Mida on vaja heaks enesetundeks? Valgust!

Värskest uuringust selgus, et kõik, mida heaks enesetundeks vaja läheb, on päikesevalgus.

Värskest uuringust selgus, et kõik, mida heaks enesetundeks vaja läheb, on päikesevalgus.

Katse tulemustest selgus, et erksa valguse käes olemine ergutab meie meeli ja muudab meie enesetunde paremaks kuni õhtutundideni, vahendab Medical Express.com.

Teadlaste eesmärgiks oli katsega välja selgitada, kuidas ja kui palju mõjutab valgus keha ööpäevast rütmi ja kas seda on võimalik mõjutada. Uuringus osales 29 katsealuste rühma, kel tuli jälgida nädal aega enne testi regulaarset unerežiimi. Katseisikud kandsid valgussensorite ja kiirendusmõõturitega varustatud käevõrusid, et teadlased saaksid jälgida nende liikumist.

Katse koosnes kahest osast, mis kumbki vältas kaheksa tundi. Esimese osa ajal oli tegemist hästivalgustatud tingimustega, mis vastasid loomulikule valgusele. Katse teises osas oli ruumis kunstlik valgus, mis oli esialgsest päevavalgusest hulga hämaram. Katseisikutelt küsiti iga poole tunni järel, kui erksalt või uniselt nad end tunnevad.

Tulemustest selgus, et need katseisikud, kes viibisid päeval tugevama valguse käes, olid erksad kuni õhtuni välja. Teised, kes viibisid kümme korda nõrgema valguse käes, ilmutasid varem väsimusemärke ja said ka mälutestis kehvemaid tulemusi. 

Katse tulemuste põhjal võib ka kindlalt väita, et eredama valguse käest tulenev parem enesetunne kestab veel kaua.

 

Triin Tisler