Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Rahunemise juhend, kui juhe tööl kokku jookseb!

Monika Kuzmina

erakogu

Tööl võib paratamatult ette tulla pingeid või võib juhe lihtsalt kokku joosta! Enesearengu teejuht Tiit Trofimoviga jagab nõuandeid, kuidas kas kogu tiimiga koos või ka üksi end rahustada ja lõõgastada.

Mine jalutama!

Trofimov sõnab, et kui lähed jalutama ja suudad sel ajal hoida teadlikku hingamist, hakkab keha vabastama päeva jooksul tekkinud stressi ja rahulikumaks muutuma. Eriti soovitatav on jalutada metsas, sest mets aitab puhastuda ja maandab, seda näiteks nädalavahetustel või vabal päeval.

Jalutada või isegi trenni teha on väga hea ka meeskonnaga koos – ühised tegevused tekitavad ühtsustunnet. “Kõige olulisem pool on see, et tugevamad innustavad nõrgemaid, motiveerivad ja kiidavad neid – siis saab töökeskkonna kvaliteet vaid tõusta.

Hinga!

Hingamisharjutus, mis aitab stressiolukorras rahuneda:

· Alusta hingamise liikumist kõhust, liigu rindkeresse ja siis õlgadesse välja, õlgadest rindkeresse ja vaagnapõhja tagasi

· Hakka mõttes lugema numbreid

· Vaata, kui kaugele saad lugeda, kui hingad sisse ja palju hingates välja

· Ideaalis võiksid jõuda vähemalt viieteistkümneni, aga alustada võib ka viiest

· Tee seda harjutust 10 minutit järjest ja näed, kuidas keha rahuneb ja saavutad sellega suurema kontakti

Tee joogat!

Trofimov selgitab, et jooga toomine töökeskkonda on väga kasulik, sest aitab inimestesse tuua rohkem teadlikkust. Hea joogaõpetaja oskab hästi selgitada, miks üks või teine harjutus on vajalik, millised energiakeskused sulgeb pikalt istumine ja kuidas venitamine ja hingamine aitab blokeeringud avada.

Trofimovi enda üks lemmikuid joogastiile on yin-jooga, mis sobib väga hästi alustajatele, sest on kõige tavalisem ja lihtsam jooga, kus peab end hoidma viis minutit ühes asendis ja õppima vaatlema end kõrvalt, lõdvestuma ja laskma emotsioonidel liikuda. Sealt edasi ta soovitaks hatha-joogat, kundalini-tantra-joogat, kundalini-joogat, ashtanga-joogat, mis on juba jõulisemad.

Massaaž aktiveerib energia ja aitab lõdvestuda

Trofimov räägib, et töökohta on väga kasulik kutsuda ka massööre, sest juba 5-10 minutit massaaži kaela-, turja- ja õlapiirkonnale aktiveerib energia, leevendab frustratsiooni ja aitab lõdvestuda ka väga pingelises ja kiires töökeskkonnas.

Söö tervislikult!

Kindlasti ei tasuks unustada tervislikult süüa ja juua. Trofimov soovitab väga juua aluselist vett – kas sidruniga või panna kahe liitri vee kohta pool supilusikatäit meresoola ja pool lusikat söögisoodat.

Töökeskkonda võiks kutsuda ka inimesi rääkima tervislikust toidust ning miks mitte pakkuda töötajatele vahepalaks midagi värsket ja tervislikku.

Tee “5 tiibetlase” harjutusi

Trofimov, kes on andnud välja kirjastus Pilgrimiga raamatu “5 tiibetlast. Elujõu, tervise ja nooruslikkuse säilitamise harjutused”, selgitab, et “5 tiibetlast” on viiest harjutusest koosnev baasharjutuste jada, mis töötleb hommikul tehes läbi kõik keha vajalikud lihased, organid ja kehaosad, paneb tööle seedimise ja energiakeskused.

Alustuseks soovitab ta teha iga harjutust kolm korda ja tunnetuse järgi korduste arvu tõsta, kuni jõuad 21. korduseni. Trofimov kiidab, et see on väga hea füüsilist vormi hoidev harjutuste kompleks, seetõttu nimetatakse seda ka igavese nooruse harjutuste kompleksiks.