Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS üksiku naisena saavutada majanduslik iseseisvus?

foto

Kolme lapse ema, vanaema, ettevõtja, investor ja Starfish Siseringi liige Jane Bitter sai noorelt emaks. Ta möönab, et unistusi ja eesmärke tal ei olnudki – kogu võhm läks laste kasvatamisele ja töötamisele. Nüüdseks on naisest saanud ettevõtja ja investor. Kuidas ta seda saavutas ja mis nõu annab ta teistele?

Noorena laste saamisel on nii plusse kui miinuseid

Jane on sündinud ja elanud Tartus. Pärast keskkooli sai ta emaks – sealt edasi kasvatas lapsi ja käis tööl. Ta usub, et ühest küljest on hea noorelt lapsed saada, siis on hiljem aega iseenda jaoks. Teisest küljest unistas ta ülikoolist, aga see jäi tegemata, sest tarvis oli kasvatada lapsi.

Tööga alustas ta juba varakult. Lapsed läksid aastaselt sõimerühma ja Jane tööle. Ta alustas ettekandjana kohvikus, sai vahetusevanemaks, siis juhataja abiks ning seejärel tekkis juba plaan ise kohvik teha. Kuna ta oli 10 aastat sellel alal töötanud, olid tal selleks vajalikud tutvused juba olemas ning kohvik saigi avatud.

„Olin seal ise juhataja, koristaja ja müüja,“ kirjeldab ta algust, kuid sissetuleku üle kurta ei saanud, see oli kaks korda suurem kui palgatööl. 4-5 aasta pärast sulges ta kohviku, kui tuli alkoholimüügikeeld pärast kella kümmet ja see avaldas käibele tugevat mõju.

„Rohkem mul mingeid plaane ega eesmärke ei olnud,“ möönab ta. Edasi kandideeris ta ravifirmadesse müügitööle, kus oli 5-6 aastat ravimiesitleja. Kuna ta pidi palju ringi sõitma ja tuli koju hilja õhtul, vajasid lapsed ja pere tähelepanu ning muuks aega ei jäänudki.

Jane oli oma mehega koos 30 aastat. Viimastel aastatel aga hakkas hinges tundma tühjust ja rahutust – oli igasuguse põhjuseta õnnetu. Ta hakkas mõtlema, et ehk on tal keskeakriis ja peaks end täiendama. Ehk kripeldab vana unistus minna ülikooli. Jane sai ärijuhtimises bakalaureuse kraadi, aga midagi siiski ei muutunud, ta oli ikka õnnetu. Tal oli olemas küll kõik, aga ta tundis, et on terve elu elanud teistele. Nii ütles ta ühel päeval abikaasale, et lahkub kodust ning vajab selgust, mis temaga toimub.

Jane hakkas tegelema iseendaga ning sai õnnelikuks. Nüüdseks on sellest möödas kolm aastat.

Teekond investeerimiseni

Investeerimisest ei teadnud Jane tollal midagi. Kodunt ära minnes oli tal vaid palk, mida ta teenis ning pool sellestki läks üürikorteri peale.

Juhuslikult sattus ta enesearenguteel eduõpetuste juhendaja Kai Oja ja rahalise vabaduse eksperdi ja Starfish Academy asutaja Vallo Arumäe tasuta 5-päevasele koolitusele. Nii tekkis huvi rahaasjade kohta.

„Kõik mu ümber arvasid, et olen täiesti ära keeranud!“ nendib ta, kuid vaatamata sellele rühkis ikka edasi.

Jane alustas tulude ja kulude aruandest. Kust raha tuli, oli selge – see oli palk. Aga kuhu raha läheb, sellest tal ülevaade puudus. Aga selleks, et hakata investeerima, oli vaja hakata säästma ja juurde teenima. „Varem kulutasin kogu raha ära, mis teenisin ja midagi kõrvale ei pannud,“ ütleb ta.

Ta hakkas investeerima vaikselt, umbes 100 eurot kuus. Ja hakkas mõtlema, kuidas lahti saada kõrge intressiga halbadest laenudest – autoliisingust ja kodulaenust. 

Siseringis julgustati teda minema ülemuse jutule, et tal on vaja tööl käimiseks autot. Nii vabanes ta autoliisingust.

Kodulaenust vabanemiseks otsustas ta maha müüa korteri, mille väärtus oli juba aastaga kasvanud. Rahast jagus kahe uue korteri sissemaksuks. Ta sõlmis kaks uut kodulaenu – ühe üüris välja ning teises elab ise. Alguses oli raske loobuda enda armastusega valitud ja sätitud kodust ning see tundus tagasiastumisena, nüüd ei kahetse ta seda enam hetkegi.

„Ma olen enda mõttemaailmaga hästi palju tööd teinud, õppinud ei ütlema, õppinud lahti laskma. Kui ma võrdlen end inimesega, kes ma olin, kui kolm aastat tagasi kodust ära läksin, siis ma ei tunne end ära. Olen enesekindlam, julgem, teadlikum, õnnelikum ja elan enda sisetunde ja südamesoovide järgi,“ ütleb ta.

Jane õppetunnid edu saavutamiseks:

  • Kus on tahtmine, seal on ka võimalused!
  • Julgus ei ole hirmu vastand, vaid tegutsemine vaatamata hirmudele!
  • Õnne vajab julgust!
  • Et areneda, tuleb hirmud ületada!
  • „Kiire“ on valede valikute tulemus!