Reklaam sulgub sekundi pärast

10 INSPIREERIVAT ELUÕPETUST, mida meeles pidada

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Foto: 123rf

Järgnevad mõtted on pärit Dale Harbison Carnegie' sulest.

Dale Harbison Carnegie (1888 – 1955) nimi tänapäeva lääne kultuuriruumis tõenäoliselt väga tutvustamist ei vaja, tegemist on oma ajast kõvasti ees olnud motivatsioonikoolitajaga, kes uuris sadu kuulsate inimeste edulugusid ja otsis nendest õnnevalemit. Nii sündis 1936. aastal ka üks esimesi eneseabiõpikuid maailmas “Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi”.


1. Tänane päev on teie päralt. Lülitage minevik välja! Lülitage välja eilsed päevad. See, kes kannab täna peale eilse ka homse päeva raskust, ei pea kaua vastu. Eraldage tulevik endast sama selgelt kui minevik. Oluline tulevik on see, mis juhtub praegu, homset pole olemas. Tuleviku pärast muretsev inimene raiskab energiat ning teda saadavad närvilisus ja stress. Parim viis ennast homse jaoks ette valmistada on keskenduda kogu oma vaimujõu ja entusiasmiga just sellele, mida peate tegema täna.


2. Enamik inimesi elabki nii – heietab mälestusi moosist, mida sõi eile, ja muretseb moosi pärast, mida hakkab sööma homme, selle asemel et kohe praegu saia peale paksult moosi määrida. Meie kõige väärtuslikum varandus on praegune hetk. See on ainus varandus, mis meil on kindlalt olemas.


3. Kõige paremad lõdvestajad on terve usk enesesse, hea uni, muusika ja naer. Uskuge endasse ja õppige välja magama. Kuulake head muusikat, vaadake elu lõbusa külje pealt ning tervis ja õnn on alati teiega.


4. Eesmärgita päevad lõpevad inimese kokkuvarisemisega. Kui oleme mures, siis pidagem meeles, et võime probleemi lahendada, kasutades lihtsat ja järeleproovitud vahendit – tööd! Paigal munedes ei juhtu muud kui see, et haume välja terve karja elukaid – need olendid pole muud kui deemonid, kes imevad meist välja tahtejõu ja sisemise energia. Olge tegevuses. Muretseja peab end tegevusse matma või muidu meeleheide hukutab ta.


5. Suudame üle elada nii õnnetusi kui tragöödiaid, kui meil pole teist valikut. Võime arvata, et ei suuda, kuid meis on üllatavalt vägevad sisemised ressursid, mis meid aitavad, kui me neid vaid kasutada tahame. Oleme tugevamad, kui arvame.


6. Seni, kuni eksisteerib mingigi võimalus olukorda parandada, tuleb võidelda! Aga kui terve mõistus ütleb, et meie vastas on midagi, mis on nii ega saa olla teisiti, pole terve mõistuse huvides mõtet igatseda kättesaamatut ja nutta taga seda, mis on kadunud. Kellegi pole piisavalt väge ja energiat, et võidelda vääramatu vastu ja samal ajal uut elu alustada. Seega tuleb valida üks kahest.


7. Meie suurim probleem on valida õiged mõtted. Kui mõtleme rõõmsaid mõtteid, oleme rõõmsad. Kui mõtleme masendusele, langeme ka ise masendusse. Kui mõtleme hirmust, tunneme hirmu. Kui mõtleme haigusest, jääme haigeks. Kui muretseme kaotuse pärast, siis kaotamegi. Peame oma probleemide lahendamise pärast küll muret tundma, kuid mitte nende pärast muretsema.


8. Kui me ei suuda armastada oma vaenlasi, siis armastagem vähemalt iseennast. Armastame ennast sellisel määral, et meie vaenlased ei saaks valitseda meie õnnelikkuse üle. Nagu on kirjutanud Shakespeare: „Ära küta ahju oma vaenlasele nii kuumaks, et see sind ennast põletab.“


9. Naera enda üle. Narri ennast. Me ei suuda suhtuda iseendasse üheaegselt mure ja naeruga. Ära võta ennast kunagi liiga tõsiselt. Püüa mõne oma rumala mure üle lihtsal naerda ja võibolla hajub see olematuks.


10. Te olete siin maailmas midagi uut. Olge selle üle õnnelik. Kasutage maksimaalselt kõike, mis loodus on teile andnud. Lõppkokkuvõttes tuleb alati välja, et igasugune kunst on autobiograafiline. Saate laulda ainult sellest, mis on teie sees. Saate maalida ainult seda, kes te ise olete. Olge selline, nagu kogemused, keskkond ja pärand on teid kujundanud. Nii heas kui halvas peate harima omaenese pisikest aeda. Nii heas kui halvas peate elu orkestris mängima omaenese väikest pilli. Ärge jäljendage teisi. Leidke iseend ja jääge iseendaks.