Reklaam sulgub sekundi pärast

SÜGISEKS AKNAD PUHTAKS! Nippe, kuidas pesta aknaid

Mihkel Nurm
Mihkel Nurm — FOTO: Karen Härms

Päevad hakkavad muutuma taas lühemaks ja nauditakse veel viimaseid suveilmasid, et peagi teha ruumi saabuvale sügisele. Viimased suvised päikesekiired annavad veel võimaluse kriitilise pilguga üle vaadata aknad ja teha sügiskoristus, et kooliaastale vastu minna särava koduga. Ehitusalpinist ja Skyproffi tegevjuht Mihkel Nurm annab nõu, kuidas aknapesu efektiivselt teha.

Põhjuseid, miks aknapesu ette võtta, on mitmeid

Selge on see, et puhtad klaasid jätavad parema mulje kodust ja loovad parema tuju. On ju toredam vaadata välja puhtast aknast!

Akende regulaarne puhastamine aitab vältida kahjustusi, mis muidu võivad tekkida mustuse, raske vee ja muu sette tagajärjel.

Kaua seisnud mustus võib päikse ja keemiliste reaktsioonidega klaasi sisse tugevalt imbuda. Selle eemaldamine on hiljem väga raske ning klaas muutub tuhmiks. Tavaline pesu enam siis ei aita ja peab kasutama keemiat või poleerimist, mis on kulukas protsess.

Kui ilmad jahenevad, tasub ka teada, et mustus ei lase sisse valgust, mis tuba soojendaks.

Mida paremad töövahendid, seda kergem tööd teha!

Enne aknapesu tasub kindlasti üle vaadata, et oleks olemas õiged töövahendid. Nii läheb töö kiiremini ja kergemini.

Mida on aknapesuks vaja?

  • Švamm või lapp mustuse lahti hõõrumiseks.
  • Kumm klaasi kuivaks tõmbamiseks.
  • Mikrokiudlapp veetilkade eemaldamiseks.
  • Aknapesutera, kui aknal on linnu väljaheiteid, vaiku, silikooni või värvitäppe.

Põhjalik juhend, kuidas aknaid pesta

Kui töövahendid olemas, tuleb tegutsema hakata. Nurm jagab põhjalikku ja üksikasjalikku juhendit, kuidas saavutada võimalikult puhtad aknad.

  • Kõigepealt tee aken märjaks. Väliskülgi pestes võib rohkem vett panna, seespool vähem. Sisepindasid pestes oleks mõistlik panna akna alumisse serva rätik, et muid pindu musta vee eest kaitsta.
  • Kui kasutada tera linnumusta või vaigu maha võtmiseks, tuleb tera kasutada vaid märjal klaasil ning lükata ühes suunas, mitte edasi-tagasi kraapides. Tera peab olema uus ja väga terav. Roostetanud ja katkise teraga võib klaasi ära rikkuda.
  • Päikesepaistelisel päeval võib klaas kiiresti kuivada, aga klaas peab olema märg, et kumm klaasilt vee ja mustuse saaks maha tõmmata.
  • Kõige kindlam kummi tõmbamise meetod on küljelt küljele ehk ühest tihendist teise tihendini. Pärast kummiga tõmbamist peab klaas jääma täiesti kuivaks. Kui kummi järel on kas või õrn õhuke veekiht või mõni veetriip, siis see jääb pärast klaasil näha, isegi kui kohe pärast kuivamist ei ole seda märgata.
  • Kummiga tõmbamisel on oluline vett juhtida ühes suunas ja mitte lasta vett välja voolata mõlemast kummi servast, sest muidu jäävad veetriibud juba puhastatud aknale.
  • Kui kummi klaasi pealt ära võtad, tee see lapiga kuivaks ja alles siis pane uuesti klaasile tagasi.

Viimane samm on tõmmata kõik aknatihendid kuiva mikrokiudlapiga veeniredest puhtaks.