Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Loodusterapeut annab nõu, miks ja kuidas puhastada oma organismi

FOTO

Foto: Triin Maasik

MaiWistiku looja, joogatreener ja loodusterapeut Mai-Liis Kivistik sõnab, et kevad on küll üks ilusamaid aegu - uute alguste aeg, kuid organismi puhastamine sobib igasse aastaaega. Ta annab nõu, miks ja kuidas puhastada oma organismi.

Kõik rohelised noored taimed on väga toitaineterikkad, sest neil on sees jõud pinnasest tärkamiseks

Kivistik selgitab, et neist saab erinevaid vitamiine ja mineraalaineid, klorofülli ja karotenoide, antioksüdante, aktiivseid ensüüme ja isegi asendamatuid aminohappeid. Söögilauale võiks tuua naadid, nõgesed, tee- ja kortslehed ja loomulikult võilille. Igasugune söödav nn umbrohi võiks rohkelt kevadel lauda katta - smuutid, supid, salatid. Kevadine varajane tärkaja on ka karulauk, mis väga tõhusalt täiendab C-vitamiini varusid, immuunsus saab hea turgutuse ning taim puhastab keha.

Miks on organismi puhastamine vajalik?

Esimene samm püsiva tervisliku keha poole võib kõlada mõnevõrra irooniliselt, sest tuleks kaotada dieedi mõtteviis. Selle asemel võiks keskenduda tervislikule täisväärtuslikule toitumisele. Eemalda oma menüüst valmistoidud ja (taas)avasta kokakunst. Kodune toit on kordades tervislikum, kui väljas söömine, sest me teame täpselt, mis on taldrikule lisatud. Jäävad ära peidetud suhkrud, soolad jms lisa kaloraaž. Veel on oluline liikuda aktiivselt ja tõsta nii südame löögisagedust, mis kiirendab verevoolu arterites, mis omakorda aitab kehal toksiine väljutada.
Kivistik selgitab, et organismi puhastamine on tähtis tervisliku elu osa. Puhastuskuur on üks tõeline taaskäivitus. Peale organismi puhastamiskuuri tunned end igas mõttes paremini, sest sul on rohkem elujõudu, positiivsust ja energiat. Kõik isud on kontrolli alla saadud ja mõtteudu kadunud. Soovitatav on oma keha puhastada vähemalt 2 kaks aastas – pärast jõule ja jaanipäeva, sest siis kipuvad inimesed toiduga liialdama. Kehtib aga põhimõte, et tunneta oma keha ise ja võib-olla soovid seda puhastada suisa 1 kord kvartalis.

Viis põhjust keha puhastamiseks:

Vabane toksiinidest

Sind ümbritsevad pidevalt erinevad saasteained. Õhk, mida me hingame ja toit, mida me tarbime, sisaldavad toksiine. Seetõttu on hooajaline puhastus suurepärane viis aidata kehal neist vabaneda.

Nahk särama

Nahk on keha suurim organ. Naha halb tervis on tihti seotud soolestiku probleemide ja kehast eemalduvate toksiinidega. Tavaline protsess kulgeb viisil, et maksast liiguvad toksiinid läbi seedetrakti, kus need igapäevase roojamise teel kehast eemalduvad. Isegi kerge kõhukinnisus suurendab kehas olevate mürkide osakaalu andes nii kehale lisakoormust. 

Puhkepaus seedesüsteemile 

Organismi puhastamine on aeg, mil seedesüsteem on vähem koormatud ja tänu sellele saab keha tegeleda muude oluliste biokeemiliste protsessidega nagu toksiinide eemaldamine. 

Rohkem energiat ja parema uni

Toitumine mõjutab alati sinu energiataset kogu päeva vältel ning ka une kvaliteeti öösel. Mida raskemaid ja suhkrusemaid toite tarbid, seda suurem on tõenäosus, et koged pärastlõunal energiataseme järsku langust. Põhjuseks on asjaolu, et sellised toidud koormavad seedesüsteemi ja vajavad palju energiat.
Suhkrusisaldusega toiduainete ja kõige tavalisemate toiduallergeenide (gluteeni, piimatoodete, soja ja suhkru) eemaldamine oma menüüst teatud ajaperioodiks toob märgatava enesetunde muutuse ja mõtteselguse.

Taaskäivitus

Kõik me teeme vahepeal valikuid, mis ei toeta meie tervist: liiga vähe und, liiga vähe liikumist, liiga palju valet toitu, liiga palju stressi, liiga vähe aega enda jaoks. Parim viis oma elu taastamiseks on organismi puhastamine. Lihtsad, maitsvad toidud. Ei mingeid toksiine ega ravimeid, mille all mõtlen suhkrut, jahu, töödeldud toite, kofeiini ja alkoholi. Lisame juurde keha ja vaimu toetavad praktikad: sügav hingamine, 7–8 tundi ööund, väike treening ja loomulikult enesearmastus.