Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas saada rikkaks? Üks viga, mis takistab sul jõukaks saamast

Illustratiivne pilt rahast
Illustratiivne pilt rahast — FOTO: ©vaksmanvm101 123rf.com

Sarah McCrum kirjutab oma raamatus „Armasta raha ja raha armastab sind vastu. Raha räägib sinuga. Kas oskad kuulata?“, et mõnikord jääb meile mulje, et kogu ühiskond keerleb raha ümber ja paljud inimesed taunivad seda. Asi pole aga päris nii, nagu paistab. Ta lausub, et see kinnisidee raha suhtes on tegelikult suur soov elu ja naudingu järele, mis väljendub ühiskonnas, kes pole veel võimeline seda soovi kergesti täitma.

Paljud inimesed rügavad tööd teha valel moel

McCrum sõnab, et inimesed, kes tahavad hullupööra raha teenida, jahivadki just õigeid asju. Nad tahavad tunda end võimsana; nad tahavad nautida elu materiaalseid rõõme; nad tahavad ilusaid maju, kiireid autosid, eksootilisi puhkusereise ja palju vabadust, et nad saaksid teha kõike, mida soovivad – vähemalt millalgi tulevikus. Ta tõdeb, et paraku rügavad paljud inimesed tööd teha valel moel ning pigem kurnavad end ära, selle asemel et tõeliselt elu nautida; paljud neist ei suuda oma võimalusi kasutada, sest on niivõrd keskendunud rahale, et ei mõistagi iial, kui palju erinevaid ja suurepäraseid viise raha teenimiseks tegelikult leidub; mõned aga pettuvad selles, mis juhtub nendega siis, kui neil avaneb tõepoolset võimalus raha kulutada nii, nagu süda lustib. „Tundub, et miski ei suuda anda neile sellist rahulolu, nagu nad tegelikult jahivad,“ lausub ta.

McCrum toob välja, et põhjuseks võivad nad tuua välja selle, et rahaga ei saa osta õnne või rahu või armastust või tervist või rahulolu, aga tegelikult pole põhjus sugugi selles. Tegelik tõde on see, et nad pole pakkunud selliseid teenuseid, mida need inimesed otsivad. „Need, kellel on raha küllaga, otsivadki eelkõige tervist ja õnne ja hingerahu ja muid kogemuslikke asju, mis pole oma olemuselt materiaalsed,“ sõnab ta ja lisab, et need, kellel on vähem raha, on üldjuhul niivõrd keskendunud raha teenimisele või rahakate inimeste põlgamisele, et ei suuda endas arendada piisavalt tervise, õnne ja rahulolu taset, et neid omadusi teistelegi müüa.

Raha toob õnne ja õnn toob raha

Kui sa pole huvitatud ülirikkaks saamisest, aga usud tõepoolest, et õnn on rahast väärtuslikum, siis McCrum soovitab seda tõestada. „Veidral kombel saad tõepoolest väga rikkaks, kui pühendad oma energia tõelise õnne arendamisele ja oled valmis seda jagama. Sinust saab suur õpetaja ja sa võimaldad rahakatel inimestel õnne osta.“

McCrum toob välja, et ära raiska aega rahaküsimuse üle moraalitsemiseks – see ei vii kunagi mingi positiivse või rahuldava tulemuseni. Lihtsalt otsusta, kas soovid eeskätt keskenduda raha teenimisele või eelistad esmalt keskenduda õnnele. “Sa näed, et pole midagi, mille üle moraalitseda. Pole midagi, mida kritiseerida. See ongi raha juures kõige naljakam. Pärast aastasadu kestnud moraalitsemist mõistad viimaks, et raha toob õnne ja õnn toob raha.“