Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS VABASTADA igapäevaselt üleskerkivaid emotsioone?

Ingvar Villido
Ingvar Villido — FOTO: Erakogu

Koolitaja, ettevõtja, autor ja Lilleoru keskuse ning inimlike potentsiaalide kasvule pühendunud sihtasutuse Practical Consciousness asutaja Ingvar Villido raamat „Practical Consciousness: Freeing Yourself from Emotional Addiction to Live a More Joyful Life“, mis ilmus äsja ka eesti keeles ja mille esitlus toimub 31. mail Tallinna Solarise Apollos, jõudis USA Amazoni veebikaubamajas enesearengu kategooriate bestselleriks juba nädal pärast ilmumist. Villido on alates 1992. aastast jaganud teadlikkuse rakendamise tehnikaid ja joogat õpilastega kogu maailmas ning tema missiooniks on aidata inimestel end muuta läbi lihtsate tehnikate, mis aitavad igapäevaellu tuua rohkem teadlikkust.

Häirivatest emotsioonidest vabanemine suurendab valikuvabadust, selgust ja arusaamist

Villido kirjutab oma raamatus „Practical Consciousness: Freeing Yourself from Emotional Addiction to Live a More Joyful Life“, et meis on olemas tohutu potentsiaal, aga see on nii lähedal, et me isegi ei märka seda – see on lihtne, et me ei suuda seda mõista ega uskuda. „Raskused panevad su lahendusi otsima kaugemalt, aga mitte enda juurest. Sa justkui eeldad, et sulle sobivad lahendused on "kuskil seal" – pigem tulevikus kui siin ja praegu. Aga just selline õnnetu väärarusaam piirab sulle looduse poolt antud tohutu potentsiaali rakendamist. Sinu tulevik saab alguse ainult sinust endast ja mitte kusagilt mujalt,“ sõnab ta ja lisab, et meie hädade põhjuseks on häirivad emotsioonid ja see, kuidas nad meie praeguses elus toimivad. Aktiveerudes varjutavad sellised emotsioonid meie teadvustamise võimet ja takistavad arusaamist ning taipamist. Mida tugevam on emotsioon, seda piiratum on ligipääs nendele omadustele ning seda suuremad on segadus ja kannatused.

Häirivatest emotsioonidest vabanemine suurendab Villido sõnul seevastu valikuvabadust, selgust ja arusaamist. „Selliste teadmistega varustatult on lahendused elus kerkivatele probleemidele sulle kättesaadavad. Teoreetiline teadmine on kasulik, aga tõhusad lahendused eeldavad lihtsaid ja praktilisi tehnikaid, mida saab kasutada kohe praegu, päris elus. Sellised tehnikad muudavad su elu põhjalikult. Õppides vabastama häirivaid emotsioone, mis on seotud väärarusaamadega sinu elus – ja sageli ka nende põhjuseks – saad elu juhtohjad enda kätte ning tulemuseks on suurem vabadus ja selgus,“ selgitab ta.

Afirmatsioonid ja enesearengu programmid võivad stressi ajutiselt leevendada, aga need ei tegele selle põhjustega

Negatiivsetest emotsioonidest ülesaamiseks ning alateadvuse ümberprogrammeerimiseks edu saavutamisele kasutatakse Villido sõnul ka afirmatsioone ehk enesesisendust. Selleks korratakse positiivseid fraase, näiteks "Ma olen õnnelik ja edukas!" või "Iga päev muutun pisut paremaks!" jmt. „Kuigi afirmatsioonidest võib isegi natuke kasu saada, on sellel meetodil ka paratamatu puudus – see on teadlik rääkimine teadliku kuulajaga (ehk iseendaga), kuigi eesmärk on alateadvuse muutmine. Nii et afirmatsioonid võivad küll teatud määral toimida, aga positiivsuse säilitamiseks pead neid üha uuesti ja uuesti kordama. Positiivse mõtlemise psühholoogia – mille üheks osaks on ka afirmatsioonid – on kasulik lähenemine, ent afirmatsioonid võivad häirivate emotsioonide lahendamise asemel neid hoopis varjama hakata. Nii võib jääda mulje, et asjad liiguvad paremuse poole, aga probleemi algpõhjus on endiselt lahendamata. Üritad lihtsalt soovimatut emotsiooni uue mõttega kinni katta,“ selgitab ta ja lisab, et selline enesesisendus kirjutab alateadvusse uued mõtted ja info nendega seonduvate emotsioonide kohta, aga paraku jäävad ka vanad sinna alles. Võid küll loota ja uskuda, et nad on läinud, ent tegelikult toimetavad nad ikka edasi, lihtsalt veelgi märkamatult.

Villido tõdeb, et mitmesuguseid viise emotsioonidega tegelemiseks pakuvad ka spirituaalsed ning enesearengu programmid. See võib tähendada emotsioonidega tuttavaks saamist; nende taltsutamist, kontrollimist või alistamist; kohalolu emotsioonis; emotsiooniga dialoogi pidamist; emotsioonide mõjualast välja liikumist; emotsiooni või selle põhjuse mõista püüdmist; negatiivsetest emotsioonidest eemaldumist ja positiivsete poole püüdlemist; emotsionaalsete päästikute vältimist vmt. „Sellistel lähenemistel on nii positiivseid kui negatiivseid külgi ja mingeid tulemusi võib neid rakendades isegi saada. Emotsionaalsete pingete leevendamiseks saab ju kasutada isegi teraapiat, massaaži või kehalist liikumist. Kõik need meetodid võivad stressi ajutiselt leevendada, aga nad ei tegele selle põhjustega. Emotsioonid kerkivad ühe uuesti ja uuesti. Ilma spetsiaalse ja suunatud sekkumiseta nad lihtsalt niisama ära ei kao. Nii et taoliste meetoditega pinge leevendamiseks pead sa neid ajutise kergenduse nimel üha uuesti kordama,“ selgitab ta.

