VILLU PARVET: Kuidas olla oma mehele veel parem naine?

Kas saab olla veel imalamat pealkirja, kui kõik niikuinii teavad, et enamikes suhteprobleemides on süüdi mehed? Vastan ise: ei. Miks sa peaksid selle loo üldse läbi lugema? Sest iga lause sellest põhineb kogemustel päriselust ja psühholoogiliselt on paratamatu, et tunned ennast pigem hästi, kui näed, kui fucked-up olukordades teised inimesed, näiteks mina, on olnud.

Kas saab olla veel imalamat pealkirja, kui kõik niikuinii teavad, et enamikes suhteprobleemides on süüdi mehed? Vastan ise: ei. Miks sa peaksid selle loo üldse läbi lugema? Sest iga lause selles põhineb kogemustel päriselust ja psühholoogiliselt on paratamatu, et tunned ennast pigem hästi, kui näed, kui fucked-up olukordades teised inimesed, näiteks mina, olnud on.

Esiteks, ära pingestu või no panic, nagu noored ütlevad, ma võtan kogu vastutuse. Mille eest? Kõige, kõige, kõige. Vabandan kõige eest, nagu Kender “Kolmeraudses”, kui Kaus talt seda küsis. Ju siis olengi süüdi nendes asjades, mida te mõnedes eelmise loo kommentaarides ja osades ligi viiekümnest FB sõnumist mulle kirjutasite. Ju ma olengi olnud lurjus ja ebaõnnestunud suhtekaaslane, töönarkomaan, eneseimetleja ja liiderlik mölakas. Aga kahes asjas mind siiski süüdistada ei saa ja üheks neist on hirm asjade väljaütlemise ees. Selles ei jää ma never süüdi. Ja kuna kümned lugejad küsisid mult konkreetselt, mis mind mu viimase lähisuhte juures häiris, siis ütlengi ühe osa sellest ausalt välja. Loodetavasti leiad sellest midagi õpetlikku ka enese jaoks.

1. Ära halvusta mehe last.

Kui satud olukorda, kus alustad suhet mehega, kellel on eelmisest kooselust laps, siis arvesta, et ta on part of the deal. Ta tuleb kauba peale. Ta on osa paketist, mida peaksid aktsepteerima. Seega, mõtle palun tõsiselt järele ja kui otsustad sellist meest siiski tahta, siis ära vali halvustavat hoiakut lapse suhtes. Laps on lihtsalt väike inimene, kes ei ole tegelikult milleski süüdi ja kuna kõik asjad tulevad niikuinii välja, siis pole mõtet rääkida kolmandatele inimestele lapse väidetavatest negatiivsetest isikuomadustest, lootusetust tulevikust (tulenevalt sellest, kes on ta ema ja isa) või muust, mis sulle tema juures närvidele käib. Eriti siis, kui laps ise pole kohal ennast kaitsmas.

2. Ära küsi iga asja eest midagi vastu.

Ei oota mehed suhtes tingimusteta armastust nagu filmis. See oleks muidugi tore, aga reeglina teadvustavad mehed ka selle ülimat haruldust. Küll aga muutub häirivaks see, kui iga väiksemgi asi elus muutub tehingupõhiseks. Kui iga jumala asja eest tuleb võidelda ja näiteks siis, kui mees soovib sinuga kinno minna, peab selleks ette luba ja nõusolekut taotlema, nagu nõukogude ajal auto ostuks, siis arvesta, et see ei aita suhtele kaasa. Loomulikult on teatav ahnus ja himu pigistada igast olukorrast maksimaalne välja, kasulik teatud ärilistes suhetes või kellegi ülekavaldamisel, aga seda ei tasu teha oma mehega. Väheamalt mitte kogu aeg. Või kui seda siiski teed, siis tee seda viisakamalt. Ära ähvarda, et kui sa neid ja neid asju ei saa, siis ei pea ju ka sina omalt poolt midagi tegema.

3. Kui petad, kasuta kondoomi.

Petmine on niikuinii rumal asi, mis suhet edasi ei arenda. Seda on targem üldse mitte teha. Või kui tahad seda teha, siis lõpeta suhe ära ja ole koos teise mehega. Või meestega, kui soovid, aga paralleelselt selle tegemine? Bad business. Aga kui siiski otsustad (mis iganes põhjusel) kellegi teisega vahekorras olla, siis kasuta kondoomi. Ega midagi hullu ju pole, kui mees peab mõne mittekroonilise suguhaiguse välja ravima – mina näiteks pidin välja ravima klamüdioosi. See läks lihtsalt, pole hullu, mõned tabletid, aga ebameeldiv oli ikkagi tõdeda, et sain selle faktiliselt oma suhtekaaslaselt. Bääd, nagu noored ütlevad. Veri bäääd.

4. Ära deali kõigega ja kõigiga.

