Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: 6 nõuannet, kuidas saada kontakti oma intuitsiooniga, et langetada õigeid otsuseid

FOTO

Üha enam kuuleme lugusid selle kohta, kuidas edukate otsuste taga on olnud oma intuitsiooni kuulamine. Mis on õigupoolest intuitsioon ning kuidas seda ära tunda? Nõu annab staažikas psühholoog, lektor ning raamatu „Ela ja küsi! 500 elulist küsimust“ autor Toivo Niiberg.
„Intuitsiooni kasutame tavaliselt siis, kui sisetunne ehk vaist ütleb meile midagi, me aimame midagi või saame millestki aru, kuid ei suuda seda põhjendada või ei näegi vajadust seda teha,“ selgitab Niiberg. Teisisõnu on intuitsiooni näol tegu inimese sisemise häälega, mis toetab ja suunab inimest parema elu poole.
„Mida rohkem sa oma sisehäält kuulad, seda rohkem mõistad, mida sinu keha ja elu püüavad sulle öelda. Aja jooksul õpid sa neid märke usaldama ja avastad, et elu on nii palju lihtsam,“ sõnab kogenud õpetaja. Intuitsioon areneb täpsemaks loomulikul moel vanuse suurenedes, kuna tänu omandatud oskustele ning kogemustepagasile teevad inimesed vähem vigu, ennatlikke järeldusi, käituvad tasakaalukamalt ning oskavad ennetada konflikte. Samas saab intuitsiooni ka teadlikult arendada, et saavutada kontakt sisekõnega juba nooremas eas.

Kuidas paremini kuulata oma sisehäält?

Keskendu praegusele hetkele. Pööra tähelepanu sellele, mis praeguses hetkes toimub ning viska minema kõik mõtted minevikust ja tulevikust. Mida rohkem sa süvened praegusesse hetke, seda lihtsam on mõista, kuidas sa ennast tunned.
Loo suhe iseendaga. Püüa ennast mõelda teise inimese olukorda ja arvata võib, et leiad siis üsna sobivad sõnad ja teod, et vältida asjatuid möödarääkimisi ja konflikte.
Võta aega, et olla liikumatult vaikuses. Vali koht, kus sa saad olla segamatult. Kui sa teed oma pea mõtetest puhtaks, saab sisemine tarkus sinuga erinevaid kanaleid pidi suhelda. Elu töötab maagilisi teid pidi ja kui sa usud, et vastused tulevad, siis need seda ka teevad. Ära unusta, et pole vaja muud, kui küsida ning olla õigel ajal õiges kohas vastusele avatud. Sinu keha võib soovitada sulle hoopis mõnda teistsugust rituaali, seega tee täpselt nii, nagu sulle tundub õige ning õpi kuulama oma sisehäält.
Häälesta ennast oma keha lainele. Päeva jooksul erinevaid asju tehes, näiteks tööle sõites, koosolekul olles, otsuseid vastu võttes, sõprade, pere või lemmikloomadega aega veetes või oma ajakava paika pannes, tasub vahepeal ka oma keha kuulata. Kuula oma keha, et saada teada, kuidas sa ennast nende tegevuste ajal tunned. Otsi märke, mis ütlevad sulle, et miski on sinu jaoks kas õige või vale. Oma keha kuulamine aitab sul igas olukorras vaimselt kohal olla, aitab parandada sinu intuitsiooni.
Hoia oma meel avatud ja hinnangutest vaba. Kuna igaühe intuitsioon töötab erinevalt, siis on tähtis hoida ennast avatuna ja hoiduda vastu võetud signaalide üle kohut mõistmast. Kõige parem on signaalide tähtsust mitte hinnata, ükskõik kas need on suured või väikesed, selged või ebamäärased või kuidas need ennast ilmutavad. Oma sisemist tarkust tundma õppides ole avatud ja uudishimulik. Vahel tundub täitsa ebaloogiline, kui sinu sisehääl ütleb, et seda inimest ei tasu uskuda, sellesse seltskonda peaks ettevaatlikult suhtuma või sellele lennukile ei tasu piletit osta.
Harjuta, harjuta, harjuta ja analüüsi! Mida rohkem sa kuulad ja järgid oma sisemist juhatust, seda lihtsam on mõista, kuidas sinu keha ja elu sinuga räägivad. Signaalid muutuvad selgemaks ja omaenda sisemise juhatuse usaldamine lihtsamaks. Harjutamine aitab sul teha suuri edusamme ja võita oma sisehääle usaldus. Analüüsi paremaks kulgemiseks võid teha ka märkmeid või pidada päevikut.