul on omad traditsioonid ja ehted ei olnud algselt ju mitte ilu jaoks, vaid staatuse ja saavutuste mõõdupuu. Mehed olid esimesed, kes omale jõu sümbolina tiigri või karu kihva kaela riputasid. Samuti on läbi aastatuhandete mehed kandnud ehteid võimu sümbolina (selline jõu ja võimu demonstreerimine kehtib isegi praegu, kui vaadata neid kuldkette, mida kantakse, ühel jämedam kui teisel). Ma ei tahaks hakata määratlema, mis sobib või mis mitte, nii naistel kui meestel on oluline, et nad teeksid seda teadlikult, mõistaksid, mis eesmärgil ehet kantakse, kuidas need ehted mõjuvad ja mida nende abil on võimalik saavutada.

 

 

Tekst: Triin Tisler

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar kevad 2015