FOTOD: GLAMUURSE PARIISI tõeline pale rabab naised jalust

Buduaar

Pariis

„Kuidas on võimalik Pariisi mitte armastada?“ õhkasin kaaslasele brasseries punast majaveini rüübates

„Kitsad tänavad, palju rahvast…“ hakkas ta võimalikke põhjuseid loetlema, ent tegelikult täitis Pariis ka tema ootused. Siin on mõned tähelepanekud, millega Valguse Linna külastades arvestada.

See õhkamine ei muuda mind teistest Prantsusmaa pealinna armastajatest erinevaks, aga mul on Pariisiga väga südamlik suhe. Kõik algklassides ostetud Eiffeli torni piltidega märkmikud ja muud pudinad kinnistasid selle linna sügavale teadvusesse ja kui ma 14-aastaselt esimest korda päriselt kohale jõudsin, olin lõplikult müüdud. Mul oli ka ülikooliajal õnne Erasmuse vahetusprogrammi raames Pariisis õppida ja ühtlasi seal elades üks lapsepõlveunistustest täide viia. Nüüd, üle mitme aasta taaskohtudes, jagan näpunäiteid mõnusaks minipuhkuseks.

SÖÖK JA JOOK

Ära jäta ennast saiast ilma

Me kõik oleme kuulnud, et gluteen ei ole suurtes kogustes hea, aga kui juba Prantsusmaal oled, söö kindlasti saia! Mina proovin ka kodumaal olles võimalikult vähe nisu tarbida, aga Pariisi külastades oleks see täielik patt. Pea iga nurga peal on mõni boulangerie ehk meie mõistes saiakoda, kust saab imelisi croissante, baguette, šokolaadisaiu (pain au chocolat) ja muud. Kui nälg näpistab, ära pelga lõunapausiks saiakojast haarata täidetud baguette’i – saad valida erinevate täidiste – nelja juustu, tuunikala, kana, päikesekuivatatud tomatite, singi ja muu hulgast ning loomulikult on saia vahel ka rohelist ja enamasti maitsev kaste. Kindlasti parem valik kui kiirtoiduketi hamburger.

Kui jutt juba nisutoodetele läks, luba endale ka klassikalist prantsuse ülepanni pannkooki crêpe’i. Magusaarmastajatele on valikus palju erinevaid täidiseid, alates kookosest ja Nutellast kuni soolakaramellini välja, kuid tihti on kõige lihtsam suhkruga variant isegi kõige parem. Soolasearmastajad võivad tellida tatrajahust valmistatud galette’i, mis tuleb samuti erinevate täidistega.

Unusta cappuccino

Kui oled suur cappuccino-sõber nagu mina, telli klassikalises Prantsuse kohvikus või brasserie’s pigem cafe creme, mis on sisuliselt sama asi (espresso vahustatud piimaga), aga sealses kontekstis cappuccinost kordi maitsvam ja enamasti ka odavam. Spetsiaalsetes kohvikutes, nagu näiteks Starbucks, saad ka cappuccinot tellides ootuspärase joogi.

Naudi veini, proovi kiri

Kuna Prantsusmaa on veinimaa, saab pokaali veini väljas einestades väga normaalse hinnaga. Ka toidupoodides ja spetsiaalsetes veinipoodides (üks paljudest on Nicolas’ kett – kollane kiri punasel taustal) on suur valik erinevas hinnaklassis veine ja näiteks viie euro eest, võib saada vägagi maitsva veini. Kes on katsetamise usku, võib poest leida ka kahe- ja kolmeeuroseid veine.

Aperatiivina tasub väljas tellida ka Kiri, mis on valge veini ja klassikaliselt mustsõstra likööriga (crème de cassis) valmistatud kokteil, kuid erinevates kohtades võib valikus olla ka kirsi-, vaarika- jt likööridega segatud variante. Väga maitsev kerge kokteil. Pane tähele, et on olemas ka Kir Royal, mille valmistamisel on kasutatud šampanjat.

Ahvatlused iga nurga peal

Pariisis ei pea muretsema, kus järgmisena süüa saab, sest söögikohti on iga nurga peal, enamasti mitu kõrvuti. Kui soovid midagi väga spetsiifilist, võid guugeldada, millist restorani selleks soovitatakse. Toiduhuvilistel tasub meelde jätta ka selline tänav nagu rue Mouffetard, mis on tuntud ka toidutänavana ja kus on eriti palju einestamiskohti koos.

