Reklaam sulgub sekundi pärast

Rubriik: Emad, isad, lapsed! Vastab: Kirsti Timmer

Endiselt otsekohese ja julge ütlemisega 3 lapse ema Kirsti Timmer on tänane rubriigi "Emad, isad, lapsed" intervjueeritav. "Lapsi ei too naised meestele kingitusena koju. Lapsi saadakse koos" põrutab Eesti üks lemmikuim raadiohääl minu küsimusele, kas mees peaks või ei peaks sünnituse juures viibima.

Endiselt otsekohese ja julge ütlemisega 3 lapse ema Kirsti Timmer on tänane rubriigi "Emad, isad, lapsed" intervjueeritav. "Lapsi ei too naised meestele kingitusena koju. Lapsi saadakse koos"  põrutab Eesti üks lemmikuim raadiohääl minu küsimusele, kas mees peaks või ei peaks sünnituse juures viibima. 

 

KIRSTI TIMMER 

Nimi: Kirsti Valdstein-Timmer
Vanus: 36
Perekonnaseis: vabaabielus
Lapsed: Merily 14, Ron-Robert 2a9k, River 4,5 kuune.


1. Kui vanalt Sa sünnitasid, millal on õige aeg sünnitada ja millal on naine lapse saamiseks valmis?

Esimese lapse sünnitasin 22-aastaselt. Õige aeg on väga subjektiivne mõiste. Üks naine on juba 18-aastaselt emaduseks valmis, teine pole veel 50-seltki nõus ainult endale elamisest loobuma. Mina leian, et iga naine tunneb selle aja ise ära. Kui kõrval õige inimene, lapsesaamine on mõlema soov ja kui sisimas võib naine endale kinnitada, et ta tuleb toime ka siis, kui see härra õige pere juurest lahkub. Asjata ei öelda, et sünnita nii palju lapsi, kui sa üksinda üleskasvatada jõuad. Kurb, aga tõsi.

2. Kas mees peaks või ei peaks sünnituse juures viibima?
Minu arvamus on kindel: PEAB! Lapsi ei too naised meestele kingitusena koju. Lapsi saadakse koos.

3. Kuidas muudad enda ja laste elu põnevamaks?
Merily oli kõva jalgrattaga sõitja. Päris pikki tiire tegime. Tema ei väsinud ära ka. Teatrit ja kino armastas ja mängutubasid. Sõbrad pidid ka ikka iga päev mängimas käima. Ron-Robert on meil rallimees. Meie issi sõidab rallit, meie käime vaatamas. Kontserdid meeldivad Robile ka väga. Ja tema on sündinud reisikaaslane. Kordagi ei virise, ükskõik kui kaua oodata või lennata tuleb.

4. Millal lastega esimest korda pikema reisi ette võtsid? Mida soovitad lastega reisimisel silmas pidada?
Ron-Robert oli 8-kuune kui käisime Hispaanias ja 1-aastane, kui Taisse lendasime. 14 tundi lendu, 8 tundi lennujaamas, kõigega oli rahul. River oli 2 kuune kui kolmeks nädalaks Bulgaariasse läksime. Piiksu ka ei tulnud. Öine lend polnud ka probleem. Soovitada on raske, lapsed on erinevad. Mõni karjus terve lennureisi, järelikult lapsele ei meeldinud. Mul on üldse vedanud, mul on sellised rahulikud ja mittenutvad lapsed.

5. Millised mängud, mängutoad, mänguasjad, multifilmid jne on Sinu lastele kõige rohkem meeldinud?
Mängutubades käime sünnipäevadel, meile on küll kõigis meeldinud. Mänguasjad nagu poistel ikka. Autod-tsiklid-püssid-mõõgad. Filmidest on Ron-Roberti vaieldamatu lemmik „Cars”, see film on meil 1,5 aastat hommikust õhtuni mänginud. Nüüd juba tükid väljas, tuleb uus osta. Ja kõik antud filmi automudelid on meil ka kodus olemas. Mänguasjadelt pole me kokkuhoidu teinud. Lastele mõeldud filmid olen ka kõik koju ostnud. Kahju, et enamik siiski subtiitritega on. Palju neid imelapsi ikka leidub, kes 2-3 aastaselt teksti alt lugeda suudavad.

6. Kust ostad lasteriided? Milliseid poode ja brände eelistad?
Minu lasteriiete lemmikpood on Mothercare. Hinna ja kvaliteedi suhe on seal paigas. Palju riideid olen ostnud ka reisidelt, kõvasti odavam!

7. Kas ja kui palju Sind on laste kasvatamisel aidanud ema/isa, mees, vend/õde, lapsehoidja, sõbrannad,…?

Merily puhul olid minu ema-isa asendamatud. Merily jäi rõõmuga ka minu sõbrannadega koju, kui tööl olin. Samuti olid kõik telemaja ja raadio kolleegid talle head järelvaatajad. Ron-Robert on puhtalt emme-issi laps. Nüüd juba lepib teistega ka, aga ta on ilma meieta olnud vaid kaks ööd, siis kui Riverit sünnitamas olime. River on jällegi leplikum, jääb ilusasti mõlema vanaemaga paariks tunniks.

8. Kui palju jääb laste kõrvalt aega endale? Mida armastad vabal ajal teha?
Ega kahe väikesega enda jaoks aega pole küll. Vannis käin ka nii, et üks on turvahälliga vanni ees ja teine oma rallikatega põristab seal kõrval. No teatrisse ja tsikliga sõitma ema ja ämm ikka lasevad.

9. Kas vahel on tekkinud tunne, et siin asutuses, poes, reisil, spa-s, jne pole küll laste peale mõeldud? Mis esimesena meenub? Mida ja kus võiks (lausa peaks) muutma?
Oi, meil on paljud söögikohadki juba lastele mängutoad teinud. Ei nurise. Eestis on see olukord väga ok. Bulgaarias näiteks ei kohanud ainsatki teed ega tänavat, kus vankriga või ratastooliga liikuda saaks. Kõrged trepid, tassi käru kuidas tahad. Aga ratastooliinimesed peaks sellest riigist küll kaugele hoidma. Täielik arengumaa selles mõttes.

10. Mis on emaksolemise kõige suuremad mured või hirmud ning kõige suuremad rõõmud?
Mis siin elus siis veel tähtsam on, kui su omad lapsed. Lapsed viivad elu edasi ja annavad meie elule ka mõtte. Töö ja karjäär on nii suhtelised asjad, ühel päeval nad on, teisel ei pruugi enam olla. Muidugi on muresid, muretu elu lõppeb naisel sel hetkel, kui ta saab teada, et ootab last. Mida suuremad lapsed, seda suuremad mured, aga keskenduda tuleb ikka nendele rõõmudele, neid on rohkem. Hirmud on rohkem esimese raseduse teema. Kui sul sünnib ikka terve ja tubli laps, no mida sa hing veel elult tahta oskad!

 

/Küsitles: Helena-Reet Ennet /