Reklaam sulgub sekundi pärast

MUST PÄSSIK EHK CHAGA: kodumaine seen, mis aitab parandada üldist heaolu

Monika Kuzmina

-

Kohv, šokolaad, küüslauk, leib, pasta, burger, juust - musta jagub veel muudesse ja üha haaravamatesse kooslustesse. Tegelikult ei ole midagi, kuhu must ei passi. Seda mitmekesist musta paletti Black Food Festival avastamiseks ja jagamiseks pakubki. Olles külastanud nii Berliini, Londonit kui New Yorki, seab Black Food Festival end laupäeval, 17. septembril sisse Tallinnas Põhjala tehases. Natural Chaga pereettevõte, mille taga on inglane Robin Gurney ning tema eestlasest naine ja kaks last, pakuvad festivalil chaga't ehk musta pässikut.

Robin räägib, et kui ta 2004. aastal Eestisse kolis, avaldas siinne loodus talle kohe muljet – tühjad liivarannad, karge puhas õhk ja lõputud metsad. Sellest ajast peale on suved ja sügised pühendatud metsamarjade kogumisele ja metsaseente otsimisele – enamasti meeldib perele korjata mustikaid, metsmaasikaid, pohli, pilvikuid, kukeseeni ja riisikaid. Mõni aasta tagasi tutvustati Robinile chagat ehk musta pässikut ning sellest ajast alates on ta olnud pässiku ajaloo, kasutamise ja tervisele kasulike omaduste avastuse teekonnal. „Ma ei mõelnud alguses chaga peale väga palju. Siis aga võttis minuga ühendust sõber Filipiinidelt. Tal olid tervisega tõsised mured ja ta uuris loodusmeditsiini kohta. Sõber mõistis, et chaga võib aidata ja kuna Eestis seda kasvas, siis võttiski ta minuga ühendust. Seejärel hakkasin sügavamale vaatama ja ka ise teadust uurima. Olin veendunud, et „kus suitsu, seal tuld“ – hankisin chaga't sõbrale ja hakkasin ka ise seda kasutama. Chaga aitas nii minu sõpra kui ka mind ja otsustasin, et seega võib see ka teisi aidata,“ lausub ta.

Mis on must pässik?

Must pässik on kasepuul kasvav seen, mis on kõige sagedamini leitav põhjapoolkera tsirkumboreaalses (holarktilises) piirkonnas, kuhu kuulub ka Eesti ning kus see levib kase- ja segametsades.

Must pässik on muutunud viimastel aastatel ülipopulaarseks inimeste hulgas, kellele on oluline oma tervise ja üldise heaolu parandamine. Robin sõnab, et millegipärast meeldib naistele musta pässikut rohkem kasutada kui meestele. „Võib-olla sellepärast, et võrreldes meestega on just naised traditsiooniliselt pere tervise kaitsjad? Musta pässiku maitse on veidi mõrkjas, meenutab kohati natuke vaniljet – see on ainulaadne. Mõnele inimesele meeldib, kui see on segatud toidu sisse, mõned aga armastavad juua musta pässiku teed meega. Sõltub igaühe eelistustest,“ lausub ta. Robini peres tehakse musta pässiku tee varem valmis ja juuakse külmalt väikeses koguses enne hommikusööki.

Immuunsüsteemi toetamine on Robinile isiklikult väga oluline

Oma immuunsüsteemi toetamine on Robini jaoks isiklikult erakordselt oluline. “Olen põdenud elu jooksul kaks korda vähki. Mulle on tehtud lugematuid operatsioone. Tegelikult nii mitu, et olen täpse arvu unustanud, aga igal juhul üle kümne. Lisaks kuude kaupa keemiaravi. Nüüdseks olen palju aastaid olnud vähist vaba, aga arstid on teinud mulle selgeks, et minu immuunsüsteem on tõsiselt kahjustatud, peamiselt keemiaravi kõrvaltoimete tõttu. Seepärast on ka koroonarisk minu jaoks suurem kui enamikul inimestel. Aga asi pole muidugi ainult koroonaviiruses. Pean kaitsma end ka teiste viiruste ja haiguste eest ja seda ma ka teen. Kasutan musta pässikut iga päev, et oma tervist kaitsta ja immuunsust tugevdada. Mind see aitab,” ütleb ta.

“Kui koroonaviirus tabas maailma, mõistsin, nagu paljud teisedki, et tugevam immuunsüsteem võib palju aidata. Kuigi ma ei usu, ja selle kohta pole ka tõendeid, et must pässik võiks koroonaviirust ära hoida või ravida, usun siiski, et tugevama immuunsüsteemiga inimestel läheb pandeemia perioodil paremini,” ütleb ta.

Mida pakub pereettevõte Black Food festivalil?

Robini sõnul kavatsevad nad Black Food festivalile tuua erinevaid tooteid, kuid tähelepanu keskpunktis on lahustuv musta pässik. „Põhimõtteliselt käib see nii, et teeme väga kontsenteeritud tõmmise (nagu espresso) ja seejärel kogu vedeliku eemaldamiseks, külmutame selle. Tulemuseks on kontsentreeritud 100% lahustuv kristalne pulber, mida saab lisada kohvile, teele, smuutidele, omlettidele jne. Näiteks meile endale meeldib teha musta chaga jäätist ja riisi. „Instant chaga“ nagu me seda inglise keeles nimetame on hämmastav, tervislik ja seda saab igale poole lisada. Loomulikult pakume ka tasuta degusteerimist,“ naljatleb Robin.