VILLU PARVET: kas isakssaamine muudab poisi meheks?

VILLU PARVET: kas isakssaamine muudab poisi meheks?

Kui Buduaar mulle kirjutas, teist korda isaks saamise puhul õnnitles ja uuris, et kas lapse saamine muudab poisi meheks, siis ma ei teadnudki kohe, mida vastata. Hea oli, et ei teadnud, sest see pani mõtlema. Maailmas, kus kiirus pidevalt kasvab, ei mõtle paljud sellistest asjadest enam ja see on kurb. Laps ja isaks saamine näib olevat mehele sageli eeskätt lisakoormus või piirang. Ühesõnaga midagi, mis muudab elu raskemaks. Kas see tõesti on nii?

 

Loomulikult. Isaks saamine on olnud kõige raskem, tähendusrikkam ja valusam kogemus mu elus. Selles ei ole midagi kerget, nagu ei ole mitte midagi kerget ka kõiges muus, mis üldse midagi sisulist tähendaks või muudaks. Ei, ma ei dramatiseeri asju üle. Raamatutest ei ole abi, millestki ei ole abi. Või veidi võibolla on, näiteks “Kuidas saada isaks?”, aga selleks, et see ei tunduks ulme, peab enne olema natuke päriselt elanud. Ühesõnaga aitab ainult armastus ja see, et hüppad ja kukud ja kukud ja loodad, et meisterdad langevarju enne, kui ennast surnuks kukud. Ehk siis ka lootus ja usk sellesse, et võibolla see kõik on piisavalt suur, et kui kogu hingega sellele pühenduda, siis kõik muu lahendub iseenesest ex tempore, sest muu taandub, kuna on sellega – ehk siis lapse ja isaks saamisega – võrreldes piisavalt väike. Ja õnneks ongi.

Olen näinud oma tütarde silmis siirast rõõmu. Kuulsin salaja, kuidas vanem tütar rääkis minust hästi. Räägin nendega palju ja kõik läheb korda nii palju rohkem kui võimalikuks pidasin. Kui tunnen, et ei anna piisavalt, tuleb palavik ja nutan. Kui saan nende tähelepanu ja tunnustust, on kõik maailmas teistmoodi. Ma ei hakka seda pikemalt kirjeldama, ühesõnaga: see on midagi veel palju enamat kui naise ja mehe vaheline armastus.

Selleks, et sellel väikesel lool oleks mingi praktiline mõõde, lisan konkreetse soovituse kõigile meestele, kes pole veel isad. Ärge rääkige sellest, et pole õige aeg. See on väga loll jutt. Ja kuigi klišee on siiski tõde, et seda õiget aega pole kunagi. Õigemini see on just nüüd. Isaks saamine on kõige parem asi, mis saab juhtuda ja sa lihtsalt ei taju, mida kõike laps annab. Tohutult rohkem kui võid arvata ja see, mida mehena kaotad (mõttetu seks, lühisuhted, tähelepanu, raha vms) ei kaalu seda iialgi üles. Tee laps – uus, või võta naise oma ka enda omaks – ja parimal juhul kohe. Sa ei kahetse. Kõik muu laheneb iseenesest. Ehk siis vastus ongi: lapse saamine ei muuda üksnes poissi meheks, see muudab kõik ja kui mees sellest aru ei saa, siis pole ta veel millestki aru saanud, nagu mina kunagi.

Buduaarile Villult