INIMESED

Viisakus ennekõike!

Erinevalt levinud müüdist saab Pariisis poodides, söögikohtades ja muuseumides vabalt ka inglise keelega hakkama, aga eduka suhtluse võti on ära õppida kolm põhilist viisakusväljendit: tere – bonjour, aitäh – merci ja nägemist – au revoir. Kui muuseumitöötaja on turistidega harjunud ja ei pane pahaks, et teda inglise keeles tervitad, siis nurgapealsesse saiakotta croissanti järele minnes tuleks selge ja kõlava häälega esmalt bonjour hõigata, siis võib edasi juba inglise keeles suhelda. Viisakas on alati ka tänada ja head aega öelda, enamasti soovitakse lahkudes ka head päeva jätku (bonne journée).

Kui satud rahvarohketesse kohtadesse ja müksad kogemata teisi või müksavad nemad sind või kui soovid metroos endale teed teha, on asjakohane öelda pardon ehk vabandust. Võid üllatuda, et prantslased tavatsevad vabandada ka siis, kui sina neile esimesena otsa kõnnid.

Rahvarohked tänavad ja õlatunne

Pariisis elab palju inimesi ja käib ka väga palju turiste, mis tähendab, et kesklinnas, teatud piirkondades (näiteks Le Marais) ja vaatamisväärsuste ümber, võib kohati olla väga palju inimesi. Samas on see kõigis suurlinnades nii ja järjekorrad liiguvad enamasti üsna kiiresti.

Õlatundega tasub harjuda ka väljas süües, sest klassikalistes söögikohtades on lauad ja toolid nii tihedalt üksteise kõrval, et Eestiga võrreldes tundub, justkui jagaksid lauda võõraga. Tegelikult mahuvad kõik kenasti ja sõbralikult ära.

ATMOSFÄÄR

Pariis on jalutamise linn

Päevaplaani tehes vaata kaardi pealt järele, kui kaugel sihtpunktid üksteisest asuvad, sest tegelikult on Pariis suurepärane jalutamise linn. Kui toimetad kesklinna kandis, on näiteks Jumalaema kirik ja Louvre teineteisest täiesti kõnnitava vahemaa kaugusel. Jalutamine on mitmel moel hea – nii näed kõige paremini linna imeilusat arhitektuuri ja ühtlasi saad ka saiakestest kogutud energiat kulutada. Kui vahemaad on pikemad ja soovid kiiresti kohale jõuda, eelista metrood. Bussiga liigeldes saad samal ajal linna vaadata, kuid liiklus võtab oma aja.

Kultuur igal sammul

Kui külastad Pariisi esimest korda, proovi mitte stressata sellepärast, et sa kõikjale korraga ei jõua. Lisaks maailmakuulsatele muuseumidele, näiteks Louvre ja Musee d’Orsay, kui nimetada vaid mõned neist, on linnas lugematul hulgal ka teisi põnevaid ja spetsiifilisi muuseume, galeriisid, vaatamisväärsusi ja palju muud, mis pakub põnevat avastamist. Tee natuke eeltööd ja vali välja, mida näha soovid, kuid jäta endale aega ka niisama jalutamiseks ja linna atmosfääri nautimiseks.

Autentne ööbimine

Kui hotell ei ole sinu range tingimus, otsi ööbimiskohti www.booking.com või www.airbnb.com kaudu ja võid sattuda elama klassikalisesse Pariisi korterisse, millel on oma võlu. Haussmanni tüüpi majades on korterites vanad ilusad kaminad (mis enamasti ei ole küll töökorras), kaminasimsil laiuvad vanad peeglid ja lagede all on karniisid – silmailu igale sisekujundushuvilisele. Korteris ööbides saad ka ise toitu valmistada ja soovi korral nii raha säästa.

Ööbimiskohta broneerides loe kindlasti arvustusi ja tee selgeks, millises piirkonnas majutus asub. Tähtis on ka vaadata, kas koht on Pariisi sees või väljaspool linna ümbritsevat ringteed, nii-öelda eeslinnas. Viimasesse enam metrooga ei saa ja peab kasutama linnalähirongi, kuid majutus võib selle tõttu olla odavam. Pariis ise on jaotatud 20 linnaosaks ehk arrondissements’iks. Egas muud, kui head avastamist!