Kuidas igapäevaselt üleskerkivaid emotsioone vabastada?

Villido räägib, et häirivad emotsioonid võivad üles kerkida igal ajal. „Ühel hetkel kulged läbi elu ühegi probleemita, järgmisel hetkel tekib aga emotsioon, mis võib rikkuda terve päeva. Seda juhtub sagedamini kui me arugi saame. Miski sinu ümbruses või mälus käivitas emotsiooni ja siin sa nüüd oled: tundes emotsiooni ja olles selle võimuses. Kui emotsioon selliselt tekib, tasuks sellest võimalikult kiiresti vabaneda. Mida kiiremini sa emotsiooni vabastad, seda hõlpsam on sellega toime tulla, sest tal on siis vähem aega kasvada,“ soovitab ta ja lisab, et emotsiooni üles kerkides, istu sirge seljaga ja sulge silmad. Tundes emotsiooni, vii oma tähelepanu keha vertikaalsele keskteljele torso osas. Seejärel vabasta emotsioon järgnevate sammude kaudu:

  • Tunne või taju pinget või survet torso piirkonnas. Kui leiad mitu pinges piirkonda, vali neist tugevaim.
  • Kui tuvastad pinges koha, vii kogu oma teadlikkus sellele.
  • Ütle pinges kohale mõttes otsusekindlalt ja lugupidavalt järgnev lause: „Ma ei vaja sind enam, sa võid ära minna!“ Sellega annad pingele viisakalt teada oma soovi. Suuna see taotlus ülalt pea juurest alla, pinge asukohta:
  • Pärast lause ütlemist hoia teadlikkus endiselt kohas, kus pinget tundsid.
  • Püsi umbes viis sekundit liikumatult ja lihtsalt märka muutuseid. Võid kogeda spontaanset naeratust, rõõmu- või vabanemistunnet, kergendusohet või sügavat hingetõmmet; aga märgatavat reaktsiooni ei pruugi ka tekkida.
  • Kui tunned, et oled valmis, siis ava silmad.

Vabastamise tehnika teine kasutusvõimalus: emotsioonide aktiveerimine

Teine võimalus Vabastamise Tehnikat kasutada on Villido sõnul emotsioon tahtlikult aktiveerida ja siis vabastada. Miks seda tegema peaks? „Proaktiivselt emotsiooni vabastamine kõrvaldab võimaluse, et see võiks hiljem suvalisel hetkel üles kerkida,“ selgitab ta.

Villido tuletab meelde emotsioonide vabastamise kaht aspekti:

  1. Kui selle tehnika abil emotsioon vabastada, siis on see lõplikult läinud.
  2. Enamikul inimestel on päris palju emotsioone, mida vabastada.

„Keskendu emotsioonile, mis sind häirib, ning leia torso piirkonnast selle emotsiooni tekitatud pinge asukoht. See ei pea oleme tugev aisting, piisab, kui sa midagi tunned. Olles leidnud pinge asukoha, järgi eelnevalt toodud Vabastamise Tehnika samme. Kui sul on probleeme emotsiooni aktiveerimisega, püüa meenutada mõnd konkreetset sündmust või mälestust, mis sind häirib. Võib-olla on selleks armsamaga toiminud sõnelus, mingi sündmus lapsepõlvest vmt. Tunne emotsiooni, aga ära mine looga liialt kaasa. Emotsiooni vabastamiseks kasuta taas eelnevalt toodud samme,“ soovitab Villido.

Vabastamise tehnika kolmas kasutusvõimalus: emotsionaalse pinge otsimine

Villido sõnul on see meetod kiire ning tõhus ja ta soovitab seda kasutada pärast seda, kui oled kahe eelneva võimalusega juba kogemusi saanud. „Ühtlasi on see meetod abiks siis, kui oled rohkem mõtte- kui tundeinimene. Selle lähenemise puhul ei pea sa ootama emotsiooni teket, samuti ei ole vaja emotsiooni tahtlikult aktiveerida. Selle asemel otsid lihtsalt keha keskteljelt pinges kohta. Kui leiad pinge, leiad ka emotsiooni. Pole vaja hakata määrama, millisele emotsioonile see pinge viitab. Järgi lihtsalt vabastamise tehnika samme, alustades pinge leidmisele järgnevast.“

Villido toob välja, et see meetod võimaldab vabastada mitu emotsiooni üksteise järel. „Selline lähenemine näitab selgelt, et emotsioonid on üksnes energiad, neil pole midagi pistmist sinu isiksusega. Nad on pinged – ei midagi enamat ega vähemat. Vabastamise tehnika aitab sul seeläbi arendada ka õigemat ja lugupidavamat suhtumist enda sisemaailma.“