See on tore, kui sul on tunne, et sul on hea ärivaist. Aga mõtle, mis pakkumisi sa inimestele teed. See ei tekita suhtesse just liiga palju usaldust, kui su mees kuuleb, et sa pakud oma tööandja koostööpartneritele koostööd sinuga selle asemel, et nad jätkaksid koostööd su tööandjaga. See lihtsalt ei ole ilus. Aga vahet pole, see on äri ja mingite “brändide ülevõtmine” ei huvita enam antud kontekstis kedagi. Kindlasti ei ole aga mõtet dealida inimsuhetega. Kui näiteks otsustad oma mehe juurest lambist ära kaduda ja oled koos teise mehega, ei ole mõtet öelda, et “vabandad, kahetsed ja annad mehele võimaluse, kui ta lõpetab mõne inimesega suhtlemise või ei tegutse teatud ärivaldkondades”. Sellised asjad on noorte keeli brain-fuck ja mõjuvad pigem ülekinnitusena su tegelikest kavatsustest. Too little, too late.

5. Ära joo, kui sa ei kontrolli, mida juua täis peaga räägid.

Minu traagika on see, et ma ei joo üldse ning selle pärast näen ja mäletan elust liiga palju, mida võibolla mäletama ei peaks. Ei ole hullu, kui sa ennast vahel nii kooma jood, et kiirabi peab kutsuma – kõigil juhtub. Okei, võibolla pole see päris normaalne, aga vähemalt ei teki sellest väga palju uusi probleeme. Kui sa aga juua täis peaga räägid, et su parim ja pikaajalisim sõbranna on escort-tüdruk, kes raha eest Pirita teel pensionäridega seksimas käib, loetled mehi, kes on sind seksuaalselt ära kasutanud, kui sa juua täis oled olnud, ja ütled juba kinnisidee tasemel, et piisavalt suure summa eest elaksid sa koos ükskõik kellega, siis tekivad sellest probleemid. Need on sellised pikaajalist tüüpi asjad, mis tõusevad esile teiste tülide käigus ja tulevad meelde. Kahjuks. Isegi siis, kui sinul on privileeg neid mitte mäletada.

6. Ära valeta, et oled rase.

Pole hea strateegia, et valetad oma mehele, et oled rase. Ülted, et “arst tuvastas uute seadmetega ära, et saame poja”, paned mehe olukorda, kus ta oma elu selle tõttu ümber teeb, sõpradele sellest räägib ja muud jutud ning siis lihtsalt pigistad olukorrast maksimaalse välja, sest rasedaid peabki väga hoidma. Raseduse osas valetamine on kehv idee veel ka sellepärast, et kui sul ei õnnestu päriselt rasedaks jääda, pead teesklema ka raseduse katkemist. Võin mehena öelda, et kogu selle lavastuse läbielamine on väga valus. Mitte isegi “raseda” naise ärakadumine ja see, et näiteks emaga koos saadate öö läbi sõnumeid sellest, et oled haiglas ja väga raskes seisus ning järgmine päev räägid tilgutitest, verest ja väga traumeerivast raseduse katkemisest, vaid see, et sind ei saa seejärel kunagi päriselt usaldada. Mõistagi on mehel väga raske jätta maha naist, kes on mehe arust seda kõike läbi elanud. Ja kui siis tunduvalt hiljem tunnistad juua täis peaga, et mõtlesid selle kõik välja, et mees oma lapse ema juurde tagasi ei läheks, on ka see valus. Muidugi oleksin läinud, kui oleks kohe teada saanud. On asju, mille osas ei valetata.

7. Ole oma tunnete osas aus.

Kui on üks asi, mis on vähemalt sama oluline kui kõik muu eelnev kokku, siis on see aus olemine oma tunnete osas. Ükskõik kui halb on inimene, saab ta elult palju andeks, kui on oma tunnete osas aus. Ja vastupidi. Sageli annaksid mehed andeks väga palju muud, aga mitte seda, kui naine valetab oma tunnete kohta. Näiteks ei ole kasulik öelda, et “vannud oma vanaema nimel, et armastad meest” ja siis tegelikult petad teda samal ajal kellegi teisega, kellele sarnaseid asju kirjutad. See ei ole cool. See on tegelikult väga-väga halb, isegi kui sulle see hetk kõik normaalne tundub. Väga raske on olla lähisuhtes kellegagi, kelle tunnetes ei saa kindel olla, sest siis ei saa tegelikult mitte milleski kindel olla. Kindalsti võib küsida, et kes olen mina, et säärastest asjadest rääkida. Ja ma ütlen ausalt: olen tõesti olnud kohati hull inimene, kes on lasknud kirglikkusel ohjeldamatuseks muutuda, suhelnud ebaloogiliselt paljude naistega, veetnud liiga vähe aega koos oma lapsega, käitunud krooniliselt ebaromantiliselt, põhjendamatult ülbitsenud ja liigselt ennast imetlenud, kuid kogu selle massiivse ebatäiuslikkuse juures pole ma mitte kunagi – ja tõesti mitte kunagi – valetanud oma tunnete kohta. Kui olen öelnud, et armastan kedagi, siis olen ka seda teinud ja välja kannatanud kõik, sest see ongi paraku kahjuks liiga sageli armastuse mõte.

 

Loe ka Villu eelmist kolumni teemal “Kuidas suunata hea mees sind petma!”