Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Miks võiksid alumiiniumdeodorantidest loobuda ja kasutada looduslikku alternatiivi

Mai-Liis Kivistik

Monika Kuzmina

Deodorantide kahjulikkusest on palju räägitud, kuid neist loobumine tundub keeruline, sest keegi ei taha ju ebameeldivalt lõhnata. MaiWistiku looja, joogatreener ja loodusterapeut Mai-Liis Kivistik selgitab, miks alumiiniumdeodorantidest peaks loobuma ning kuidas end ebameeldiva lõhna eest kaitsta.

Lümfisüsteemi tööst

Kivistik selgitab, et lümfisüsteemil, mis on osa immuunsüsteemist, on palju funktsioone. Nende seas keha kaitsmine sissetungijate eest ja kehavedelike taseme säilitamine. Igasugused haigused ja ummistused mõjutavad ka lümfisüsteemi tavapärast tööd. Lümfi liikumist võib takistada vähene liikumine, haiguse põdemine või toitainetevaene toitumine.

„Meie keha katavad mitmed lümfisõlmed. Fookusesse võtame need, mis asuvad kaenla all. Nende kaudu eemalduvad mürgid kehalt ja tänu sellele, et piirkond seal on soe ja niiske hakkavad bakterid vohama, mis omakorda võib tekitada ebameeldiva lõhna. Mida tugevamini lõhnab sinu higi, seda kiiremini tuleks korrastada oma söögivalikud. Maailmas on mitmeid näiteid nendest inimestest, kes toituvad tervislikult ja on suutnud isegi higilõhna neutraliseerida ning seetõttu ei vaja deodorante,“ märgib ta.

Toidulauale võiks lisada:

  • rohelised ristõielised köögiviljad (brokkoli, lillkapsas),
  • rohelised lehtköögiviljad (kale, erinevad salatid),
  • erinev umbrohi (võilill, naat, karulauk, kortsleht, teeleht) sisaldavad palju klorofülli, vitamiine ja mineraale,
  • tarbi kindlasti piisavalt vett.

Alumiinium deodorant blokeerib lümfisõlmede tööd

Kivistik sõnab, et tavaline 24-72 tundi kaitsev deodorant blokeerib lümfisõlmede tööd, sest sisaldab alumiiniumit, ja selle tõttu ei saa mürgid vabalt kehast enam väljuda.

“Mis juhtub, kui sulgeme ühest kohast läbikäigu? Toksiinid proovivad mujale liikuda, mis omakorda võib avalduda aknena näol või seljal. Keha on alati peegel sellest, mis sisekeskkonnas parasjagu toimub,“ räägib ta.

Lisaks on alumiinium tuntud kui neurotoksiline aine, mis aitab kaasa kognitiivse düsfunktsiooni tekkele ja võib soodustada Alzheimeri tõbe.

Deodorant võib põhjustada ka põletikku. Kivistik selgitab, et deodorandiallergia on teatud tüüpi kontaktdermatiit, mille põhjustavad higistamisvastaste toodete koostisosad. Seda tüüpi allergia võib põhjustada punetust ja põletikulist nahka.

Lõhnaained on higistamisvastastes vahendites kõige levinumad naha ärritajad. Lisaks võivad kaubanduslikes toodetes ärritada propüleenglükool, formaldehüüd, triklosaan, parabeenid ja lanoliin. Mitmete nende ainete kohta öeldakse samuti, et need võivad vähi tekkele kaasa aidata.

Kuidas higistada ilma lõhnata?

Kivistik tõdeb, et mida rohkem sõltud higistamisvastastest vahenditest, seda rohkem ka neid vajad. See on kaassõltuvus suhe, sest mida rohkem toksiine talletad, seda rohkem eritub neid kehast välja. Higi sisaldab tegelikult naturaalseid õlisid, mis on antibakteriaalsed ja spetsiaalselt selleks, et hoida sind puhtana. Just nii, toksiinid, mida sa ei lase oma kehalt eemaldada on need, mis põhjustavad halva lõhna.

Selle asemel, et kasutada pooride blokeerimiseks alumiiniumklorohüdraati ja alumiiniumtsirkooniumi, soovitab ta kasutada hoopis looduslikku deodoranti. Naturaalsed deodorandid sisaldavad ohutuid aineid nagu näiteks kookosõli, tärklis ja muud äratuntavad komponendid. Need koostisained neutraliseerivad halva lõhna ning erinevad pulbrid aitavad liigset niiskust imada. Kõige olulisem on aga see, et keha saab vabalt higistada ja toksiine sel viisil väljutada. Lisaks kasutatakse lõhnaainetena vaid eeterlikke õlisid, mis on konsentreeritud taimed.